С.Кореја повикува на мировен договор со САД

4 копии

Северна Кореја денеска повика на мировен договор со САД со што и официјално би завршила војната која престана со примирјето од 1953 година и наведува дека тоа би можело да биде првиот чекор кон денуклеаризација на Корејскиот полуостров, јавува јужнокорејската агенција Јонхап. Потегот доаѓа во момент кога во САД пристигна висок севернокорејски функционер, кој во Њујорк со американските претставници ќе разговара за тоа како да се продолжат шестпартините преговори за ставање на крај на нуклеарната програма на Пјонгјанг. Северна Кореја веќе подолго време покажува желба да потпише мировен договор со Вашингтон, во надеж дека така ќе се подобрат меѓусебните односи по неколку декади на непријателство кое започна со Корејската војна (1950 - 1953 година), која официјално се уште не е завршена. „Склучувањето на мировниот договор ќе овозможи институционални гаранции со кои би се тргнала недовербата и би се создале односи на двострано почитување и еднаквост“, пишува севернокорејската официјална агенција КЦНА во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Првите директни преговори на високо ниво меѓу САД и Северна Кореја започнаа во Њујорк. САД се претставени од специјалниот пратеник за Северна Кореја Стивен Бозвурт, а делегацијата на Пјонгјанг ја предводи министерот за надворешни работи Ким Ке-гуан. Разговорите се водат во зградата на американската мисија во ОН. За време на дводневните дискусии се очекува да биде договорено обновувањето на шестстраните преговори за нуклеарниот проблем на Северна Кореја, кои се во застој од декември 2008 година. Исто така, се очекува Бозвурт и Ким да разговараат и за подобрувањето на односите меѓу САД и Северна Кореја. Во шестстраните преговори, според кои Северна Кореја треба да се откаже од својата нуклеарна програма, учествуваат Јужна Кореја, Северна Кореја, САД, Кина, Јапонија и Русија. Пјонгјанг официјално се повлече од разговорите во април 2009. година, а следниот месец изврши втора нуклеарна проба по онаа во 2006. година.
| | веќе видена | слични

САД се претставени од специјалниот пратеник за Северна Кореја Стивен Бозвурт, а делегацијата на Пјонгјанг ја предводи министерот за надворешни работи Ким Ке-гуан. Разговорите се водат во зградата на американската мисија во ОН. За време на дводневните дискусии се очекува да биде договорено обновувањето на шестстраните преговори за нуклеарниот проблем на Северна Кореја, кои се во застој од декември 2008 година. Исто така, се очекува Бозвурт и Ким да разговараат и за подобрувањето на односите меѓу САД и Северна Кореја. Во шестстраните преговори, според кои Северна Кореја треба да се откаже од својата нуклеарна програма, учествуваат Јужна Кореја, Северна Кореја, САД, Кина, Јапонија и Русија. Пјонгјанг официјално се повлече од разговорите во април 2009 година, а следниот месец изврши втора нуклеарна проба по онаа во 2006 година.
| | веќе видена | слични

САД и Северна Кореја денеска во Њујорк започнаа, во надеж дека ќе успеат да го подготват продолжението на шестпартитните преговори за денуклеаризација на Северна Кореја Разговорите во Њујорк ги водат специјалниот пратеник за Северна КОреја, Стивен Босворт и заменик-министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ким Кје-гван. Преговорите се одржуваат во просториите на американската мисија при ОН. Целта на овој состанок е двете страни да го подготват продолжението на шестпартитните преговори, во кои, покрај САД и Северна КОреја, учествуваат и Кина, Русија; Јужна Кореја и Јапонија. Преговорите беа прекинати во 2008 година. Покрај тоа, Ким и Босворт ќе разговараат и за подобрувањето на односите помеѓу САД и Северна Кореја.
| | веќе видена | слични

Повикот на Северна Кореја би можело да значи и прв чекор кон денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, а доаѓа во моментот кога висок севернокорејски функционер при посетата на Њујорк ќе разговара со американските претставници за продолжување на шест-делните преговори за ставање на крај на нуклеарната програма на Пјонгјанг. Северна Кореја веќе подолго време покажува желба да потпише мировен договор со Вашингтон, во надеж дека така ќе се подобрат меѓусебните односи по неколку декади на непријателство кое започна со Корејската војна (1950 - 1953 година), која официјално се уште не е завршена. „Склучувањето на мировниот договор ќе овозможи институционални гаранции со кои би се тргнала недовербата и би се создале односи на двострано почитување и еднаквост“, пишува севернокорејската официјална агенција КЦНА во коментарот кој го пренесуваат нивните јужнокорејски колеги, во кој уште се вели и дека без мировен договор денуклеаризацијата на полуостровот е невозможна.
| | веќе видена | слични
3 копии

Северна Кореја повикува на мировен договор со САД во момент кога нејзини високи дипломати се наоѓаат во посета на Њујорк во обид да ги обноват шестстраните преговори за нуклеарно разоружување. Севернокорејските медиуми денеска објавија дека мировен договор, кој официјално ќе стави крај на Корејската војна, може да донесе успех за решавање на безизлезноста, која ја создаде Пјонгјанг поради своите амбиции да произведе нуклеарно оружје. Денеска се одбележуваат 58 години од примирјето, со кое завршија борбите во Корејската војна која траеше од 1950 до 1953 година. Северна Кореја и Кина се бореа против Јужна Кореја, САД и силите на ОН.
| | веќе видена | слични

Севернокорејските медиуми денеска објавија дека мировен договор, кој официјално ќе стави крај на Корејската војна, може да донесе успех за решавање на безизлезноста, која ја создаде Пјонгјанг поради своите амбиции да произведе нуклеарно оружје. Денеска се одбележуваат 58 години од примирјето, со кое завршија борбите во Корејската војна која траеше од 1950 до 1953 година. Северна Кореја и Кина се бореа против Јужна Кореја, САД и силите на ОН.
| | веќе видена | слични

Останато

ДУИ нема да успее да обезбеди повеќе гласови во вториот круг од претседателските избори, а СДСМ ќе доживее фијаско на следните парламентарни избори, смета ...
сите 394 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска важност за вакцинирање во момент во кој епидемијата на сипаници ги зафати и САД. – Луѓето треба да се ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно Напред во ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

С.Кореја повикува на мировен договор со САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: