Погоден објект на полковникот Гадафи

Станбен и воен комплекс на либискиот лидер Моамер Гадафи е погоден во втората ноќ напади од западните сили. Новинарите кои беа однесени во комплексот Баб ал-Азизија во главниот град Триполи, велат дека четирикатната административна зграда е тешко оштетена. Дописникот на БиБиСи од градот вели дека нападот служи како потсетник за полковникот Гадафи дека тој не е безбеден од воздушни напади. Британија и Франција велат дека немаат намера да го гаѓаат полковникот Гадафи. Британскиот началник на генералштабот вели дека тоа не е дозволено според резолуцијата на ОН со која се дозволија напади. Француски портпарол истакна дека дури и ако се знае каде е Гадафи врз него нема да се пука. Тој додаде оти комплексот кој му припаѓаше на либискиот лидер заземал широка област. Претходно, Соединетите држави го отфрлија новото соопштение за прекин на огнот, издадено од либиската влада. Извештаите од Бенгази, град кој го држат бунтовниците, велат дека доцна сношти повторно имало ...
| | веќе видена | слични

Бунтовниците бараат нови воздушни напади врз армијата на Гадафи, но нагласуваат дека не сакаат странски копнени сили во државата. Крајна цел е освојување на Триполи, велат тие РАКЕТИРАНА РЕЗИДЕНЦИЈАТА НА ЛИБИСКИОТ ЛИДЕР Ракетниот напад врз резиденцијата и командниот центар на либискиот лидер во Триполи вчера ја натера западната коалиција со сите сили ги демантира тврдењата дека се обидува да го убие Моамер Гадафи. САД, Франција и Британија нагласуваат дека целта на воената интервенција не е ликвидација на Гадафи, туку заштита на цивилите, но лондонските медиуми пренесоа изјава од британскиот министер за одбрана Лиам Фокс дека би одобрил хируршки прецизен напад врз засолништето на полковникот ако можат да се избегнат цивилни жртви, нагласувајќи оти Гадафи е легитимна цел. Пензионираниот капетан на морнарицата на САД Алек Фрејзер оцени дека Гадафи може да биде убиен дури и ако не е цел на операцијата, нагласувајќи дека тогаш коалицијата не може да се обвини за неговата смрт. - Ако се крие некаде каде што ...
| | веќе видена | слични

ТРИПОЛИ - Западните сили вчера во текот на ноќта го почнаа вториот бран воздушни напади врз Либија и официјални претставници во Триполи изјавија дека проектилот со кој требало да се убие Моамер Гадафи ја уништил зградата во неговиот добро обезбедуван комплекс. „Тоа беше варварско бомбардирање“, изјави портпаролот на владата, Муса Ибрахим, покажувајќи парчиња шрапнел за кои рече дека се од проектилот. „Ова е контрадикторно со соопштенијата од САД и западните земји дека нивна цел не е да го напаѓаат ова место“. Вториот бран воздушни напади од западните земји, исто така, ги погодија силите на Гадафи околу Аџдабија, стратегиски град во пустината, дел од источна Либија за која бунтовниците имаат цел повторно да го заземат и каде што нивните борци посочија дека имаат потреба од поголема помош за да ги продолжат борбите против непријателот. „Ако не добиеме поголема помош од Запад, силите на Гадафи ќе не' изедат живи“, рече Ноу Мусмари, бунтовнички борец за Ројтерс. САД, кои ги спроведуваат воздушните напади во ...
| | веќе видена | слични

ВАШИНГТОН - Сите размислувања каква воена акција да се преземе против либискиот полковник Моамер ел Гадафи немаат одговор на најосновното прашање: дали таа е единствено со цел да се заштити либиското население од владата или е наменета да се исполни целта на претседателот Обама, кој пред две недели изјави дека полковникот Гадафи „мора да замине“? „Ние не сме во потера по Гадафи“, изјави во неделата попладне вицеадмиралот Вилијам Е. Гортни во Пентагон. Но, исто така, постои ризик дека полковник Гадафи можеби нема да биде протеран само со воздушни сили. Тоа го наметнува прашањето дали САД и нивните сојузници вложуваат доволно ресурси за да ја добијат битката. Одложувањето во почетокот на нападот го комплицираше патот кон таа цел. Беа потребни 22 дена од времето кога силите на полковникот Гадафи први отворија оган врз демонстрантите во Либија за да започне воениот напад поддржан од ОН. Додека американските крстосувачки проектили стигнаа до либиските цели во саботата, единиците на полковникот Гадафи, засилени со ...
| | веќе видена | слични

Западните коалициски сили вчера со напад од воздух уништија утврдено упориште на Муамар Гадафи во Триполи, но не го ликвидираа либискиот лидер, кој најави „долга и крвава војна“, јави Ројтерс . Во вториот бран од нападите учествувале британски и италијански авиони, откако американски и британски бродови и подморници истрелале 110 проектили во саботата вечер и во неделата наутро. Упориштето на Гадафи, во чии рамки се наоѓа и касарна со противвоздушни батерии и други инсталации, беше цел на бомбардирање и во 1986 година, по наредба на тогашниот американски претседател Роналд Реган. Два часа по нападот, либиските сили одведоа западни новинари да го посетат разурнатиот комплекс - недалеку од светлиот гостински шатор во кој Гадафи ги прима високите гости, трикатната зграда била полуразурната, со голема дупка во фасадата. - Тоа беше варварско бомбардирање. Ова е спротивно на американските и на западните најави дека немаат намера да го нападнат ова место - изјави владиниот претставник Муса Ибрахим. САД официјално ...
| | веќе видена | слични

Нов момент најавен од британски владини извори: смената на Гадафи, всушност, е една од целите на мисијата на меѓународната коалиција Пентагон соопшти дека коалициските сили предводени од САД успеале да ги разбијат и изолираат војските на либискиот лидер Моамер Гадафи по военовоздухопловната офанзива за време на викендот и оти американските војници се подготвени да го предадат раководството на операцијата на други земји. Според претставникот на американската Воена команда, вицеадмиралот Вилијам Гортни, воздушните удари се "многу ефикасни" и Пентагон смета дека силите на Гадафи се "под стрес, во изолација и конфузија". Тој додаде дека коалициските сили не загубиле ниту еден авион и нема настрадани пилоти. Гортни вели дека нема докази оти во операцијата наречена "Зората на Одисеј" загинале цивили. Шефот на Пентагон, американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека САД очекуваат "за неколку дена да го предадат раководењето со воената операција во Либија на коалицијата, предводена од Франција и Велика ...
| | веќе видена | слични

Британската армија е подготвена да изведе хируршки прецизна воена операција за убиство на либискиот полковник Моамер Гадафи, изјави министерот за одбрана на Британија Лијам Фокс. Тој нагласи дека веднаш и без размислување би одобрил напад на скривалиштето каде што се наоѓа либискиот диктатор, за да се избегне понатамошно убивање цивили. Според него, Моамер Гадафи е легитимна цел на воените дејства во Либија. Неговата изјава доаѓа пред вториот бран воздушни напади на коалициските сили врз Либија во кој беше срамнета зграда во резиденцијалниот комплекс на Гадафи, Баб ал Азизи, во Триполи. Објектот од четири ката служел како команден центар на Гадафи. Се шпекулира дека полковникот за влакно спасил жива глава од ракетите. Во воздушната офанзива предводена од Франција, Британија и од САД, речиси е целосно уништена противвоздушната одбрана на полковникот, спречен е нападот на бунтовничкиот центар Бенгази, а се уништени и голем број аеродроми, тенкови и тешка артилерија на силите на полковникот. И додека Гадафи се ...
| | веќе видена | слични

Коалициските сили синоќа го продолжија бомбардирањето во Либија. Експлозии одекнувале во близина на палатата Гадафи, но погодена била и поморската база која се наоѓа на 10 километри од Триполи. Силите на Гадафи биле нападнати и во Мисрати и во Бенгази. Како одговор на нападите, Гадафи го бомбардирал градот Зинтан каде што жителите биле присилени да бегаат во планините. Либиските власти објавија дека за време на нападот на коалициските сили биле убиени голем број на цивили. Портпаролот на либиската влада Муса Ибрахим изјави дека Либија сака стабилност, но ќе возврати ако биде нападната. Според него во нападот на Сирт, родниот град на Гадафи имало многу настрадани. Официјален Пентагон пак соопшти дека нападите на западните сили имаат за цел да ја ослабат моќта на Гадафи, но ќе се обидат да ја задржат дистанцата од бунтовниците зашто не сакаат да бидат вовлечени во граѓанска хаотична војна. И американскиот претседател Барак Обама изјави дека смета оти Гадафи мора да си оди од власта, но тоа не е цел на ...
| | веќе видена | слични

Се поголем број на земји учествуваат во воената интервенција во Либија, позната уште како и одисејова зора, На воените сили на САД, Велика Британија, Франција, Италија и Канада, кои учествуваат во оваа акциј се приклучија и Белгија и Катар. Тие изутринава започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да патролираат по небото, како и да го спречат напредувањето на силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи кон градот Бенгази. Но освен подршка оваа воена акција е и критикувана. Така Генералниот секретар на Арапската лига Амр Муса ги критикуваше воените акции преземени од САД и нивните сојузници во Либија. - Тоа што се случува во Либија се разликува од прокламираната цел за воведување зона за забранети летови над земјата. Она што ние го сакаме е да биде заштитено мирното население, а не да бидат бомбардирани уште цивили, истакна Муса.
| | веќе видена | слични

Авионите на САД, Велика Британија, Франција, Италија и Канада започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да патролираат по небото. На воената интервенција се приклучија и Белгија и Катар. Западните медиуми објавија дека надвор од Бенгази се уште се забележуваат трупите на силите на Гадафи. Јагленисани тела, најмалку на 14 војници, лежат расфрлени по пустината и постои стравување дека преживеаните ќе се обидат да влезат во градот и да побараат засолниште од воздушните напади меѓу цивилното население. Истовремено, во централниот дел на Бенгази, во источна Либија, има спорадични експлозии, а престрелки се слушаа синоќа на улиците во траење од околу 40 минути. Во тек е и офанзива на бунтовниците во градот Ал Завитина, јужно од Бенгази. На запад, во градот Мисрата навлегоа тенковите на силите на Гадафи, бидејќи е погодена воена база во нападите на западните сили во саботата. - Се водат борби меѓу бунтовниците и силите на Гадафи. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 262 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 152 | | | веќе видена

Поранешниот амбасадор Ѓорѓи Филипов е единствениот кандидат кој се пријавил на партискиот оглас за претседател на Социјалдемократскиот Сојуз, потврдуваат од ...
сите 229 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 245 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Погоден објект на полковникот Гадафи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: