РСБСП: Почитување на правилата и повисока сообраќајна култура, за поголема безбедност на велосипедистите и мотоциклистите

2 копии

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до возачите на моторни возила да ја намалат брзината, да бидат внимателни и одговорни учесници во сообраќајот, правилно да престигнуваат и да ги почитуваат велосипедистите и мотоциклистите како рамноправни учесници во сообраќајот.На мотоциклистите и велосипедистите пак, им се препорачува да бидат максимално одговорни во сообраќајот и максимално да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и додаваат дека постојано расте бројот на велосипедисти и мотоциклисти – учесници во сообраќајот.– Велосипедистите и мотоциклистите и понатаму остануваат најранливи групи на учесници во сообраќајот. Ако се земе во предвид делот од сообраќајот кој им припаѓа ним и нивното учеството во вкупниот број на загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди ќе заклучиме дека број на загинати и повредени велосипедисти и мотоциклисти во сообраќајни незгоди е несразмерно висок во однос на тоа во колкав дел од сообраќајот тие учествуваат, велат од ...
| | веќе видена | слични

Согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата во моторно возило можат во сообраќај на пат да се превезуваат лица во оној број кој е означен во сообраќајната дозвола, односно во потврдата за регистрација. Во просторот на возила во кои се врши превоз на лица, забрането е истовремено да се превезуваат и животни. Доколку планирате да го превезувате вашиот миленик, а притоа да избегнете глоба, законот дозволува превоз на животни но само во посебно изработени заштитни кутии. Мандатен платен налог со глоба во износ од 35 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 20 негативни бода согласно со одредбите од овој закон, на возачот кој постапува спротивно на законот. извор: pravdiko.mk
| | веќе видена | слични

Го сакам градот безбеден, е слоганот на кампањата со која од Гевгелија стартуваше неделата за безбедност во сообраќајот која Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата (РСБСП) ја организира заедно со локалната самоуправа и Министерството за внатрешни работи преку полициската станица во Гевгелија.Заедно со предучилишните установи, основните и средното училиште како и земјоделците од општина Гевгелија во текот на целата оваа недела ќе се организираат неколку манифестации за подобрување на безбедноста на сообраќајот.– Унапредувањето на сообраќајното превентивно дејствување на локално ниво е една од приоритетните цели на РСБСП па затоа е иницирана и оваа акција која започнува од Гевгелија и ќе се одвива во седум општини во Македонија.Таа ќе биде насочена кон сите групи на учесници во сообраќајот со цел да ги едуцира и да ја подигне свеста кај нив за безбедно учество во сообраќајот, рече Томе Манчев,секретар на РСБСП.Претседателот на Советот на општина Гевгелија,Ташко Дојчинов, истакна дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Голем е бројот на деца кои што седнуваат зад управувачот уште пред да се стекнат со право за управување на моторно возило, односно на возраст од 15, 16 и 17 години. Причината за ова појава може да се бара во желбата за докажување пред своите другари, но, во најголем број случаи, вина имаат и родителите кои им дозволуваат на своите деца да седнат зад управувачот, и покрај тоа што тие не се оспособени, ниту пак ги исполнуваат условите за управување на возило. Во многу случаи, детето управува моторно возило, а неговиот родител седи на предното совозачко седиште и се восхитува на своето дете, без притоа да биде свесен дека прави голема грешка. Измени на законската регулатива Со измените на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата предвидени се промени во делот на условите за стекнување со право за оспособување за управување на моторно возило од „Б" категорија за дете. Имено, во однос на возраста со која што дете може да се стекне со право за оспособување за управување со возило, предвидено е детето да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почитување на правилата и прописите во сообраќајот и повисока сообраќајна култура, зa поголема безбедност на велосипедистите и мотоциклистите Податоците покажуваат дека бројот на велосипедисти и мотоциклисти – учесници во сообраќајот во Република Македонија, постојано расте. Љубовта кон велосипедот и мотоциклот, градскиот метеж, полесно паркирање, релативно поефтини во однос на другите моторни возила, без или со помала потрошувачка на гориво, итн., се само дел од причините зошто секојдневно гледаме се поголем број на велосипеди и мотоцикли на улиците во Македонија. И покрај тоа можеме да кажеме дека за разлика од другите форми на мобилност, велосипедиститe и мотоциклистите и понатаму остануваат наjранливи групи на учесници во сообраќајот. Ако се земе во предвид делот од сообраќајот кој им припаѓа ним и нивното учеството во вкупниот број на загинати и повредени велосипедисти и мотоциклисти во сообраќајни незгоди е несразмерно висок во однос на тоа во колкав дел од сообраќајот тие учествуваат. Факт е дека и ...
| | веќе видена | слични

Податоците покажуваат дека постојано расте бројот на велосипедисти и мотоциклисти – учесници во сообраќајот во Република Македонија. Велосипедот и мотоциклот – релативно поефтини од моторните возила, без или со помала потрошувачка на гориво и релативно поефтини од другите моторни средства, нивната предност во градскиот метеж, полесното паркирање, се само дел од причините зошто секојдневно гледаме се поголем број на велосипеди и мотоцикли на улиците во Македонија.За разлика од другите форми на мобилност, велосипедистите и мотоциклистите и натаму остануваат наjранливи групи на учесници во сообраќајот. Ако се земе предвид делот од сообраќајот, кој им припаѓа ним и нивното учество во вкупниот број на загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди, ќе заклучиме дека бројот на загинати и повредени велосипедисти и мотоциклисти во сообраќајни незгоди е несразмерно висок во однос на тоа во колкав дел од сообраќајот тие учествуваат.Факт е дека и велосипедистите и мотоциклистите се помалку заштитени во споредба со ...
| | веќе видена | слични

Воедно, им препорачува на мотоциклистите и велосипедистите да бидат максимално одговорни во сообраќајот и максимално да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и додаваат дека постојано расте бројот на велосипедисти и мотоциклисти – учесници во сообраќајот. - Велосипедистите и мотоциклистите и понатаму остануваат најранливи групи на учесници во сообраќајот. Ако се земе во предвид делот од сообраќајот кој им припаѓа ним и нивното учеството во вкупниот број на загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди ќе заклучиме дека број на загинати и повредени велосипедисти и мотоциклисти во сообраќајни незгоди е несразмерно висок во однос на тоа во колкав дел од сообраќајот тие учествуваат, велат од РСБСП. Факт е, додаваат, дека и велосипедистите и мотоциклистите се помалку заштитени во споредба со другите возачи на моторни возила и со самото тоа и повеќе се изложени на ризик и опасности во сообраќајот, но исто така факт е и дека несоодветната сообраќајна инфраструктура, несовесните возачи и ниското ниво на ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 793 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РСБСП: Почитување на правилата и повисока сообраќајна култура, за поголема безбедност на велосипедистите и мотоциклистите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: