„Шпигел“: Во Грција интензивирана илегалната трговија со документи за бегалци

3 копии

Постои онлајн продажба на лични карти, издадени на бегалци од страна на германски компетентни власти, пишува весникот „Шпигел“, повикувајќи се на внатрешна анализа на германската федерална полиција, која покажала дека „трговија со такви документи најмногу има во Грција“. Во статијата, која ја пренесува грчкиот портал Њуз.ин, се тврди дека „мигрант може да се снабди со бегалски документи од Грција, за да се качи на авион, без никакви проверки, и да патува до Стокхолм, Франкфурт или Амстердам“. Според весникот, германската полиција утврдила дека илегалните пристигнувања со авиони во Германија во 2016 година се зголемиле за девет отсто, и за 22 проценти во 2017 година, и заминувањата биле претежно од Грција. „Шпигел“ пишува за „бум на онлајн трговијата со вистонски бегалски документи“. Луѓето се организирале преку Фејсбук, како продавачи и купувачи на такви документи, договарале средби, и целата комуникација била на арапски јазик. Најчесто купувачите на такви документи биле Сиријци, кои сакале да избегаат во ...
| | веќе видена | слични

Со дигитализација Естонците заштедија 800 години во работни часови. За да го подобар квалитетот на живот за граѓаните во 1997 година започнаа со е-Влада. Земјата од каде потекнува Скајп на светот му ја понуди клауд технологијата. Денес кај нив 99 отсто од услугите се достапни дигитално. На тој начин штедат пари, но и работни часови. Од 2000 година имаат е-даноци, а денес 95 отсто од даночните обврски се плаќаат по пат на интернет. Од 2001 година функционира дигиталното издавање на лични карти. Во 2005 година станаа прва земја во светот која на граѓаните им нуди опција да гласаат електронски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Европската комисија предложи личните карти на државјаните на Европската унија во чипот да содржат биометриски податоци, отисоци од прсти и приказ на лицето, како една од мерките кои треба дополнително да ги отежнат евентуалните криминални активности. ЕК проценува дека околу 80 милиони Европејци имаат лични карти без биометриски податоци. Утврдувањето заеднички безбедносни стандарди на ниво на ЕУ би помогнало при сузбивањето на фалсификувањето документи, со кои терористите и криминалците често влегуваат во ЕУ од трети земји. Старите документи треба да бидат заменети најдоцна во рок од пет години, односно за две години на оние кои се без биометриски податоци.
| | веќе видена | слични

Во статијата, која ја пренесува грчкиот портал Њуз.ин, се тврди дека „мигрант може да се снабди со бегалски документи од Грција, за да се качи на авион, без никакви проверки, и да патува до Стокхолм, Франкфурт или Амстердам“. Постои онлајн продажба на лични карти, издадени на бегалци од страна на германски компетентни власти, пишува весникот „Шпигел“, повикувајќи се на внатрешна анализа на германската федерална полиција, која покажала дека „трговија со такви документи најмногу има во Грција“. Во статијата, која ја пренесува грчкиот портал Њуз.ин, се тврди дека „мигрант може да се снабди со бегалски документи од Грција, за да се качи на авион, без никакви проверки, и да патува до Стокхолм, Франкфурт или Амстердам“. Според весникот, германската полиција утврдила дека илегалните пристигнувања со авиони во Германија во 2016 година се зголемиле за девет отсто, и за 22 проценти во 2017 година, и заминувањата биле претежно од Грција. „Шпигел“ пишува за „бум на онлајн трговијата со вистонски бегалски документи“. ...
| | веќе видена | слични

Утврдувањето заеднички безбедносни стандарди на ниво на ЕУ би помогнало при сузбивањето на фалсификувањето документи, со кои терористите и криминалците често влегуваат во ЕУ од трети земји. Европската комисија предложи личните карти на државјаните на Европската унија во чипот да содржат биометриски податоци, отисоци од прсти и приказ на лицето, како една од мерките кои треба дополнително да ги отежнат евентуалните криминални активности. ЕК проценува дека околу 80 милиони Европејци имаат лични карти без биометриски податоци. Утврдувањето заеднички безбедносни стандарди на ниво на ЕУ би помогнало при сузбивањето на фалсификувањето документи, со кои терористите и криминалците често влегуваат во ЕУ од трети земји. Старите документи треба да бидат заменети најдоцна во рок од пет години, односно за две години на оние кои се без биометриски податоци.
| | веќе видена | слични

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 768 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 148 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 237 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 201 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Шпигел“: Во Грција интензивирана илегалната трговија со документи за бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: