Драма пред „Сити Мол“: Оружје и муниција пронајдени во паркиран автомобил, приведени три лица

2 копии

Во средата околу 21,50 часот полициски службеници од ПС Карпош во содејство со припадници на единицата “Алфа“ при контрола на патничко возило “Форд фокус“ со прилепски регистарски таблички паркирано во близина на ТЦ “Сити Мол“ откриле и заплениле одредено количество оружје и муниција. Имено при прегледот на возилото, пронајдени се: еден пиштол марка “Умарех“ 4.5мм 177; еден пиштол марка “Берета“ 4.5мм, еден пиштол марка “Екол Алп“ кал.9.мм , една фантомка црна боја; четири ножеви на расклопување; три помали ножеви скриени во футрола; еден куршум 9мм за огнено оружје-пиштол; еден куршум НН калибар; седум куршуми за пиштол за светлосна звучна сигнализација, како и еден магацин од пиштол со 10 куршуми за светлосно звучна сигнализација и друго. Истовремено во ПС Карпош се приведени лицата А.К. (42), М.М. (31) и Ј.С. (32) сите од Прилеп, кои што биле во возилото и против нив по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.
| | веќе видена | слични

Во 02 часот и 30 минути од страна на полициски службеници од Гостивар приведен бил 23-годишниот Џ.И. од селото Дебреше – Гостивар, кој бил избеган од Казнено поправна установа Затвор -Тетово. Тој се барал со наредба од затворот Тетово. Кај истиот во возило „Ауди А4“ со скопски регистарски ознаки биле пронајдени и одземени пиштол, шест куршуми калибар 9мм, ремен со футрола за пиштол.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утрово во 02,30 часот од страна на полициски службеници од Гостивар приведен бил Џ.И.(23) од с.Дебреше – Гостивар, кој бил избеган од Казнено поправна установа Затвор -Тетово, а се барал со наредба од тетовскиот затвор. Кај него во возило „Ауди А4“ со скопски регистарски ознаки биле пронајдени и одземени пиштол, шест куршуми калибар 9 мм, ремен со футрола за пиштол.
| | веќе видена | слични

Синоќа два и пол часа по полноќ од страна на полициски службеници од Гостивар било приведено 23 годишно лице од гостиварско Дебреше, кое било побегнато од Казнено поправна установа Затвор -Тетово, соопшти МВР. Лицето се барало со наредба од тетовскиот затвор. Кај дебрешанецот кој бил во во возило „Ауди А4“ со скопски регистарски ознаки биле пронајдени и одземени пиштол, шест куршуми калибар 9мм, ремен со футрола за пиштол.
| | веќе видена | слични

Како што соопшти МВР, К.А.К. случајот бил го пријавила вчера околу 17 часот. Според пријавата, М.К. под дејство на алкохол почнал да и упатува сериозни закани дека ќе посегне по нејзиниот живот и по животот на нејзините најблиски, барајќи од неа да си оди од дома и да го остави нивното седумесечно бебе. Нејзиниот сопруг, според добиени сознанија, секој ден бил во алкохолизирана состојба и во повеќе наврати на сличен начин ја малтретирал психички и физички. На 3 декември минатата година тој повторно под дејство на алкохол го извадил службениот пиштол и испукал неколку куршуми во дневната соба. За настанот е известено Основното јавно обвинителство Кочани по чија наредба од М.К. е одземено службеното оружје и се преземаат мерки за расчистување на настанот. Во расчистување на случајот е вклучен и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди. 
| | веќе видена | слични

Во 17 часот вчера, во Полициската станица Кочани, се јавила 38-годишната К.А.К. и пријавила дека истиот ден околу 16 часот била психички и физички малтретирана од нејзиниот сопруг, 39-годишниот М.К. вработен во МВР. Имено, според пријавата, М.К. под дејство на алкохол почнал да и упатува сериозни закани дека ќе посегне по нејзиниот живот и по животот на нејзините најблиски, воедно барајќи од неа да си оди од дома и да го остави нивното седумесечно бебе. Нејзиниот сопруг секој ден бил во алкохолизирана состојба и во повеќе наврати на сличен начин ја малтретирал психички и физички. Во декември минатата година, повторно под дејство на алкохол го извадил службениот пиштол и испукал неколку куршуми во дневната соба. За настанот е известено ОЈО Кочани по чија наредба од М.К. е одземено службеното оружје и се преземаат мерки за расчистување на настанот. Во расчистување на случајот е вклучен и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди.
| | веќе видена | слични

Полициски службеници од Кичево, на 11-ти јануари годинава во домот на С.Ѓ. (49) извршиле претрес, при што неговиот син Ј.Ѓ. бил забележан како во џип „Чироки“ со кичевски регистарки ознаки, ставал огнено оружје. Полицајците извршиле преглед на возилото, при што биле пронајдени и одземени: три пиштоли, една автоматска пушка, една полуавтоматска пушка, ловна и воздушна пушка, рачна бомба, една граната за светлосен сигнал, една звучна граната, топовски удар, повеќе оквири за автоматска и пиштолска муниција и околу 270 парчиња пиштолска и автоматска муниција. Ј.Ѓ. бил лишен од слобода и однесен во Полициската станица – Кичево, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

Полицијата во Кичево пронајде оружје во автомобил при претрес на домот на лицето С.Ѓ. (49). МВР соопшти дека по наредба од Основен суд–Кичево, полициски службеници на 11 овој месец извршиле претрес во домот на С.Ѓ. (49) во Кичево. При претресот бил забележан неговиот син Ј.Ѓ. како во патничко моторно возило „Чироки“ со кичевски регистарки ознаки става огнено оружје.Полициските службеници извршиле преглед во возилото, при што се пронајдени и одземени три пиштоли, една автоматска пушка, една полуавтоматска пушка, ловна и воздушна пушка, рачна бомба, една граната за светлосен сигнал, една звучна граната, топовски удар, повеќе рамки за автоматска и пиштолска муниција и околу 270 парчиња пиштолска и автоматска муниција.Ј.Ѓ. е лишен од слобода и однесен во Полициската станица во Кичево, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

Триесет и осум годишна жителка на Кочани во полицијата пријавила дека вчера била психички и физички малтретирана од нејзиниот 39-годишен сопруг М.К., вработен во МВР. Според пријавата, М.К. под дејство на алкохол почнал да и упатува сериозни закани дека ќе посегне по нејзиниот живот и по животот на нејзините најблиски, воедно барајќи од неа да си оди од дома и да го остави нивното седумесечно бебе.Според добиени сознанија, нејзиниот сопруг секој ден бил во алкохолизирана состојба и во повеќе наврати на сличен начин ја малтретирал психички и физички, а во декември минатата година го извадил службениот пиштол и испукал неколку куршуми во дневната соба.За настанот е известено ОЈО Кочани по чија наредба од М.К. е одземено службеното оружје и се преземаат мерки за расчистување на настанот.Во расчистување на случајот е вклучен и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди.
| | веќе видена | слични

Триесет и осумгодишната К.А.К. од Кочани во полициска станица пријавила дека била психички и физички малтретирана од нејзиниот сопруг М.К. (39), вработен во МВР.Како што соопшти МВР, К.А.К. случајот бил го пријавила вчера околу 17 часот. Според пријавата, М.К. под дејство на алкохол почнал да и упатува сериозни закани дека ќе посегне по нејзиниот живот и по животот на нејзините најблиски, барајќи од неа да си оди од дома и да го остави нивното седумесечно бебе.Нејзиниот сопруг, с поред добиени сознанија, секој ден бил во алкохолизирана состојба и во повеќе наврати на сличен начин ја малтретирал психички и физички.На 3 декември минатата година тој повторно под дејство на алкохол го извадил службениот пиштол и испукал неколку куршуми во дневната соба.За настанот е известено Основното јавно обвинителство Кочани по чија наредба од М.К. е одземено службеното оружје и се преземаат мерки за расчистување на настанот.Во расчистување на случајот е вклучен и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Драма пред „Сити Мол“: Оружје и муниција пронајдени во паркиран автомобил, приведени три лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: