Заплената на дрогата е показател за напорите на Црна Гора против организираниот криминал, велат експертите

Неодамнешната заплена на 250 килограми кокаин во Бар покажува дека земјата е сериозна во борбата против криминалот и корупцијата. Цариниците го откриле кокаинот во лажното дно на бродскиот контејнер. [Царинска управа на Црна Гора] Официјалните претставници ја нарекуваат полициската операција на пристаништето во Бар овој месец значајно дело против организираниот криминал и шверцот на наркотици во регионот. На 6 јуни цариници заплениле 250 килограми кокаин шверцуван под пратка банани. Пратката, којашто била испратена од „Вимткорп компани“ во Еквадор, била наменета за „Рапо компани“ во Албанија. „Цариниците примениле специјализирани алатки за детектирање наркотици и забележале дека подот на контејнерот бил засебна преграда полна со 223 пакувања кокаин. Полицијата спроведува дополнителни дејства во соработка со обвинителството“, рече Владан Јоковиќ, директор на Царинската управа на Црна Гора, за SETimes . Полицијата вели дека одредиштето на дрогата било Франција или Италија, а шверцерите планирале да ја остават ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 318 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заплената на дрогата е показател за напорите на Црна Гора против организираниот криминал, велат експертите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: