Започна пролетното зазеленување на Скопје

6 копии

Градот Скопје деновиве интензивно работи на обнова на зеленилото во првиот дел од Градскиот парк. Во акцијата се реконструираат тревните површини во близина на езерцето со нова хидрантска мрежа и се прават подготовки за да се постави урбана опрема и да се засадат повеќе од 200 дрвца. - Започнавме со реконструкција на зелените површини во стариот дел од Градскиот парк. Деновиве работиме на обновување на тревната површина во близина на езерцето кај стадионот каде што опфаќаме површина од 4.400 квадратни метри. По завршувањето на овој дел, продолжуваме со реконструкција на тревната површина наспроти фонтаната „Лотосов цвет“, на влезот во Градскиот Парк, на површина од 1.900 квадрати. Во овие два дела од Градскиот парк тревата е со надмината физиолошка старост од повеќе од 40 години, поради што е неопходна реконструкција на овие тревни површини. На овие локации е предвидено да се засадат над 200 украсни грмушки и листопадни садници со кои ќе се надополни постојниот дрворед – рече градоначалникот Шилегов на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипи на Град Скопје како дел од пролетната акција за зазеленување на градот, засадија 45 листопадни дрвја во Реонски центар Аеродром, на булеварот Видое Смилевски Бато. - Градот Скопје деновиве го реконструираше јавното зеленило на булеварот Видео Смилевски Бато, на површина од 2.410 квадратни метри. На оваа зелена површина е поставена нова хидрантска мрежа во должина од 230 метри и нов систем за наводнување со хидранти. Денеска засадивме нови 45 листопадни дрвја, односно 30 садници од видот јасен и 15 садници од видовите јапонска цреша, украсно јаболко и сорбус. Ова е дел од големата акција за зазеленување на Скопје, во која само овој месец ќе бидат засадени околу 2.000 високо квалитетни листопадни садници – рече градоначалникот Шилегов, на денешната акција за засадување дрвја. Тој додаде дека во есенската акција за зазеленување на градот, се планира да се засадат вкупно 8.000 висококвалитетни садници. - Зазеленувањето останува на врвот на листата приоритети на Град Скопје. Ќе ја искористиме пролетта да го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалниците на Град Скопје и наопштина Чаир, Петре Шилегов и Висар Ганиу, заедно со претставници од „Скопски пазар“ А.Д Скопје и еснафи од Старата скопска чаршија денеска се сретна со пазарџиите што продаваат стока на незаконски поставените тезги во близина на Бит-пазар. Во присуство на над 50 продавачи, информираат од Градот, се разговараше за планот и претстојните активности на Град Скопје за уредување на пазарот и за урбанизирање на јавните површини по должината на булеварот „Крсте Мисирков“. – Дојдовме да поразговараме со вас и заедно да најдеме решение. Хаосот на Бит-пазар кој е долгогодишен проблем мора да се реши. Град Скопје реши да го уреди овој дел од градот, а за таа цел на овој потег ќе се реконструираат тротоарите, ќе се постават столпчиња и жардиниери, ќе се уреди такси-станица, ќе се засадат дрвореди, реконструираат и осветлат пасажите од булеварот кон чаршијата и ќе се ослободат тротоарите од дивопоставените тезги, рече Шилегов на средбата со пазарџиите. Тој нагласи дека на им сенудат ...
| | веќе видена | слични

Во присуство на над 50 продавачи, информираат од Градот, се разговараше за планот и претстојните активности на Град Скопје за уредување на пазарот и за урбанизирање на јавните површини по должината на булеварот „Крсте Мисирков“. - Дојдовме да поразговараме со вас и заедно да најдеме решение. Хаосот на Бит-пазар кој е долгогодишен проблем мора да се реши. Град Скопје реши да го уреди овој дел од градот, а за таа цел на овој потег ќе се реконструираат тротоарите, ќе се постават столпчиња и жардиниери, ќе се уреди такси-станица, ќе се засадат дрвореди, реконструираат и осветлат пасажите од булеварот кон чаршијата и ќе се ослободат тротоарите од дивопоставените тезги, рече Шилегов на средбата со пазарџиите. Тој нагласи дека на им сенудат бесплатни тезги за два месеца на пазарџиите што ќе влезат во пазарот и ќе продолжат да работат на тие тезги. - Со вашето влегување на пазарот сите ќе бидете еднакви, со еднакви услови за работа. Отворено кажувам дека еднакво внимание ќе укажуваме за развој на двете страни на ...
| | веќе видена | слични

За секое новороденче во Скопје ќе се засади дрво, најави денеска градоначалникот Петре Шилегов. Родителите кои сакаат нивното дете да има дрво на кое ќе стојат неговите податоци ќе можат да се пријават во Град Скопје, а ќе се засади во текот на сезонските акции за зазеленување на градот. По напуштање на гинеколошката клиника, родителите ќе треба да го пријават добиениот кодот на телефонскиот број 071/395-395, каде што потоа ќе ги добијат дополнителните информации. „Заедно со гинеколошко-акушерските клиники и ЈП ’Паркови и зеленило‘ ја почнуваме реализацијата на проектот ’Дрво за секое дете‘. Преку овој проект, им овозможуваме на нашите сограѓани да засадат дрво во чест на раѓањето на нивното бебе, на некој од градските дрвореди, паркови или скверови. На дрвото ќе има плочка каде што ќе го пишува името на детето и датумот на раѓање. Низ годините, секој што засадил дрво ќе може да го следи растот на дрвото заедно со неговото дете“, рече Шилегов. Проектот ќе започне месецов односно првите дрва со име на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов и претставници на гинеколошките клиники од Скопје денеска потпишаа меморандум за соработка за реализација на проектот „Дрво за секое дете“. „Како што ветив во предизборната кампања пред неколку месеци, ja почнуваме реализацијатa на проектот „Дрво за секое дете“. Заедно со ЈП Паркови и зеленило и гинеколошко – акушерските болници, преку овој проект, им овозможуваме на нашите сограѓани да засадат дрво во чест на раѓањето на нивното бебе, на некој од градските дрвореди, паркови или скверови. На дрвото ќе има плочка каде што ќе го пишува името на детето и датумот на раѓање. Низ годините, секој што засадил дрво ќе може да го следи растот на дрвото заедно со неговото дете“, истакна Шилегов. Дрвото на новороденчињата ќе биде посадено во сезонска акција на расположива локација по избор на родителите. По напуштање на гинеколошката клиника, родителите ќе треба да го пријават добиениот код на 071/395-395 каде што потоа ќе ги добијат дополнителните информации за овој проект. ...
| | веќе видена | слични

Секое новороденче ќе добие дрво со плочка на кое ќе биде напишано неговото име како и датумот на раѓање, најави градскиот татко Шилегов. Со гинеколошките клиники потпишан беше меморандум за соработка. Родителите дрвцата ќе ги засадуваат на локација по нивен избор. Засега на располагање имаат 18 локации. И додека градоначалникот промовира проект за зазеленување на градот со кој би добиле и поздрава животна околина – на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои цвеќиња никнаа во дупките на градските улици. Пишуваат дека целта е да се испрати порака до Шилегов дека граѓаните повеќе не сакаат да гледаат дупки низ градот. Градскиот татко вели ги слуша апелите од граѓаните. Со санација на улиците ќе се започнело уште оваа недела. Шилегов уверува, ќе има доволно атрактивни локации на кои граѓаните ќе можат да гледаат цвеќиња. „Започнува сезона на интезивно крпење на дупките. Меѓутоа сведоци сте Партизанска ја продолжуваме деновиве.  Така што ќе нема потреба, мислам дека има многу поубави, поатрактивни локации ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагира на прес-конференцијата на Петре Шилегов коментирајќи дека скопјани имаат потреба од нови зелени површини сега, а не утре. „Петре Шилегов упорно ни докажува дека и дното може да биде пробиено. Шилегов го претставува садењето дрвја како некаков мегапроект, но тоа е негова редовна работна обврска. Граѓаните имаат потреба од нови зелени површини и нови садници сега, а не утре. Садењето дрвја и хортикултурното уредување на градот мора да се одвива во континуитет. Како што тоа го правеше Град Скопје во време на ВМРО-ДПМНЕ кога беа засадени повеќе од 250.000 нови садници, а подигнати беа над 330.000 квадратни метри парково зеленило“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Претходно на прес-конференција Шилегов го најави проектот „Дрво за секое дете“, според кој, секое новороденче ќе добие свое дрво на некој од градските дрвореди, паркови или скверови. На дрвото ќе има плочка, каде што ќе го пишува името на детето и датумот на раѓање.
| | веќе видена | слични

До средината на овој месец, Град Скопје се очекува да го започне проектот “Дрво за секое дете” во соработка со клиниката за гинекологија и акушерство. Секоја нова мајка ќе добие честитка од Град Скопје, односно понуда да засадат по едно дрво со личните податоци на детето. Во иднина, родителите треба да го одржуваат дрвото и да го следат неговиот раст заедно со растењето на детето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Родителите на секое новородено дете во Скопје од сега ќе можат да засадат дрво, на кое ќе има плочка со името на детето и датумот на раѓање. Од Град Скопје велат дека со оваа акција ќе придонесе за зголемувањето на зеленилото. „Како што ветив во предизборната кампања ја почнуваме реализацијата на овој проект заедно со ЈП „Паркови и зеленило“ и Гинеколошко- акушерските болници. Преку овој проект им овозможуваме на нашите сограѓани да засадат дрво во чест на раѓањето на нивното бебе. На дрвото ќе има плочка со името на детето и датумот на раѓање“, истакна Шилегов. Секоја мајка по раѓањето на детето во некоја од гинеколошките болници ќе добива честитка, на која ќе има и код со кој ќе може да аплицира за засадување дрво. По напуштање на клиниките, родителите ќе треба да го пријават добиениот код на 071 395 395. Дрвото на новороденчињата ќе биде посадено во сезонска акција на некоја од 18-те расположливи локации по избор на родителите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 731 | | | веќе видена

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 238 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна пролетното зазеленување на Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: