Заљубувањето е многу комплицирано

Заљувувањето можеби не е едноставно, но се случува многу брзо, без разлика дали сте свесни за тоа или не. Чувството кое ве обзема кога вистински ќе се заљубите создава комплицирана и брза мозочна активност. Според новите истражувања, да се заљубите во некој не е едноставна работа, како што се мислело порано, туку процесот вклучува дури 12 подрачја на мозокот кои работат заеднички за да се оствари ова магично чувство. Освен тоа, со истражување е откриено дека првата мозочна активност започнува за една петина од секундата, откако некој ќе ве шармира. Уште повеќе, чувството кое се јавува во мозокот има еднакво влијание како и користење на кокаин. Експертите до овој заклучок дошле со помош на користење на магнетна резонанца, каде учествувале доброволци мажи и жени. Резултатите покажале дека љубовта поттикнува подрачја во мозокот во кои се вклучени емоции, мотивација, награда, друштвено прашање, внимание... Истражувањето е спроведено на Универзитетот Рутгерс во САД, а меѓу другото е заклучено и дека чувството на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 427 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заљубувањето е многу комплицирано

Од:
До кого (е-маил):
Порака: