Закон што ќе ги забави терористите во Романија поттикна дебата за приватноста

Официјалните претставници велат дека во Романија се користат 13 милиони припејд-картички кои, покрај за тероризам, може да се злоупотребат за широк дијапазон нелегални активности. Некои во Романија велат дека новиот закон за регистрирање на припејд СИМ-картичките го загрозува правото на приватност. [АФП] Романскиот парламент во јуни усвои нов закон, кој предвидува задолжителна регистрација на сите припејд СИМ-картички, но потегот што беше обмислен да ги попречи терористите, поттикна дебата за тоа дали мерката го загрозува правото на приватност на граѓаните. Романските власти велат дека законот е неопходен за борбата против тероризмот, а нацртот бил составен веднаш по терористичките напади во Бургас, Бугарија, во 2012 година, кога терористите употребиле такви припејд-картички. Врховниот совет за одбрана, државното тело што ги носи сите национални одлуки поврзани со безбедноста, го одобри законот, велејќи дека СИМ-картичките претставуваат сериозна безбедносна закана. Помеѓу земјите од регионот, Бугарија, ...
| | веќе видена | слични

Народниот правобранител отворил предмет за да утврди дали има дискриминаторски елементи во измените на законот за социјална права, тврди претседателот н невладината Хоризонт, која деновиве тропна на вратите на повеќе институции со тврдење дека се дискриминирачки новите законски одредби а право на користење на нега. Според претседателот на Хоризонт во законот не може да стои цензус, односно финансиски лимит во остварување на правото на парична помош на трето лице, а конзилијарните мислења од докторите да не се издаваат само на Скопските клиники. За овие нерегуларности, како што велат од невладината, биле известени и министерот за здравство и труд и социјална политика, но оттаму само ветување дека ќе им се разгледаат барањата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 346 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 130 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Закон што ќе ги забави терористите во Романија поттикна дебата за приватноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: