Започна проектот „И јас сум Дедо Мраз“ - да купиме подароци за дечињата во социјален ризик


Деновиве започна хуманитарниот проект „И јас сум Дедо Мраз“, преку кој се собираат подароци за деца од сиромашни семејства и висок социјален ризик. Мисијата е преку хумани граѓани, организации и институции да се соберат што повеќе подароци и да ставиме насмевки на што повеќе детски лица. Минатата година се собраа преку 3500 подароци, а оваа година ќе пробаме да го срушиме рекордот. Подароците кои ги купувате, може да се новогодишни пакетчиња, играчки или алишта. Откога убаво новогодишно ќе ги спакувате, напишете на едно ливче за кого е наменет подарокот ( пол, возраст и што е подарокот). Следното нешто е да се сликате со подароците и да ја поставите сликата на социјални медиуми со хаштаг #ијассумдедомраз. Подароците може да ги оставите до 17 декември во Нано Бар, на 09.12 (недела) во Зоолошка градина Скопје на пункт отворен од 12:00-16:00 или пак да се јавите на телефонскиот број 078 405 264 и да добиете инструкции за достава. Потоа подароците ќе бидат распределни, и секое дете добива она кое што најмногу би ...
| | веќе видена | слични
2 копии

The New York Post ги открил причините на неколку мајки и татковци кои на своите деца им ја разоткриле легендата за Дедо Мраз. „Загрижувачки е кога луѓето ќе кажат дека е нешто реално, а потоа дека не е“, смета 37-годишната Александра Фунг, мајка на три деца, која и самата се чувствувала шокирана и измамена кога на возраст од околу 10 години дознала дека нејзиниот дом еднаш годишно не го посетува Дедо Мраз. Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“ . Фото: Pixabay
| | веќе видена | слични
2 копии

Во време кога се повеќе се отуѓуваме, стануваме себични луѓе, убаво е празниците да нè потсетат дека сме социјални битија и да го разбудат човечкото во нас. Оваа година Волшебната елка ќе се обиде да им ги направи волшебни Новогодишните празници на децата сместени во згрижувачки семејства. Да, токму и вие можете да бидете нивниот Дедо Мраз и да им подарите пред сè внимание. Црвен Крст како и секогаш се иницијатори на оваа благородна идеја, па поразговаравме со Ана Франциќ за деталите и како би можеле да ја почувствувате и вие магијата на Волшебната елка. Зошто Волшебна елка ? - Водени од идејата дека секој човек, особено дете треба да се чувствува убаво и среќно за време на новогодишните празници, Ramstore Mall, Црвен крст на град Скопје и ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа Скопје, со поддршка на а.д. Комерцијална банка по десетти пат ја организираат Волшебната елка. На 04.12.2018 г. во просториите на ТЦ Рамстор децата ги запишаа нивните новогодишни желби и ги закачија на големата елка, а во ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Audi веќе почна да го чувствува празничниот дух, па во новата реклама ја замени санката на Дедо Мраз со новиот Audi RS5 Sportback, еден од најатрактивните модели на германскиот производител. Иако често е замислуван како крупен човек со голем стомак, во новата реклама Дедо Мраз решава да направи промена и да живее поздрав живот за да си ја олесни работата. Пред Божик, неговата сопруга и помошниците се собираат околу него и решаваат да му дадат подарок – Audi RS5 Sportback.
| | веќе видена | слични

 За повеќето дечиња Нова година е причина да си ја побараат играчката која одамна ја посакуваат, а задоволство на родителите е да им ја остават убаво спакувана, под накитената елка. Но, за некои дечиња празниците не се толку розови. Едно малечко девојче од Единбург го напиша најтажното писмо до Дедо Мраз, кое го скрши срцето прво на нејзината учителка, па потоа и на светот. Краткото писмо на 7-годишното девојче гласело: „Бев добра. Овој Божиќ би сакала топка и храна. Ми треба и ќебе.“ Празничната магија не е иста за сите. Имајте го ова писмо на ум пред да фрлите неколку илјадарки на работи кои не ви се неопходни оваа година...
| | веќе видена | слични

Ден пред Нова година. Оди Влав кај комшијата: - Комши, ти имаше ловечка пушка нели? - Имам комшија. Зошто? - Ќе може ли вечер за Нова година да пукнеш трипати со неа во воздух за да го означиме доаѓањето на една поубава година? - Секако комшија. Баш ќе ми биде мило. Вечерта сите собрани во семејна атмосфера. Почнува одбројувањето: 10... 9... 8... 4... 3... 2... 1... Среќна Нова година! Се слушаат истрели: Пауу... пау..... пау... Влавот изрипал како попарен: - Децаа... го отепаа Дедо Мраз! Нема поклониии...
| | веќе видена | слични
6 копии

Новата година ни е на праг, а новогодишните желби уште сега ги знаат децата од Одделот за онкологија и хематологија. Да бидеме сите заедно дел од оваа прекрасна акција. Да ги насмееме лицата на овие дечиња, кои заслужуваат многу повеќе од еден новогодишен подарок. -Традиционално акцијата се повторува и оваа година, и ве каниме сите заедно повторно да донесеме насмевки на оние на кои им се најмногу потребни, на дечињата на Одделот за онкологија и хематологија и во одделот за деца со аутизам кои посетуваат вежби на Клиниката за Детски Болести во Скопје, стои во апелот. Можете да донирате играчки, здрава храна, додатоци за во исхраната, витамини или пак било што друго кое сметате дека им е неопходно на овие дечиња. Биди и ти нечиј Дедо Мраз, затоа што празниците се за секого! Играчките може да се оставаат во Art of Living Bio Shop, Ayurveda, Yoga & Meditation Centar секој работен ден од 17 до 21 часот.
| | веќе видена | слични

Турите ќе започнат во петок од 18:00 до 20:00 часот, а сабота и недела ќе има повеќе тури во двa термини, од 13:00-15:00 и од 18:00 до 20:00. Поради големата заинтересираност и посетеност, секој од вас кој би сакал да ги посети турите, и останатите содржини како појадок во недела со Дедо Мраз од 11:00 часот и работилницте и претставите од 11:45, ќе мора задолжително да се пријави на пултовите од новогодишниот свет на бајките во Скопје Сити Мол. Радост, смеа и возбуда можеа да се забележат на детските ликови, кој за прв пат визуелно прошетаа низ најомилените приказни. Особена возбуда донесе магичниот килим кој ги однесе во светот на Аладин, но тука беа и Пепелашка во својата кочија, слонот од 1001 ноќ како и вештерките од Ивица и Марица кој донесоа посебна возбуда во детските срца. Се разбира според ветеното, а и во духот на предновогодишната магија беше појадокот со Дедо Мраз, кој ги слушна и ги запиша желбите за подароци. Среќни, насмеани и возбудени што оваа година ќе им донесе Дедо Мраз, за дечињата ...
| | веќе видена | слични

Овој викенд Во Скопје Сити Мол за прв пат најмладите имаа можност да уживаат во новогодишната атмосфера и Новогодишниот свет на бајките. Децата уживаа во бајките кои секој од нас го прават посебно среќен како: Куќата на Аладин и џинот од ламбата, слонот на 1001 ноќ, Ивица и Марица со Вештерката, Летечкиот килим на Аладин, Штиклата на Пепелашка, Кочијата на Пепелашка. А во неделата појадуваа со Дедо Мраз. Богатата програма и предновогодишна магија во светот на бајките продолжува и овој викенд. Турите ќе започнат во петок од 18:00 до 20:00 часот, а сабота и недела ќе има повеќе тури во двa термини, од 13:00-15:00 и од 18:00 до 20:00. Поради големата заинтересираност и посетеност, секој од вас кој би сакал да ги посети турите, и останатите содржини како појадок во недела со Дедо Мраз од 11:00 часот и работилницте и претставите од 11:45, ќе мора задолжително да се пријави на пултовите од новогодишниот свет на бајките во Скопје Сити Мол. Пријавувањето е до четврток, а бројот е ограничен. Радост, смеа и возбуда ...
| | веќе видена | слични

“ Да знаат децата во Јужна Америка какви слатки се произведуваат во Македонија извесно е дека и тие ќе побараат каде е Виница на географската карта. Тоа е единствениот континент чии жители засега не ги вкусиле тортиците и ролатите „Винчини“, кои со години се произведуваат во македонската компанија „Макпрогрес “ , напиша пред извесно време еден македонски медиум. Новогодишно брауни Винчини Не е ни чудно тогаш зошто децата во Македонија со нетрпение ги чекаат токму новогодишни те пакетчиња од Винчини. Составени од внимателно избрани производи, според вкусот и желбите на децата, правејќи ги воедно најубавиот детски подарок. Бесценето е да се види радоста на лицата на децата кога ги отвораат новогодишните подароци. За децата, тие имаат големо значење, па често и неколку недели пред Нова Година пишуваат писмо за Дедо Мраз и прават список на слатки и подароци кои сакаат да ги добијат, верувајќи дека новогодишните пакетчиња, Дедо Мраз на 1-ви јануари ќе им ги остави под елката. Новогодишно пакетче Винчини Дечињата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските ...
сите 365 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Поднесените 5000 амандмани не се ништо повеќе од 5000 причини за блокирање на парламентарната расправа за измените на изборниот законик. Од друга страна, ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна проектот „И јас сум Дедо Мраз“ - да купиме подароци за дечињата во социјален ризик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: