Стручни лица ќе ги оценуваат иновативните проекти што ќе добиваат пари од државата


Потребата од донесување на Закон за дополнување на Законот за иновациската дејност е заради дополнување на одредба од законот со која се дава можност Фондот за иновации и технолошки развој при оценување на поднесените проекти за добивање на грантови да може да ангажира стручни лица кои ќе направат евалуација и ќе дадат стручно мислење. „За таа цел ќе се вооспостави Регистар на стручни лица кој ќе го води Фондот за иновации и технолошки развој. Цел на предлог законот: Целта на предлог законот е да се обезбеди давање на грантови на квалитетни проекти, а истото ќе се овозможи со вршење на соодветна евалуација и давање на стручно мислење на лица од Регистарот кој ќе го води Фондот за иновации и технолошки развој. Целта на предлог законот е да се обезбеди давање на грантови на квалитетни проекти, а истото ќе се овозможи со вршење на соодветна евалуација и давање на стручно мислење на лица од Регистарот кој ќе го води Фондот за иновации и технолошки развој“, се вели во образложението за почетокот на подготовка на ...
| | веќе видена | слични

Со овој закон Институциите ќе имаат увид во банкарските сметки на клиентите. Со склучен меѓусебен договор, ќе се види колку пари граѓанинот има на својата банкарска сметка. За независните пратенички со ваквиот закон државата сака вештачки да го намали бројот на социјалните случаи. За владејачките пратеници ваквиот закон е неопходен бидејќи социјалната помош се злоупотребува од несовесните граѓани. Со увидот во банкарските сметки ќе се овозможи реално да се види кој треба реално да користи социјална помош. На денешната седница првото читање го поминаа и законите за Фондот за осигурување на депозити. Законот за зашита на децата. На дневен ред се и комплементарна и алтернативна медицина, дополнување на законот за парнична постапка и други. 
| | веќе видена | слични

Банкарската заедница не била ниту информирана, ниту консултирана за владините измени на Законот за банки. Неофицијално оттаму велат дека законските измени ги затекнале и дека наскоро ќе разговараат за тоа каков став ќе заземат по предлог измените кои се во собраниска процедура. Па и за плашање е, мислам дека не е во ред тоа, но мислам дека и граѓаните треба да бидеме совесни, да си плаќаме, за да не ни ѕирка државата во џебот. Анкетиран граѓанин. Предлог измените кои предвидуваат банките да им даваат податоци за поединечни лица на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и на Фондот за здравственото осигурување, не поминал низ комисиите на Здружението за банкарство, зашто изготвувачот Министерството за финансии не ги информирало, оти подготвува измени. x Аналитичарите и банкарите стравуваат дека со овие измени ќе се намали довербата на граѓаните во банките, затоа што со овие измени на некој начин, тие се претвараат во широка база за финансиско пребарување. Граѓаните велат дека ...
| | веќе видена | слични

Засилени контроли за да се отстранат можни злоупотреби и малверзации со државната помош или обид за вештачко намалување на бројот на корисници на социјална помош? Што се крие зад законските измени со кои Владата, односно дел од нејзнините институции ќе имаат увид во банакрските сметки на граѓаните што се корисници, односно што скаат да бидат корисници на парична помош? Дел од економиситите сметаат дека на ваков начин вештачки ќе се намалат социјалните трансфери. Банкарите се затечени. За годинава, преку социјалните трансфери од Буџето се ќе одлеат 1,3 милијарди евра. Владата ќе има увид во банакрските сметки, со каква цел? Владата направи терен, со законски измени обезбедеи можност да има увид во банкарските сметки на граѓаните што се приматели, односно сакаат да бидат корисници на државна помош. Со измените на Законот за банки, увид во банкарските сметки им се овозможува на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и на Фондот за здравствено осигурување. Во законот не е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 206 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 221 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стручни лица ќе ги оценуваат иновативните проекти што ќе добиваат пари од државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: