Затворениците на слобода: Стапи на сила законот за аменстија


5 копии

Од денеска стапува во сила Законот за амнестија, а од понеделник затворите ќе почнат со дистрибуција на досиејата на осудените лица до судовите кои им ги изрекле затворските казни. Од Управата за извршување на санкции велат дека се подготвени за доставување на сите решенија што ги ослободуваат осудените лица од казната. Законот за амнестија беше донесен на 15-ти јануари, со кој покрај амнестирањето на околу 800 затвореници, се предвидува и намалување на казната за 30 насто на 3.097 осудени лица. На овој начин, според Владата, која го предложи законот, ќе се заштедат буџетски средства кои би се искористиле за подобрување на условите во казнено- поправните домови. Според законот, нема да има групно пуштање на сите затвореници, туку секој затвореник ќе ја напушта ќелијата, откако ќе го добие решението за амнестија од Судот. Во најголемиот затвор во државата Идризово, од вкупно 1754 затвореници, со новиот закон за амнестија, ќе бидат опфатени 1438 лица, од кои 621 се македонци, 569 се албанци, 257 роми, 26 срби ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Затворениците кои се опфатени со новиот Закон за амнестија се ослободуваат селективно, реагираат дел од осудените лица кои се наоѓаат во затворот Идризово. Се жалат дека воопшто не се спроведуваат решенијата од Судот, а за пуштање на слобода се пресудни политичката припадност и давањето пари. Од Управата за извршување на санкции велат дека доколку постои било каков случај, во кој, на некој од затворениците кои треба да бидат амнестирани, им се бара некаква против услуга за ослободувањето, веднаш да пријават во МВР. Сите 796 барања за ослободување на затворениците опфатени со Законот за амнестија се дистрибуирани до сите судови. Како што Судот носи решение за ослободување на лицето кое се наоѓа во затвор, и го доставува истото до затворските служби, се постапува веднаш и неодложно. Како пример ќе го посочам вчерашниот ден, кога затворските служби од КПД Идризово работеа до 1.15 часот по полниќ, со цел да се ослободат сите лица за кои има доставено такво решение. Наша цел е што поскоро намалување на бројната ...
| | веќе видена | слични
11 копии

До вчера во Кривичниот суд во Скопје пристигнале 1.985 барања поврзани со Законот за амнестија, соопштија од судот. Оттаму појаснуваат дека дел од барањата може да се однесуваат на исто лице кое е осудено во повеќе предмети. Кривичните совети од одделот за кривично полнолетни и одделението за организиран криминал и корупција, кои што постапуваат по барањата, работат постојано и сите донесени решенија веднаш се доставуваат до затворските установи, од каде се и пристигнати. Кривичните совети на судот треба да утврдат дали осудените лица кои поднеле барања ги исполнуваат условите од Законот за амнестија за да добијат помилување. Поради големиот број на пристигнати барања од судот велат дека кривичните совети ќе работат и за време на викендот за да се запази рокот од 5 дена за одговор, а кој почнува со денот на приемот на барањата. -Откако ќе биде постапено по сите пристигнати барања, ќе може да излеземе со конкретна бројка на донесени решенија, велат од судот. Според проценките на Владата и на Министерството за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Последните податоци од најголемиот затвор во земјата, Идризово, покажуваат дека минатата ноќ од страна на Кривичниот суд донесени се девет одлуки за затворениците кои се опфатени со овој закон, при што ослободени се осум затвореници, меѓу кои и еден странски државјанин, додека за едно осуденото лице казната е намалена за 30%, пишува порталот Алмакос. Во меѓувреме, извори од затворот за Алмакос велат дека „затворениците во Идризово, повеќето од тие за кои што е донесено одлука за ослободување, се држат како заложници од страна на разни судови, со што не се пуштаат така како што предвидува законот и правилниците на затворите“ . -Во меѓувреме, ова предизвика голема нервоза кај затворениците, кои се закануваат дека ако се продолжи да се игра со нив "ќе ве пуштиме, после не ве пуштаме", тогаш може и да го запалиме затвор, се закануваат затворениците кои со законот за амнестија треба да бидат ослободени, пишува порталот. Од раководството на затворот велат дека одлуките во секој момент може да се променат имајќи ...
| | веќе видена | слични

Ги земаа куферите и излегоа од затвор. Од најголемиот затвор во Македонија, Идризово, од вкупно 1754 затвореници, со Законот за амнестија се опфатени 1438 лица – некои ќе излезат на слобода, а на некои пак ќе им биде намалена казната. Вчера вечер од овој затвор беа ослободени дел од нив, а други ќе излезат утре. Нивната среќа беше видлива, веднаш по напуштање на затворот. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вели дека обврска на полицијата е да се грижи за безбедноста на граѓаните и јавниот ред, додека државата треба да обезбеди разни методи за ослободените затвореници да не го повторат делото поради кое биле осудени. Овој граѓанин вели дека за неговиот пријател да излезе на слобода, покрај Законот за амнестија, морал да даде и поткуп. Денеска од затворот во Куманово не излезе ниту еден затвореник. Според директорката на овој Казнено-поправен дом, се очекува в петок да пристигнат судските решенија за ослободување на затворениците кои се опфатени со амнестијата. Според Министерството за правда, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бурханедин Нухију од тетовското село Порој е еден од Албанците осуден на доживотен затвор по конфликтот од 2001 година, објави агенцијата новинската агенција на албански јазик INA. „Бурханедини и неговото досие кое го однесе во затвор го товари него за убиство на еден млад Македонец, веднаш по завршувањето на војната во тетовската населба Дреновец. Но сите сведоци и доставени докази од тоа време пред судот ја потврдуваа невиноста на Бурханедини, но судското тело за да го затвори брзо предметот, го осуди него на доживотен затвор“, пишува агенцијата. Овој случај со жалби е заглавен во судските инстанци со цел да не се затвори до крај, пишува агенцијата. „Бурханедини, брат на паднат борец од УЧК и син на почитуван и национален оџа, вели дека не им е традиција да прават вакви кукавички и криминални дела, туку дека случајот му е наметнат, обвинувајќи го него. Имало десетици сведоци кои во судот сведочеле дека Бурханедини денот на убиството бил на сосема друго место, но судот не ги прифатил нив. Некои од сведоците ...
| | веќе видена | слични

-Вие како министер и како Влада му го земавте животот на еден млад човек со доживотен затвор, ИГОР МИРЧЕСКИ. Поради амнестијата се самоуби, пишува во своето писмо адресирано до Владата и министерот за правда Билент Салији, Бурханедин Нухију од тетовското село Порој, кој e еден од Албанците осуден на доживотен затвор по конфликтот од 2001 година. Во продолжение го пренесуваме писмото во целост: Со оваа порака најпрво сакам да им се обратам на другарите кои се малку кои добија ослободување или или намалување на казната, им ја честитам слободата и намалувањето н казната, ЧЕСТИТКИ. Но имам и една порака за оние кои ја подготвија оваа амнестија и сакам директно да го прашам Министерот за правда, Билент Салији. Јас Бурханедин Нухију, осуден на даживотен затвор со судски процес од режимот на претходната влада, а воедно и брат на паднат борец, Ве прашувам зошто јас и другарите кои сме осудени на доживотен затвор не сме вклучени во оваа амнестија. Ако сме осудени од суд за кои целата претходна влада просведочи дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Со Законот за амнестија кој стапи во сила на 26 јануари, во прилепскиот затвор очекуваат до крајот на оваа седмица да стигнат судските решенија за ослободување на 30 осудени лица. Според директорот на оваа казнено-поправна установа Слободан Ристески, решенија стигнаа за четири лица, а на 85 ќе им биде намалена казната за 30 отсто. - Со Законот за амнестија се опфатени сите 115 осудени лица. Веќе четири лица се ослободени со судско решение. Тие имаа казна затвор до 6 месеци. Секој момент ги очекуваме другите решенија од судот за ослободување, што значи условите од законот ги исполнуваат 30 осудени лица. На 85 лица ќе им биде намалена казната за 30 насто - изјави Ристески. Во прилепскиот затвор се вработени 39 лица, а има потреба за уште 10-ина нови вработувања. Ристески вели дека со години ништо не било инвестирано во установата. - Недостасуваат: медицински персонал, машки и женски полициски службеници, референт за прием и отпуст, готвач. Се надевам дека наскоро ќе се пополнат потребните работни места за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Кривичните совети при Основниот суд Скопје 1 - Скопје кои постапуваат по барањата доставени до Судот, а поврзани со Законот за амнестија ги донесоа првите решенија кои во текот на денот ќе бидат доставени до надлежните затворски установи од каде се добиени барањата, соопшти Основниот суд Скопје 1. Со оглед на големиот број барања кои сѐ уште пристигнуваат во Судот, кривичните совети продолжуваат со работа и донесенете решенија веднаш ќе бидат доставувани до надлежните установи се со цел да се запази законски утврдениот рок.
| | веќе видена | слични

Според директорот на оваа казнено-поправна установа Слободан Ристески, решенија стигнаа за четири лица, а на 85 ќе им биде намалена казната за 30 насто. - Со Законот за амнестија се опфатени сите 115 осудени лица. Веќе четири лица се ослободени со судско решение. Тие имаа казна затвор до 6 месеци. Секој момент ги очекуваме другите решенија од судот за ослободување, што значи условите од законот ги исполнуваат 30 осудени лица. На 85 лица ќе им биде намалена казната за 30 насто, изјави Ристески. Во прилепскиот затвор се вработени 39 лица, а има потреба за уште 10-ина нови вработувања. Ристески вели дека со години ништо не било инвестирано во установата. - Недостасуваат: медицински персонал, машки и женски полициски службеници, референт за прием и отпуст, готвач. Се надевам дека наскоро ќе се пополнат потребните работни места за поефикасно функционирање на затворот, вели Ристески. Се очекува во иднина да бидат реализирани три капитални инвестиции во оваа казнено-поправна установа: асфалтирање на патот кој води ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 340 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 271 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе има средба со министерот Никола Димитров. - Претседателот на РС Македонија, Пендаровски, денеска во Вила Водно ќе го ...
сите 242 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 111 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Затворениците на слобода: Стапи на сила законот за аменстија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: