Грчките медиуми оптимисти: Договор за името може да има до средината на следната година


11 копии

Договорот за решавање на спорoт за името меѓу Атина и Скопје би можел да се случи до средината на наредната година. Самитите на ЕУ во јуни и на НАТО во почетокот на јули се неформалната рамка за надминување на долгогодишниот ќор-сокак, објавува денеска „Екатимерини“ во текстот „Нимиц оптимист, но пречките демнат“. Во Обединетите нации, пренесува МИА, со оптимизам се гледа на обновените разговори меѓу двете земји. И самиот Нимиц охрабрен од последните случувања во процесот изрази оптимизам дека проблемот конечно може да се реши. Сепак, се очекува тој да работи внимателно. Нимиц во оваа фаза нема да предложи конкретен предлог. Кога ќе реши да го направи тоа, најверојатно ќе предложи сложено име со географска одредница. Неговиот последен предлог „Република Северна Македонија“ е се уште на маса, а тука се и претходните предлози „Република Горна Македонија“ и „Република Вардарска Македонија“, наведува „Екатимерини“. Најголем проблем може да биде употребата на новото име. Атина инсистира на име за севкупна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Грција деновиве најгласни противници на државниот врв во врска со преговорите за името се Дора Бакојани и Кирјакос Мицотакис. Инаку, станува збор за брат и сестра чии татко е поранешниот премиер на Грција Константинос Мицотакис. Во време кога всушност бил наметнат спорот за нашето уставно име од 1991 до 1993 година, тој бил на чело во Грција. Во времето на Мицотакис се случила и грчката економска блокада. Бакојани била и главна за време на грчкото вето во Букурешт, а нејзиниот брат пак сега е на чело на Неа Демократија и е главен кандидат за иден премиер на Грција.
| | веќе видена | слични

Во целата какафонија и меѓусебни обвинувања на лидерите на главните политичките партии во Грција околу идното име на северниот сосед – Алексис Ципрас од „Сириза“, Кирјакос Мицотакис од „Неа демократија“, Панос Каменос од “Независни Грци“(АНЕЛ), во која се вмеша и екс-минстерката за надворешни работи, Дора Бакојани – има една мала „семејна врска“. Дора Бакојани и Кирјакос Мицотаис се брат и сестра и деца на поранешниот премиер на Грција Константинос Мицотакис (1990-1993) во чиј мандат, каква коинциденција, од Атина беше наметнат спорот со името. Грчкиот премиер, Ципрас, одговори на повикот на лидерот на опозицијата Мицотакис кој побара од ремиерот да си оди заено со помалиот коалиционен парнер, Каменос. „Време е сериозно да спознае и да се разбере дека кон некои национални прашања не можат да се пристапат од гледна точка на микро-партиска експедитивност“, и саркастично забалежал дека неговите и ставовите на неговата сестра „за името“ нема да станат национален проблем на земјата. Дора Бакојани, шефицата на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Атина и Скопје имаат одлични шанси да го решат спорот за името во 2018 година, вели Хојт Брајан Ји, заменик помошник државен секретар на САД, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА. Тој вели дека преговорите меѓу двете земји ќе бидат тешки и дека мора да има компромиси, но дека разговорите со посредство на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, се конструктивни. Запрашан како ја коментира моменталната ситуација во Македонија, каде што одигра значајна улога во решавање на политичката криза, Ји вели дека САД го поддржуваат позитивниот тон кој го претставила владата на Зоран Заев. „Тоа особено е насочено кон подобрување на односите со соседите. Неговата влада покажа јасна приврзаност кон владеењето на правото и транспарентноста. САД се посветени во поддршката на неговата влада и амбициозните реформски намери“, вели тој. Ји повторно ги демантираше гласините дека ќе биде наследник на американскиот амбасадор Џес Бејли во Македонија.
| | веќе видена | слични

Партијата „Независни Грци, помалиот коалиционен партнер во владејачката коалиција во Грција, одговори на интервјуто на лидерот на најголемата опозициска партија, Кирјакос Мицотакис во кое тој ги повика Алексис Ципрас и Панос Каменос да излезат пред јавноста со заеднички предлог за име на северниот сосед или „да си одат“. „Претседателот на Независни Грци Панос Каменос има јасна позиција за прашањето за името на Скопје и го формулираше директно и јавно. Несреќата за г-дин Мицотакис е дека тој нема храброст да го изрази своето мислење и да се крие зад позициите на г-ѓа Бакојани, која го поткопа (тогашниот претседател –н.з.) Караманлис со ветото за Скопје на самитот во Букурешт“, соопшти Мандалена Пападопулу, портпарол на грчката националистичка партија. Пред неколку дена, Панос Каменос одново изјави дека нема да се согласи со име за Скопје што ќе го содржи, според него, „грчкиот термин Македонија“, што за опозиционата Неа демократија била „ужасна ситуација, опасна за интересите на земјата“ и ги повика владините ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Најголемата грчка опозициона партија Нова демократија бара од Владата на Ципрас да излезе со единствена и јасна позиција за името на северниот сосед. Ако премироти неговиот министер за одбрана Каменос не можат да изградат заеднички став за важно национално прашање како што е името, тогаш нека си поднесат оставка, рече претседателот на партијата Кириакос Мицотакис во интервју за весникот То Вима. Реакцијата на Мицотакис уследи откако помалиот коалиционен партнер во Владата , Каменос порача дека неговата партија Независни Грци нема да се согласи со име кое ке го содржи зборот Македонија. -Да ги потсетиме Ципрас и Каменос да престанат да се однесуват неодговорно. Тие се на власт и обврзани се да ги водат преговорите, а не опозицијата. Очекуваме од нив , ако се уште комуницираат меѓу себе, да излезат со заеднички став за името на северниот сосед, се вели во соопштението на Нова демократија. Од кабинетот на Ципрас обвинувањата на Мицотакис ги оценија како несериозни. Некои национални прашања не смеат да се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Атина и Скопје имаат одлична можност да го решат прашањето за името во 2018 година. Лидерството и добрата волја од владите на двете земји се охрабрувачки, истакна Брајан Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД во интервју за грчката новинска агенција АНА - МПА. - Лидерството и добрата волја што неодамна ги изразија двете влади за ова прашање се охрабрувачки. Преговорите ќе бидат тешки, и двете страни мора да прават компромиси, но изгледа првичните разговори со посредништво на специјалниот пратеник на Обединетите нации Метју Нимиц беа конструктивни, истакнува Ји. Тој го охрабрува и позитивниот тон што го гледа кај премиерот Зоран Заев во спроведувањето на реформите и подобрувањето на односите со соседните земји. Оцени и дека локалните избори поминале во клима на почитување на основните слободи. Ји во интервјуто рече „не постојат такви планови“ во однос на шпекулациите дека тој би бил нов американски амбасадор во Скопје. - Белата куќа е единствено надлежна за тие прашања и нема соопштено ништо ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вечерва на „Твитер“ му одговори на лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кој на премиерот Алексис Ципрас и на неговиот коалициски партнер Панос Каменос им порача да си дадат оставка штом немаат заеднички став за надминување на проблемот со името на Македонија. „Нова демократија бара јавно да ја објавиме нашата преговарачка стратегија за името/ПЈРМ. Проблем што остана нерешен бидејќи Мицотакис продолжи да се бори со внатрешните опоненти без да се предаде. Конфликтите продолжуваат. И затоа не може да предложи решение“, твитна Коѕијас. „Прашањето за името на ПЈРМ е од национално значење и ако Алексис Ципрас и Панос Каменос не можат да се согласат, тие мора да поднесат оставка“, изјави лидерот на најголемата опозициска партија во Грција. „Нема национален консензус без конкретен и усогласен предлог од страна на двата владини партнера“.
| | веќе видена | слични

Заменикот на помошникот на државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Хојт Брајан Ји смета дека Македонија и Грција имаат одлична шанса в година да го надминат повеќедеценискиот спор за името. „Верувам дека Атина и Скопје имаат одлична можност да го решат прашањето за името во 2018 година. Водството и добрата волја покажани во последно време од двете влади за овој проблем се охрабрувачки. Преговорите ќе бидат тешки и двете страни мора да направат компромиси, но почетните разговори со посредништвото на специјалниот пратеник на ОН, Метју Нимиц, се чини дека се конструктивни. Продолжуваме да го поддржуваме процесот на ОН и ги охрабруваме двете земји да преговараат со добра волја, со олеснувањето од специјалниот пратеник на ОН, Нимиц“, изјави Ји во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА. Американскиот дипломат што одигра клучна улога за пресвртот во македонската политичка криза по парламентарните избори минатиот декември ги испофали премиерот и Владата за стореното во овие седум месеци ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Високиот претставник на Стејт Департментот Брајан Хојт Ји во интервју за грчката новинска агенција „АМНА“ посочи дека гледа можност за решавање на спорот за името во текот на 2018 година откако ќе се создадат услови во двете земји. „Верувам дека Атина и Скопје имаат одлична можност да го решат прашањето со името во 2018. Лидерството и добрата волја што ги покажаа двете влади во ова прашање се охрабрувачки. Преговорите ќе бидат тешки и двете страни ќе треба да направат компромиси, но почетните консултации, под медијаторство на специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, се чини дека беа конструктивни. Продолжуваме да го поддржуваме процесот во Обединетите Нации и ги охрабруваме двете земји да преговараат со добра верба, со посредство на Нимиц“ вели Ји. Според него, охрабрува позитивниот тон што го гледа од македонскиот премиер, особено во однос на подобрување на односите со соседите. „И двата круга на локалните избори кои неодамна се одржаа беа многу конкурентни и се одржаа во клима на почитување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 768 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 148 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 236 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 158 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчките медиуми оптимисти: Договор за името може да има до средината на следната година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: