Британски затвореници побегнале како на филм

Имено, се верува дека двајцата избегале од својата ќелија сечејќи ги решетките со помош на сечило за дијамант. А за да не забележат стражарите дека веднаш избегале, во своите кревети ставиле претходно направени кукли - за да изгледа дека се присутни и спијат. Стражарите сфатиле дека имаат двајца затвореници во бегство кога влегле во ќелијата утрината и ги откриле куклите што затворениците сами ги направиле. Целиот овој план се чини дека е инспириран од филмот „Escape from Alcatraz" од 1979-та година, со Клинт Иствуд во главната улога, базиран на вистинско бегство од затворот Алкатраз што се случило во 1962-та година, кога затворениците прават кукли со глави од хартија и коса од затворскиот бербер и успеваат да ги измамат стражарите дека спијат, додека всушност се во бегство. Затворениците, чии имиња не ги соопшти британското министерство за правда, се сè уште во бегство.
| | веќе видена | слични

Затворот - тврдина, познат и како „Карпата”  беше еден од најчуваните затвори во Америка и долго време се сметаше дека е невозможно да се избега од Алкатраз. А потоа, на 11 јуни, 1962, тројца затвореници избегаа и Алкатрез никогаш повеќе не беше ист. Френк Морис и браќата Џон и Кларенс Енџлин долго време го планирале бегството, а според полицијата, имале помош и од други затвореници. Морис бил мозокот на операцијата, внимателно ја испланирал секоја етапа од бегството, а имал и голема помош од Ален Вест, затвореник кој открил дека низ цевките за вентилација може да се стигне до покривот на затворот. Браќата Енџлин имале искуство со сплавови и биле одлични пливачи, па нивна задача била да испланираат изработка на сплав. Секоја вечер, додека другите затвореници уживале во својот т.н. „музички час”  и свиреле на инструменти, Морис и неговите соучесници копале тајни отвори во ќелиите. Во отворите, во мантили за дожд ставале храна, а ги криеле и деловите за гумениот сплав кој требало да го монтираат по бегството. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британски затвореници побегнале како на филм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: