Албанската полиција се уште уништува марихуана во Лазарат

Албанската полиција се уште уништува марихуана во Лазарат Албанската полиција соопшти дека до денеска уништиле близу 43 тони марихуана и над 130.000 насади од растението канабис во јужното албанско село Лазарат кое до минатата недела го држеа банди дилери и владееше целосно беззаконие. Во соопштението на полицијата издадено денеска се наведува дека бил извршен претрес во повеќе од 500 домови во селото, при што биле откриени и запленети 26 парчиња тешко и 218 лесно оружје, муниција, минофрачи, експлозив и друг вид оружје. Исто така, полицијата уништила пет лаборатории за производство на дрога, а уапсила 23 лица, осомничени дека се членови на дилерската банда. Операцијата на полицијата, како што се вели во соопштението, продолжува. Околу 800 полицајци минатата недела беа изложени на оган од автоматско оружје, минофрлачи и друго оружје речиси четири денови. Еден полицаец и тројца селано беа повредени во операцијата на албанските власти за повторно воспоставување на контрола над селото. Лазарат, село што ...
| | веќе видена | слични

Албанската полиција, во рамките на големата операција против шверцерите на дрога во селото Лазарат, во јужниот дел на земјата, заплени повеќе од 39 тони канабис, уништи повеќе од 112.000 стебла на оваа дрога, откри големи количества на оружје и одзеде повеќе лични документи, вклучувајќи и еден српски пасош, јавува албанската новинска агенција АТА. Како што пренесува „Танјуг“, албанската полиција соопшти дека операцијата во Лазарат - „царството на канабисот“, продолжува со цел да се воспостави целосна контрола врз „територијата и објектите“ и дека досега се уапсени 21 лице, осомничени за напад со огнено оружје врз полиција, одгледување на канабис и уништување на имотот. Најмалку 413 куќи беа пребарани, како и неколку објекти во тоа место, познато со децении по одгледувањето на дрога. Полицијата соопшти дека биле запленети осум пакети хероин и дека за време на рацијата биле откриени пет лаборатории - две за обработка на опојни растенија, и три за преработка на масло од хашиш, како и два инкубатора и 27 лампи ...
| | веќе видена | слични

Албанските полициски сили успее да восопостават котрола на селото Лазарет во кое со години наназад се произведуваше дрога. Во оперцијата на специјалните полициски сили запленети се 134.000 наркотични растенија, корени и саден материјал, како и над 46 тони канабис сатива. Покрај тоа, осум полицијата заплени неколу пакети хероин и 3 килограми канабис сатива семе. Исто така, пронајдени се и 5 лаборатории од кои две за преработка на дрога и 3 за производство на хашиш. Во операцијата на полицијата се запленети и големи количини на муниција и оружје.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанската полиција се уште уништува марихуана во Лазарат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: