Заљубувањето е многу комплицирано

Заљувувањето можеби не е едноставно, но се случува многу брзо, без разлика дали сте свесни за тоа или не. Чувството кое ве обзема кога вистински ќе се заљубите создава комплицирана и брза мозочна активност. Според новите истражувања, да се заљубите во некој не е едноставна работа, како што се мислело порано, туку процесот вклучува дури 12 подрачја на мозокот кои работат заеднички за да се оствари ова магично чувство. Освен тоа, со истражување е откриено дека првата мозочна активност започнува за една петина од секундата, откако некој ќе ве шармира. Уште повеќе, чувството кое се јавува во мозокот има еднакво влијание како и користење на кокаин. Експертите до овој заклучок дошле со помош на користење на магнетна резонанца, каде учествувале доброволци мажи и жени. Резултатите покажале дека љубовта поттикнува подрачја во мозокот во кои се вклучени емоции, мотивација, награда, друштвено прашање, внимание... Истражувањето е спроведено на Универзитетот Рутгерс во САД, а меѓу другото е заклучено и дека чувството на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во рамки на ИФФК „Браќа Манаки“, Кинотека на Македонија, вечер во битолскиот културен центар „Магаза“ ќе приреди изложба и филмски проекции со кои се ...
сите 113 | | | веќе видена

„На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што и носи добро на ...
сите 63 | | | веќе видена

Поплавите се очекува да почнат утре, поради што граѓаните во потенцијално поплавените делови треба да ги напуштат нивните домови уште денеска Илјадници жители ...
сите 79 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заљубувањето е многу комплицирано

Од:
До кого (е-маил):
Порака: