Македонија - Одговорност за записникот

Скандалозните записници што беа направени пред главниот претрес за случајот „Пајажина“, најверојатно, се напишани од некој доброупатен во предметот, смета Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешнал Македонија“, посочувајќи дека на тој начин било направено кривично дело фалсификување. - Бидејќи излезе дека некој направил записник во кој се внесени работи што не се случиле, тоа не може поинаку да се оквалификува, освен како фалсификување. Во правото, терминот се вика „фалсификување на јавна исправа“. За тоа некој мора да одговара. Дали тоа ќе биде судијата или пошироко ќе се бара одговорноста, останува да видиме - вели Тасева. Тасева, исто така, објаснува дека вината за овој скандал, кој претставува преседан во судската практика, не треба да се бара кај дактилографките бидејќи е невозможно самите да го составиле записникот. - Не може одговорноста да се сведе само на дактилографката бидејќи се сомневам дека во судството имаме дактилографи кои самите можат да внесат содржина со таква ...
| | веќе видена | слични

Судски записници со однапред подготвен текст за дејства што воопшто не се случиле, презентирани како официјални записници до одбраната, досега не се случило во македонското судство, сметаат кривичарите експерти. Сепак, токму тоа се случи на последното судско рочиште на судењето против дваесет и тројцата обвинети од „Пајажина“ што фрла доза сомнеж дека записниците се фалсификат. Ова вчера за А1 телевизија го изјавија правни експерти кои дополнително ја објаснија правната терминологија. - Тоа во правна терминологија се вика фалсификување на јавна исправа и за тоа треба некој да одговара. Дали тоа ќе биде судијата во чија што судница се случило или пошироко, некој за ова ќе расправа. Тоа го правел некој што многу добро ја познава целата материја, кој што дури има познавање на предметот за кој станува збор. Значи, некој многу добро упатен, би можел да состави само таква содржина и такви реченици, познавајќи ја постапката, познавајќи го и предметот – изјави за А1, Слаѓана Тасева, претседател на невладината ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како е можно записници да се подготвуваат пред да се одржи судско рочиште. Кривичарите експерти констатираат дека тоа што се случи на судењето на 22-цата обвинети од „Перо Наков“, се нема случено во македонското судство и е во најмала рака сомнително. Записниците со однапред подготвен текст го квалификуваат како фалсификат. „Тоа во правна терминологија се вика фалсификување на јавна исправа. И за тоа треба некој да одговара. Дали за тоа ќе биде судијата во која што судница се случило или пошироко некој за ова ќе расправа, треба да видиме што ќе се случи“, вели Слаѓана Тасева, претседател на ТИМ. „Ова е злоупотреба на службената должност и во спротивно со законските одредби, според законот за кривична постапка. Се разбира може да се побара и нивна кривична одговорност“, рече Африм Османи, професор на ФОН универзитет. Во записниците од едвај започнатиот судски процес пишува дејствија кои воопшто не се случиле. Судијката Павлина Христова се обиде да го намали скандалот, вината да ја префрли на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Време е без разлика на партиската, етничката, половата, старосната структура да се обединиме и да ја вратиме Македонија во нормала, повикува кандидатката на ...
сите 210 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Одговорност за записникот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: