Стари убиства се преиспитуваат во Косово

Полицијата на ЕУЛЕКС ги испитува убиствата извршени пред повеќе од 20 години. [Архива на АФП] Тројца затворени косовски Албанци се согласија да соработуваат со ЕУЛЕКС во истрагата за убиствата извршени пред две децении на високи функционери. Затворениците, осудени на повеќе од 30 години затвор, беа идентификувани од страна на косовскиот дневен весник Експрес на 25-ти август и, наводно, сведочат за кривични дела, вклучително и убиството на Џемајл Мустафа, висок советник на починатиот претседател Ибрахим Ругова, во 2000 година; убиството во 2000 година на Реџеп Луци, главен архитект на Приштина и убиството во 2003 година на Тахир Земај, поранешен главен командант на вооружените сили. Сите биле охрабрени да зборуваат, според извештаите, врз основа на попустливоста покажана во случајот против Назим Блаца, поранешен припадник на Косовската информатичка служба, кој доби намалена затворска казна откако сведочеше за убиствата и другите повоени кривични дела. Блаца сведочеше во голем број случаи против неговите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шефот на ЕУЛЕКС Бернд Борхарт и косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи денеска оценија дека заплашувањето сведоци на Косово зело замав, а за тоа не треба на ниту еден начин да придонесуваат и новинарите. Во отворено писмо на Борхарт (на фотографијата) и Кучи се наведува дека лицата кои донеле важна одлука да сведочат и да овозможат спроведување на правдата, треба да бидат пофалени, наместо јавно заплашувани поради својата храброст. Заплашувањето на сведоците не се извршува само преку испраќање директни закани кон некоја личност. На Косово само објавата поврзана со моралот на оној кој дава исказ е доволна причина сведокот да биде заплашен и да одбие да сведочи од страв за својот живот, нагласуваат двајцата претставници. Тие сметаат дека наместо информации за сведоците, новинарите треба да им дадат приоритет на судските процеси, пренесува Танјуг. „Правниот систем во Косово, како и другите правни системи, зависи од исказите на сведоците. Тие по сопствена природа се ранливи и многу често плашливи личности. Во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 77 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 97 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 247 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 170 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели изјави дека работи посветено на обединувањето на силите меѓу политичките партии, бидејќи, како што вели, ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стари убиства се преиспитуваат во Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: