Започна конзервацијата на фрескоживописот на црквата Вознесение Христово, Св. Спас во штипско Ново Село

8 копии

Стручните екипи од Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј - Штип ги започнаа активностите за конзервација на фрескоживописот во црквата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По извршените сеопфатни анализи на овој значаен сакрален споменик на културата, конзервацијата, која ќе се одвива во неколку фази, ќе го опфати живописот кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во целиот негативен наплив од информации поврзани со коронавирусот и секој ден големиот број жртви од оваа зараза, денеска имаше и една позитивна вест. Имено, ...
сите 264 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор им определил скопскиот кривичен суд на шестмината осомничени за шверц на марихуана, кои беа уапсени во завчерашната акција на полицијата ...
сите 197 | | | веќе видена

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација ќе се ...
сите 416 | | | веќе видена

Венко Филипче и Зоран Заев продолжуваат со аздисувањето додека десетици луѓе умираат дневно.Во Македонија водена од Заев и Филипче сликата е, од една страна по ...
сите 226 | | | веќе видена

Граѓаните не сакаат да бидат дел од криминалните и коруптивните активности на власта. Напротив тие заедно со ВМРО-ДПМНЕ се спротивставуваат на овој нарко ...
сите 79 | | | веќе видена

Во полициска станица Радовиш вчера во 17:50 часот било пријавено дека во шахта на магистралниот пат во изградба А-4 Штип-Радовиш, во близина на крстосница за ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна конзервацијата на фрескоживописот на црквата Вознесение Христово, Св. Спас во штипско Ново Село

Од:
До кого (е-маил):
Порака: