Утре дожд и силен ветер, најавуваат од УХМР

Променливо облачно време со локален пороен дожд и грмежи утре ќе преовладува во Македонија, информираат од Управата за хидрометеoролошки работи. Ќе дува силен ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од 27 до 36 степени. Во Скопје температура до 34 степени. Индексот на УВ зрачење ќе изнесува 8.
| | веќе видена | слични
8 копии

Припадниците на територијалните противпожарни единици и подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување ќе бидат денеска на ниво на најголема мобилност во неколку региони. Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, засилени контроли и набљудување на теренот ќе се врши во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Исто така, нивото на готовност ќе биде подигнато и во валандовскиот регион, во гостиварско, како и во околината на Радовиш, Скопје, Струмица и Велес. Координативното тело за заштита на шумите од пожари апелира граѓаните да ја почитуваат воведената делумна забрана за движење во шума и шумскиот ред. Поради опасноста од ширење на пожарите како последица на ветерот, Координативното тело ги потсетува земјоделците дека е забрането и палење на стрништата. Евентуална појава на шумски пожар граѓаните можат да ја пријават на бесплатниот телефонски број 195 во Центарот за управување со ...
| | веќе видена | слични

Цела армија внимава да не се запали шума, водостојот на реките и на езерата да биде под критичното ниво и е подготвена во секој момент да реагира доколку има земјотрес, објаснуваат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) Шест илјади луѓе ги чуваат нашите шуми од пожари, внимаваат водостојот на реките и езерата да не стане критичен и да не предизвика поплави и се подготвени во секој момент да реагираат доколку има земјотрес, објаснуваат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). По бројност се колку полицијата на Македонија. Располагаат со три противпожарни авиони и стотици возила. Иако описот звучи охрабрувачки, сепак, според општата оцена, кај нас недоволно се работи на превентивни мерки против избувнувањето пожари. Во Штипско веќе втор ден беснеат пожари. Горат околу 100 хектари сува трева и нискостеблеста шума меѓу селата Пенуш, Црешка и Јануларци, а противпожарните авиони извршиле над 30 прелети над опожарениот регион. Противпожарните служби се оптимисти дека пожарот конечно ќе биде изгаснат. ...
| | веќе видена | слични

Дирекцијата за заштита и спасување предупредува дека сé уште постои висок ризик за појава на шумски пожари, иако се најави мало намалување на температурите. Според нив, степенот на опасност е помал, но температурите се сé уште релативно високи и се заканува опасност од избувнување на пожари. Токму поради тоа, припадниците на противпожарни единици и подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска ќе бидат мобилни во неколку региони поради превенција на пожари. - Засилени контроли и набљудување на теренот ќе се врши во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Нивото на готовност ќе биде подигнато и во валандовскиот регион, во Гостиварско, како и во околината на Радовиш, Скопје, Струмица и Велес - информира Секторот за аналитика и истражување при ДЗС. Координативното тело за заштита на шумите од пожари апелира граѓаните да ја почитуваат воведената делумна забрана за движење во шума и шумскиот ред. Поради ...
| | веќе видена | слични

"Мобилните единици на Дирекцијата за заштита и спасување и на противпожарните единици поради превенција од појавување на шумски пожари ќе бидат распоредени во неколку реони.Набљудување на теренот ќе се врши во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Зголемено ниво на готовност ќе има во валандовскиот регион, во Гостиварско, како и во околината на Радовиш, Скопје, Струмица и Велес.Степенот на опасност од настанување на шумски пожари ќе биде помал поради најавеното намалување на температурите од страна на Управата на хидрометеоролошки работи, но опасноста сепак постои.Од таму пак за денес најавува засилен северозападен ветер, кој ќе услови намалување на температурата за неколку степени.Секоја евентуална појава на шумски пожар граѓаните ќе може да ја пријават во Центарот за управување со кризи, како и во Дирекцијата за заштита и спасување. "
| | веќе видена | слични
2 копии

- Засилени контроли и набљудување на теренот ќе се врши во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Нивото на готовност ќе биде подигнато и во валандовскиот регион, во Гостиварско, како и во околината на Радовиш, Скопје, Струмица и Велес, информира Секторот за аналитика и истражување при Дирекцијата за заштита и спасување. Поради најавеното мало намалување на температурите од страна на УХМР, според Дирекцијата за заштита и спасување, степенот на опасност од настанување на шумски пожари во другите делови на земјава утре ќе биде помал, иако, опасноста поради релативно високите температури, се уште постои. Координативното тело за заштита на шумите од пожари апелира граѓаните да ја почитуваат воведената делумна забрана за движење во шума и шумскиот ред. Поради опасноста од ширење на пожарите како последица на ветерот, Координативното тело ги потсетува земјоделците дека е забрането палење на стрништата. Управата за хидрометеоролошки ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мобилни единици на Дирекцијата за заштита и спасување и на противпожарните единици ќе бидат распоредени во неколку региони во државава поради превенција од шумски пожари. Засилени контроли и набљудување на теренот ќе има во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Противпожарни дежурства ќе има и во гостиварскиот и валандовскиот крај, во радовишко, во Скопје, Велес и Струмица. Од Дирекцијата за заштита и спасување апелираат до граѓаните да ја почитуваат делумната забрана за движењево шумите, а ги предупредува и земјоделските работници да не палат стрништа. Поради најавеното мало намалување на температурите од страна на УХМР, според Дирекцијата за заштита и спасување, степенот на опасност од настанување на шумски пожари во другите делови на земјава утре ќе биде помал, иако, опасноста поради релативно високите температури, се уште постои. Управата за хидрометеоролошки работи денеска најавува засилен северозападен ветер, кој ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, но ветровито. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе услови пад на температурата за неколку степени. Ветерот посебно ќе се почувствува во Повардарието. Утринската температура се движеше од 9 до 17 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 25 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје и околината ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 30 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе услови пад на температурата за неколку степени. Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната од 25 до 32 степена. Во Скопје и околината ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 30 степени.
| | веќе видена | слични

Денеска во Македонија времето сончево со умерена облачност. Ќе дува северозападен ветер кој ќе донесе пад на температурата од неколку степени. Дневната температура денеска ќе се движи од 25 до 32 степени. Повеќе содржини од денеска - ТУКА Не лекториран текст.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...
сите 106 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 214 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Иранската револуционерна гарда заплени танкер во Голфскиот залив, кој според наводите на иранските медиуми, пловел под знаме на Велика Британија.Сопствениците ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре дожд и силен ветер, најавуваат од УХМР

Од:
До кого (е-маил):
Порака: