„Тврдокорните“ излегоа на простест: Македонија станува трета албанска држава на Балканот


2 копии

ДЕНЕСКА ПРЕД СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СЕ ОДРЖА ПРОТЕСТ ПРОТИВ ПРОМЕНА НА ИМЕТО И ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ОРГАНИЗИРАН ОД ЗДРУЖЕНИЕТО ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред Собранието на Република Македонија денеска се одржува протест против воведување на двојазичност и менување на името, а во Жена парк се собираат потписи и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Група граѓани пред Собранието повторно бараа повлекување на Законот за јазици, бидејќи како што велат, го потчинува македонскиот јазик, но и македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 10 часот пред Собранието п атриотските здруженија почнаа со протести против Законот за јазиците и промена на името. Демонстрантите порачуваат „НЕ за ...
| | веќе видена | слични

До почетокот на протестот потпишани беа околу две илјади изјави, а петицијата се одвива и онлјан. Ана Бобинкова Мијаковска од Движењето на македонски носители ...
| | веќе видена | слични

Дел од Здруженијата кои го поддржуваат протестот најавуваат дека во истиот момент кога Законот за употреба на албанскиот јазик ќе биде објавен во Службен ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии
повеќе

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Тврдокорните“ излегоа на простест: Македонија станува трета албанска држава на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: