Рамос: Реал го прави тоа што никој друг не може да го направи


Актуелниот шпански и европски фудбалски првак Реал Мадрид со стил ја заврши сезоната во Kардиф, каде што пред 74.500 навивачи го совлада италијанскиот Јувентус (4-1) и ја освои својата нова рекордна 12. европска круна. Реал стана првиот тим во реновираното елитно клупско натпреварување Лигата на шампионите, кое почна да се игра во ваков формат од 1992 година, кој успеа да го одбрани „пехарот со големите уши“. Ако се погледне во целокупната историја на елитното натпреварување и од времето кога се викаше Kуп на шампионите, вакво нешто им успеало уште само на Бенфика, Интер, Ајакс, Баерн, Ливерпул, Нотингем Форест и Милан, кои ја одбраниле европската титула. Ова е првпат од 1958 година, Реал во иста сезона да ја освои титулата во Шпанија и во Европа. Јунакот кај „кралевите“ за освојувањето на 12. европска титула беше Португалецот Kристијано Роналдо, кој постигна два гола, а по еднаш во листата на стрелците се запишаа Kаземиро и Марко Асенсио. Хрватот Марио Манџукиќ со атрактивен гол само израмни и најави ...
| | веќе видена | слични

Звучи бизарно, но најголема корист од заминувањето на Хамес Родригез од Реал Мадрид може да има Барселона. Каталонскиот гигант не е заинтересиран за 25-годишниот Колумбиец, но неговиот евентуален трансфер би бил добра вест за новиот тренер на „Камп Ноу“, Ернесто Валверде. Еден од клубовите што се соменува како следна дестинација за Хамес е Пари Сен Жермен, кој ако успее да го ангажира играчот на Реал, полесно ќе го пушти Анхел ди Марија да си замине. Валверде планира револуција летово на „Камп Ноу“ и Ди Марија е еден од неговите приоритети. За Аргннтинецот се заинтересирани и неколку клуба од Премиер лигата, но Барселона се смета за фаворит за неговиот потпис. Сепак, се верува дека и Реал Мадрид е свесен за ова, па можно е претседателот на мадриѓаните Флорентино Перез да не го пушти Хамес во ПСЖ токму од таа причина.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер од раководството на клубот побарал едно мега засилување за следната сезона. Според пишувањето на весникот Мирор, Венгер во тимот го посакува Хамес Родригез и неофицијално се дознава дека челниците на Арсенал подготвуваат понуда од 50 милиони фунти. Колумбискиот репрезентативец незадоволен од статусот во Реал Мадрид најави дека во текот на летово би сакал да го напушти Сантијаго Бернабеу, а покрај Арсенал за 25 годишниот фудбалер заинтересирани се уште Ливерпул и Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични

Откако го назначија за предводник на Кралскиот клуб, Зидан успеа за година и пол да го освои и да го одбрани трофејот во Лигата на шампиони, нешто што се нема случено во главниот град на Шпанија од 1958-ма година. Одиме месец по месец. Јануари 2016: Зидан го презема Реал Мадрид во криза Барселона штотуку го декласираше Реал Мадрид на Бернабеу со 4:0, а испадна и од Копа Дел Реј. Зинедин Зидан станува тренер на местото на Рафа Бенитез. Февруари 2016: Првите сомнежи По серија победи, Атлетико Мадрид успева да го добие градкосто дерби и тука се појавија првите сомнежи за способноста на Зидан во големите натпревари. Март 2016: Касемиро во тим Борбата за титулата заврши откако го загубија Ел Класико и серијата од 12 победи по ред ја стартуваа во март со Касемиро како еден од клучните 11. Април 2016: Победа на Ел Класико Каталонците се прошетаа до титулата, но имаа и еден кикс на Камп Ноу и тоа толку на дербито со Реал Мадрид кое го загубија. Во меѓувреме, Реал се спасија со рана елиминација во ЛШ благодарние на ...
| | веќе видена | слични

Изгледа веќе нема никакви пречки за Реал Мадрид, парите од проджбата на Алваро Мората и Хамес Родригез ќе бидат вложени во купувањето на фантастичниот напаѓач и чудото од дете од Монако – Килиан Мбапе, пренесува Спортски.мк . Имено, во Мадрид не успеаја да го убедат Мората , кој практично се договори со Манчестер Јунајтед за цена од 70 милиони евра, а следен е Хамес Родригез кој на крајот би можел да заврши во Челзи. Со парите од овие трансфери, Реал може да го плати она што го бара Монако. Звучи неверојатно, но во прашање се 140 милиони евра. Тоа ќе биде нов светски трансфер рекорд, петти за Флорентино Перез , после оние со Фиго, Зидан, Роналдо и Бејл . Мбапе ќе го заземе местото на Мората во тимот, а други големи трансфери за Реал нема да има. Веќе е доведен Тео Ернандез како алтернатива за Марсело , а би можел да стигне уште еден млад стопер како замена за на долг период, после заминувањето на Пепе . И тоа е тоа, Верати е дефинитивно невозможна мисија, а Зидан нема интерес за некои други играчи, задоволен ...
| | веќе видена | слични

Рома ќе се засилува со фудбалери од Реал Мадрид и од Барселона, кои во овие шпански гиганти се како подзаборавени. Маријано од Реал Мадрид и Денис Суарез од Барселона, се на радарот на спортскиот директор Мончи, кој смета дека составот на „волчицата“ ќе го засили со играчи од лигата која најмногу ја познава. Талентираниот напаѓач Маријано Дијаз е на излена врата на „Сантијаго Бернабеу“, а Рома може да биде дестинацијата каде ќе се бори за место во првиот тим. 23-годишниот напаѓач имаше одлични настапи за третиот и вториот тим на Реал Мадрид, но за првиот тим настапи само осум пати, воглавно влегувајќи од клупа. За него се интересираат и клубови од Шпанија, Португалија и од Германија, додека од Серија А интерес покажа и Фиорентина. Денис Суарез залудно се врати во Барселона. Шпанецот повеќе беше користен од клупата отколку како стартер. Секако, тешко е да се избори за место во Барса покрај Иниеста, Ракитиќ, Бускетс, а тука се Рафиња и Серхи Роберто кои исто така се наметнуваа цела сезона кај поранешниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дани Карвахал со провокативна песна го „пецна“ Жерард Пике за време на шампионската прослава на Реал Мадрид во шпанската Примера, а неколку недели по овој настан, двајцата мораа да се сретнат за време на репрезентативниот собир кој го организираше Лопетеги во пресрет на квалификацискиот меч со Македонија кој се игра утре во Скопје. Десниот бек на Реал Мадрид беше застанат од страна на новинарите да даде изјава за тоа како Пике ја примил провокативната посвета во прво лице, а со својата изјава само докажа дека има фантастичен однос со стоперот на Барселона кој е познат по тоа што дава зајадливи коментари за Реал Мадрид. – Кога се видовме, тој ми честиташе за сезоната и пријателски ме прегрна. Се е расчистено меѓу нас, нема никаков проблем, – вели Карвахал за шпанските медиуми.
| | веќе видена | слични

Португалецот Бернардо Силва е првото засилување за Пеп Гвардиола во Манчестер Сити за новата сезона, откако го смени шампионот на Франција Монако со дресот на “граѓаните”. Трансферната сума на португалскиот офанзивен плејмеркер е 43 милиони фунти и тоа значи дека тој влегува во топ 10 најскапи засилувања на англиски клубови во историјата. Топ 10 најскапи трансфери на англиски тимови: Пол Погба од Јувентус во Манчестер Јунајтед за 89 милиони фунти Анхел ди Марија од Реал Мадрид во Манчестер Јунајтед за 59.7 милиони фунти Кевин де Брујн од Волфсбург во Манчестер Сити за 55 милиони фунти Фернандо Торес од Ливерпул во Челзи за 50 милиони фунти Џон Стоунс од Евертон во Манчестер Сити за 47,5 милиони фунти Рахим Стерлинг од Ливерпул во Манчестер Сити за 43 милиони фунти Бернардо Силва од Монако во Манчестер Сити за 43 милиони фунти Месут Озил од Реал Мадрид во Арсенал за 42.4 милиони фунти Серхио Агуеро од Атлетико Мадрид во Манчестер Сити за 38 милиони фунти Хуан Мата од Челзи во Манчестер Јунајтед за 37.1 ...
| | веќе видена | слични

Шампионот на Англија Челзи доби 150,8 милиони фунти од Премиерлигата во првата сезона, во кој е во сила распределбата на средствата од новиот голем договор за телевизиските права. Вкупната сума исплатена на 20-те клуба во Премиер лигата, изнесува 2,4 милијарди фунти. Екипата на Сандерленд, која заврши на последно место во конечниот пласман, прибра 93,471 милиони фунти – повеќе отколку што добие Лестер во шампионската сезона. Тогаш “лисиците” зедоа 93,219 милиони. Еве како си поделени предметните 2,4 милијарди клубовите од Премиер лигата:
| | веќе видена | слични

Тимот на Јувентус пропушти уште една шанса да дојде до врвот во Европа, откако минатата седмица во финалето на Лигата на шампионите загуби од Реал Мадрид со 4-1. Ова за „бјанконерите“ беше седми пораз во финалните средби во ова натпреварување, но дефанзивецот Џорџо Кјелини најде и нешто позитивно во истиот. Имено тој смета дека негативниот резултат ќе им помогне и ќе ги направи посилни. -Единствената работа за која жалиме е што не игравме како Јувентус. Тоа не беше ниту во првото полувреме, ниту по паузата. Ќе го употребиме тоа искуство за во иднина, зошто сите сакаме да играме повторно на натпревари како во Кардиф. Сакаме тоа да го направиме што поскоро како наредната година, -истакнал Кјелини.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 531 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 152 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

-Ова ми е втор пат како го фаќам крстот. Немав големи очекувања, но ете стигнав до крстот и успеав да го фатам. Тоа ми носи голема радост, но и тага поради ...
сите 251 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рамос: Реал го прави тоа што никој друг не може да го направи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: