Руичи Сакамото во фокус на четвртото издание на Скопје Синема Сити


6 копии

Од 6 – 10 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи летното издание на фестивалот Скопје Синема Сити. Оваа година ССС влезе во својата четврта година откако се организира и по тој повод, во текот на годината организираме 4 филмски настани. Централно место во програмата на Синема Сити зазема музиката и нејзиното филмско претставување. „Фестивалот е обединувачката платформа каде што се застапени повеќе содржини и компоненти преку филмската програма. Тој нема натпреварувачки карактер, односно изборот на филмови не се прави само од понова продукција, туку се селектираат филмови од најразлични години на продукција, земји и автори со цел да се прикаже ширината и богатството на музиката и светот којшто таа го инспирира или којшто е инспириран од неа“ - изјави Ненад Георгиевски, директор на Ффестивалот. Во изминатите години Фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви, на Леонард Коен и на Крафтверк, а оваа година Скопје Синема Сити ќе му оддаде почит на големиот јапонски филмски композитор Руичи Сакамото, преку ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Денеска со почеток во 19 часот во киното „Милениум“ се отвора фестивалот посветен на италијанскиот филм, организиран од италијанската амбасада во Скопје. Првата проекција ќе почне со филмот Call Me by Your Name од 2017 година во режија на Лука Гвадањино, добитник на „Оскар“ за најдобро адаптирано сценарио и со три номинации за најдобар филм, за најдобар главен актер и најдобра песна. Филмот доби едногласна поддршка од страна на публиката и критиката, особено на филмскиот фестивал „Санденс“ и Њујоршкиот филмски фестивал, каде што беше поздравен со десетминутни овации. Тој раскажува за една деликатна хомосексуална љубовна приказна помеѓу еден тинејџер и млад американски студент, која се одвива во текот на летото во осумдесеттите години, поминато во околината на гратчето Крема, во внатрешноста на италијанскиот регион Ломбардија, во прекрасната вила на родителите на главниот лик. Филмот е забранет за помлади од 16 години. Преостанатиот дел од фестивалот ќе се оддржи од 18 до 23 мај во Кинотеката на Македонија со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Директорот на Агенцијата за филм на Македонија Горјан Тозија и директорката на Бугарскиот филмски центар Жана Караиванова денеска во Кан го усогласија и го потпишаа текстот што ќе биде основа за да се потпише и да стапи во сила Договорот за копродукција на аудиовизуелни дела и меѓусебна соработка меѓу двете земји на полето на филмската уметност. На потпишувањето присуствуваа филмски продуценти и режисери од двете земји, кои, како што наведува Агенцијата, долго време ја очекуваа оваа спогодба за да можат да ја олеснат и да ја продлабочат соработката. Пред три дена, на 13 мај, во рамки на Канскиот филмски фестивал, Агенцијата за филм потпиша договор за соработка и со филмската институција од Косово со Арбен Зарку, а почна и разговори за потпишување на договорот со Мишел Плазанет од Centre national du cinema (CNC). Остварени се и контакти со „Телефилм Канада“ со кои исто така ќе се верификува соработката меѓу двете кинематографи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Непосредно пред почетокот на престојниот Самит на земјите од Западен Балкан што ќе се одржи утре во Софија, Р. Бугарија, директорот на Агенцијата за филм на Р. Македонија, Горјан Тозија со директорката на Бугарскиот филмски центар Жана Караиванова, денеска во Кан го усогласија и го потпишаа текстот што ќе биде основа за да се потпише и да стапи во сила Договорот за копродукција на аудиовизуелни дела и меѓусебна соработка меѓу двете земји на полето на филмската уметност.На потпишувањето на договорот присуствуваа филмски продуценти и режисери од двете земји, кои долго време ја очекуваа оваа спогодба за да можат да ја олеснат и да ја продлабочат взаемната соработка.Пред три дена, во рамките на Канскиот Филмски Фестивал, Агенцијата за филм потпиша и договор за соработка и со филмската институција од Косово со г. Арбен Зарку, а почна и со разговори за потпишување на договорот со Мишел Плазанет од Centre national du cinema (CNC). Остварени се и контакти со „Телефилм Канада“ со кои исто така ќе се верификува ...
| | веќе видена | слични

Деновиве за Македонија пишуваше и престижниот „Скриндејли“, во кој еден од најпознатите британски продуценти Ник Пауел, кој се наоѓа на „Канскиот филмски фестивал“, ги претстави своите два нови проекта од кои едниот е новиот филм на Милчо Манчевски, „Врба“ Голем број филмски професионалци го посетија македонскиот штанд на престижниот „Кански фестивал“ каде што беше промовирана нашата земја како дестинација за снимање филмови и беа претставени домашните остварувања што годинава се дел од оваа реномирана манифестација. На присутните им беа поделени промотивни материјали и подетално се запознаа со Македонија и со нејзиниот филмски потенцијал. На промотивниот настан присуствуваше екипата од филмот „Дивата круша“, чиј копродуцент е Македонија и е во официјалната селекција на „Канскиот фестивал“. Беа претставени и домашните остварувања, кои се дел од филмскиот маркет – двата долгометражни, „Ефектот на среќата“ на Борјан Зафировски и „Дедо и внук“ на Илија Пиперковки, како и два краткометражни филма, „Една“ на Вук ...
| | веќе видена | слични

Промотивни слајдови од Охрид се најдоа меѓу повеќе атрактивни македонски локации на веб страната www.filmingmacedonia.com. Агенцијата за филм годинава стави акцент на унапредување и подобрување на промоцијата на Македонија како дестинација за снимање поради што подготви и посебна веб-страница www.filmingmacedonia.com за која посебно беа изработени промотивни слајдови со фотографии од најатрактивни локации за снимање. Дополнително, месецов во дневните изданија на списанието „Холивуд репортер“ Агенцијата за филм закупи простор за објава со која се направи промоција на Македонија како дестинација за снимање филмови.Голем број филмски професионалци го посетија македонскиот штанд на престижниот Кански фестивал каде беше промовирана Македонија како дестинација за снимање на филмови и беа претставени домашните остварувања кои годинава се дел од оваа реномирана манифестација.На присутните им беа поделени промотивни материјали и подетално се запознаа со Македонија и со нејзиниот филмски потенцијал. На промотивниот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Голем број филмски професионалци го посетија македонскиот штанд на престижниот Кански фестивал каде беше промовирана нашата земја како дестинација за снимање на филмови и беа претставени домашните остварувања кои годинава се дел од оваа реномирана манифестација. На присутните им беа поделени промотивни материјали и подетално се запознаа со Македонија и со нејзиниот филмски потенцијал.На промотивниот настан присуствуваше екипата од филмот „Дивата круша“ чиј копродуцент е Македонија и е во официјалната селекција на Канскиот фестивал. Беа претставени и домашните остварувања кои се дел од филмскиот маркет – двата долгометражни, „Ефектот на среќата“ на Борјан Зафировски и „Дедо и внук“ на Илија Пиперковки, како и два краткометражни филмови, „Една“ на Вук Митевски и „Готлиб“ на Крсте Господиновски.Агенцијата за филм годинава стави акцент на унапредување и подобрување на промоцијата на Македонија како дестинација за снимање поради што подготви и посебна веб-страница www.filmingmacedonia.com за која посебно беа ...
| | веќе видена | слични

Бројот 82 ги претставува жените-режисери што се качиле по овие скали од првото издание на Канскиот фестивал до денес. Во истиот тој период по овие скали се качиле 1.688 режисери. За време на 71 година од постоењето на овој угледен фестивал само 12 жени претседавале со жирито. Со „златна палма“ се наградени 71 режисер и само две режисерки, рече Бланшет Кејт Бланшет и Ањес Варда предводеа 82 жени од филмската индустрија во качувањето на скалите на Канскиот фестивал на тивкиот протест поради малата застапеност на женските автори на 71-то издание на фестивалот. Ним им се придружија и Кристен Стјуарт, Марион Котијар, Ејва Дуверне, Леа Седу, Салма Хајек, Пети Џенкинс и многу други. Тие мирно стоеја на скалите, пред премиерата на филмот „Девојки на сонцето“ на Ев Исон во натпреварувачката програма, додека претседателката на жирито Кејт Бланшет и Ањес Варда не ги прочитаа изјавите на англиски, односно на француски јазик. – Секоја од нас се соочува со единствени препреки, но сите ние што денеска стоиме на скалите ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Играниот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски денес имаше успешна проекција пред голем број странски филмски дистрибутери на Канскиот фестивал. Главните ликови во ова остварување ги толкуваат Дејана Попоска, Сашко Коцев и Ана Стојановска додека во останатите улоги се појавуваат Сара Анастасовска, Јовица Михајловски, Петар Арсовски и Мими Таневска. Сценариото е на режисерот Зафировски и познатиот драматург и писател Дејан Дуковски. Продукцијата е на „Ново Македонско Видео“, а најголемиот дел од буџетот е обезбеден од Агенција за филм на Република Македонија. Копродуценти се „Њу Момент“ и националните филмски фондови на Србија, Косово и Црна Гора. Македонија годинава го има најплодното учество на филмскиот фестивал во Кан. Во официјалната конкуренција ќе се натпреварува копродукцијата „Дивата Круша“ на режисерот Нури Билге Џејлан, а на филмскиот маркет покрај „Ефектот на среќата“ на Борјан Зафировски ќе бидат прикажани и „Дедо и внук“ на Илија Пиперковки, како и два краткометражни филмови ...
| | веќе видена | слични

 Главните ликови во ова остварување ги толкуваат Дејана Попоска, Сашко Коцев и Ана Стојановска додека во останатите улоги се појавуваат Сара Анастасовска, Јовица Михајловски, Петар Арсовски и Мими Таневска. Сценариото е на режисерот Зафировски и познатиот драматург и писател Дејан Дуковски. Продукцијата е на „Ново Македонско Видео“, а најголемиот дел од буџетот е обезбеден од Агенција за филм на Република Македонија. Копродуценти се „Њу Момент“ и националните филмски фондови на Србија, Косово и на Црна Гора. Се оценува дека Македонија годинава го има најплодното учество на фестивалот во Кан. Во официјалната конкуренција ќе се натпреварува копродукцијата „Дивата Круша“ на режисерот Нури Билге Џејлан, а на филмскиот маркет покрај „Ефектот на среќата“ на Зафировски ќе бидат прикажани и „Дедо и внук“ на Илија Пиперковски, како и два краткометражни филма „Една“ и „Готлиб“. Македонија е присутна и со промотивен штанд во рамките на павилјонот на државите од Југоисточна Европа, а во изданија на списанието „Холивуд ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 39 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Тајм“ изјави дека би размислил за употреба на воена сила против Иран, за да го спречи да се снабди со ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руичи Сакамото во фокус на четвртото издание на Скопје Синема Сити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: