Историскиот потпис само етапна победа

Медиумите на германски јазик детално го проследија, „историското“ потпишување на договорот за спорот за името на брегот на Преспанското Езеро. Но сите истакнуваат дека со тоа проблемот не е сосема надминат. „Пред само пет шест месеци, кога грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот македонски колега Зоран Заев за првпат се сретнаа во Давос тоа беше незамисливо: во ведра слога сега министрите за надворешни работи на двете земји го потпишаа договорот за надминување на нивниот спор за името“, го запонува својот осврт со наслов „„Историско потпишување“, германскиот весник Тагесцајтунг во кој натаму истакнува: „Не беше случајност, тоа што потпишувањето се одржа во пограничното подрачје на Преспанското Езеро. Регионот плени со природна убавина и би можел да се развие во туристички рај. Но досега Преспанското Езеро повеќе се сфаќаше како делбена линија меѓу Хелас и нејзината сосетка. Ципрас и Заев сакаа да се ослободат од товарот на минатото“ , пишува ТАЦ и притоа ги цитира обраќањата двајцата премиери, меѓу друго ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Законот за референдум е застарен, нејасен и содржи само основни одредби. Владата итно треба да предложи негови измени во скратена постапка, вели поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски. Високиот цензус е најголема пречка за реално да се пробројат граѓаните кои се „за“ и „против“ договорот со Грција, сметаат аналитичари, и предлагаат партиите да се договорот за намалување на цензусот, како што тоа се направи за претседателските избори. Ваквиот став го презентираше комуникологот Петар Арсовски, а со сличен предлог се огласи и професорот и поранешен амбасадор Ѓорги Спасов. „Оние 200 до 250 илјади граѓани, кои од разни причини не би излегле на референдум, со тој чин, преку бојкот, можат да ја негираат апсолутната политичка волја на мнозинството граѓани во Македонија и да тврдат дека Владата мора да го прогласи за неважечки потпишаниот договор со Грција. И тоа нема врска со каква била демократија. Тоа е само доказ дека кое било политичко малцинство со таков референдум може да ја негира волјата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вложуваме голема енергија во убедување на нашите француски пријатели за почеток на пристапните преговори, вели пратеникот во Бундестагот, Јохан Вадефул од ЦДУ во интервју за Германскиот пратеникод редовите партијата на канцеларката Ангела Меркел, Христијанско демократската униј, во интервју за Дојче веле ја истакна дека Германија ќе даде поддршка за одредување датум за почеток на преговори за Македонија. „Нѐ радува што во спорот околу името конечно е постигнат договор, за кој многу се надевам дека ќе биде одобрен на народниот референдум во Македонија. Од 2009. година ние сме на мислење дека треба да започнат пристапните преговори со Македонија, иако од државноправен аспект таму има уште многу да се направи околу сузбивањето на корупцијата. Но оваа земја заслужува веќе работата да се придвижи, а ние имаме желба притоа да вложиме секаков можен придонес. Благодарни сме многу што грчката и македонската влада на ваков начин си излегоа во пресрет. Според мене, важно е и тоа што станува збор за земја во која ...
| | веќе видена | слични

Геополитичкиот аналитичар Леонид Савин од Меѓународното евроазиско движење и советник на рускиот претседател Владимир Путин во својата последна анализа за порталот „Геополитика“ се осврнува на ситуација со Македонија, разработувајќи четири сценарија за нејзината иднина. „По потпишувањето на договорот на 16 јуни од премиерите на Македонија и на Грција за преименување на Република Македонија во ‘Северна Македонија’ во земјата почнаа масовни протести. На 17 јуни, кога голем број демонстранти се собраа пред зградата на Парламентот, кој го одобри договорот Ципрас-Заев, беше употребена сила против нив. Полицајците, повеќето од нив со албанско потекло, тепаа стари лица, жени, тинејџери. Специјални средства беа употребени против демонстрантите, вклучувајќи и солзавец. Потоа бран апсења ја зафати земјата. И покрај секојдневните протести на демонстрантите во центарот на Скопје, на 20 јуни македонскиот Парламент го ратификуваше договорот Ципрас-Заев. Според Уставот, тој му беше проследен на потпишување на претседателот ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе добие официјална покана за НАТО дури по целосна ратификација на договорот за спорот за името со Грција, што значи и успешен референдум, истакна генералниот секретар на НАТО. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави денеска оти очекува лидерите на членките на Алијансата на самитот наредниот месец да одлучат за официјален почеток на преговорите за членство на Македонија во овој воен сојуз. „Очекувам и се надевам оти лидерите на НАТО самитот ќе одлучат за започнат пристапни преговори", изјави Столтенберг по пристигнувањето на заедничкиот состанок на министрите за надворешни работи и за одбрана на земјите членки на ЕУ во Луксембург. Лидерите на членките на НАТО ќе се сретнат на самит во Брисел на 11 и на 12 јули. Повеќе: Македонски круг со креда Последна шанса за Македонија НАТО и ЕУ го поздравија договорот на Скопје и Атина Договор за решавање на спорот за името Потпишување Договорот за решавање на спорот за името во Псарадес, на грчката страна од Преспанското Езеро, го потпишаа ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер смета дека со евентуално неотворање на преговорите на ЕУ со Македонија би можел да биде доведен во опасност договорот за името кој го постигнаа Скопје и Атина. Земјите од ЕУ мора да го одржат својот збор и да отворат преговори за пристапување на Македонија и на Албанија во ЕУ на самитот на 28-29 јуни, рече во интервју за бриселскиот портал „Еурактив“ грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека тоа ќе придонесе за стабилност на Балканот. Коѕијас смета оти отворањето на преговорите со, како што рече, Северна Македонија и со Албанија би им помогнало на земјите поефикасно да ги решаваат проблемите, а дека во спротивно би можел да биде доведен во опасност договорот за името кој го постигнаа Македонија и Грција. Грчкиот министер, кој Македонија постојано ја нарекува Северна Македонија, иако Европската комисија сѐ уште го користи називот ПЈРМ, во интервју за Еурактив, кое го даде во Луксембург пред денешниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, рече оти и ...
| | веќе видена | слични

Илјадници Грци, како што соопшти полицијата во Солун, протестираа во грчкиот пристанишен град против билатералниот договор со кој соседната земја го менува името во „Република Северна Македонија“. „Политичари предавници“ , пишуваше на некои од транспарентите кои ги носеа демонстрантите синоќа во Солун. Според проценките на светските новински агенции на протестот учествувале околу 4000 луѓе. Некои демонстранти, главно од редовите на крајната десница, ги нападнале и локалните канцеларии на партиите од владејачката коалиција: Сириза и Независни Грци, фрлајќи камења и пластични столици. Полицијата ги растера со употреба на солзавец и шок бомби. Притоа нема извештаи за повредени или за уапсени лица. Претставниците на владите на Грција и на Македонија на 17 јуни го потпишаа историскиот договор за надминување на 27-годишниот спор за името. Според договорот, Македонија треба да го промени своето државно име во „Република Северна Македонија“ а Грција за возврат да прекине со блокадата на пристапувањето на соседната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Никос Коѕијас, шефот на грчката дипломатија кој јавноста го „запозна“ по преговорите за решавање на спорот околу името, е комунист кој го поддржуваше пучот на Јарузелски во Полска, но важи и за извонреден мислител, пишува Дојче велеНикос Коѕијас претставува еден значаен, но досега малку познат дел од германско-грчкото пријателство: за време на грчката воена диктатура (1967-1974) овој левичарски активисти, како и многу други Грци, наоѓа прибежиште во Германија за да го избегне судењето пред атинскиот воен трибунал. Коѕијас студирал во Гисен, а за време на егзилот активно се борел против воената хунта во неговата татковина. Докторирал на универзитетот во Марбург, а од 2007 година е професор на факултетот во Пиреја. Во студентските денови во Гисен живеел на иста улица со актуелниот германски претседател и екс шеф на дипломатијата Франк-Валтер Штајнмајер со кого во меѓувреме изградија и лични пријателски односи.Шефот на грчката дипломатија важи за добар познавач, но и критичар на Германија. Насловот на неговата ...
| | веќе видена | слични

Во Скопје белосветски тајнослужбаши, српскоалбански битанги и којзнае уште кој пишуваат сценарио за уривање на Вучиќ. Ќе довеле клониран Заев, за прегрнат со албански терористи да заигра шота на Теразије. Параноја? Хм... Откако премиерите на Грција и на Македонија се договорија, настана вистински џумбус. Конзервативната опозиција во Грција го стисна Ципрас, а Заев е меѓу намуртениот претседател и разлутената националистичка опозиција. Од Брисел стигнуваат пофалби. Сѐ виси на тенок конец. А официјален Белград? Нешто си мрмори самиот себе си. Што е договорено? Да биде Република Северна Македонија. За тоа сѐшто може да се приговори. Освен фактот дека станува збор за компромис, бидејќи не им се допаѓа ни на панхеленски наелектризираните Грци ниту на национално наелектризираните Големомакедонци. И за едните и за другите Македонија е само една- без оглед на забелешките на оние другите. Добро, тоа звучи протобалкански. Амебите, парамециумите, па ние. Она што мене ме интересира е реакцијата на овој компромис на ...
| | веќе видена | слични

Несакајќи, Мицкоски признава дека Иванов е вистинскиот лидер на опозицијата а не тој. За лидерот треба да се жртвуваат животите. А тој бил подготвен на тоа. Има една сцена во епизодата „Осамени души“ од втората сезона на неповторливата серија „Твин пикс“, кога агентот Дејл Купер дознава дека мистериозниот Боб убил повторно. Џинот од привиденијата и соништата на Купер се појавува во кафеаната крај патот и му ја соопштува оваа вест на агентот: „It is happening again!“ (Се случува повторно). Во тоа време таткото на Лора Палмер, Лиланд (во кого се беше населил Боб), ја убива нејзината братучетка Меди. Изгледа дека потрагата по убиецот на Лора Палмер го наоѓа одговорот (тоа е нејзиниот татко), но серијата понатаму добива ушге покомплициран заплет. Ако асоцијативно ги транспортираме тие настани во македонската политичка сага, тоа ќе значи дека повторно се случуваат некакви акти на претседателот на државата кои би можело да ги донесат до конфузија настаните во државата. Колку пати повторно „се случија“ работи кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 154 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 325 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои "после битката" ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Историскиот потпис само етапна победа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: