Најголемо запленување на кокаин во историјата на Хонк Конг

Хонк Конг – Цариниците на Хонк Конг нашле во еден контејнер, кој стигнал со брод од Еквадор, 649 кг кокаин, што е најголемо запленување на тој вид дрога во кинескиот град. Како што соопштиле денеска од царината, вредноста на запленетиот кокаин е 76 милиони хонконгшки долари, односно 98 милиони американски долари.
| | веќе видена | слични

Цариниците во Хонг Конг имаа полни раце работа заради 649-те килограми кокаин што ги зaпленија вчера, што претставува најголемиот случај на откриен ланец на дрога во историјата на градот. Неверојатниот плен, кој е вреден околу 98 милиони долари, беше откриен во еден контејнер за испорака на дрво, испратен од Еквадор на пристаништето на Хонг Конг. Имено, директорите на царината сметаат дека рекордната пратка била наменета за Југоисточна Азија или Кина. Полицајците ја откриле дрогата откако ја следеле пратката од пристаништето до местото на преземање во една рурална област во градот. Пратката ја пречекале двајца мажи за кои властите сметаат дека се членови на локалниот синдикат за дрога. По прегледувањето на пратката, полицајците нашле 541 парче кокаин, секое со тежина од 1,2 килограми, а истите биле скриени во пратката полна со дрво. Овој плен го надмина и последното рекордно апсење на петте Мексиканци и Колумбијанецот, кои се обиделе да шверцаат 560 килограми на кокаин во вредност од 77 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најголемо запленување на кокаин во историјата на Хонк Конг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: