Зарем и Македонија ќе треба да има комесар ако стане членка на ЕУ

Актуелниот преговарач на Европската Унија за брегзит, Ги Верховштад, во изјава за интернет-изданието на германски „Цајт“ ~ објави вербална војна на Европската комисија, велејќи дека ова извршно тело мора да се укине за да се спаси ЕУ. Поранешниот белгиски премиер побара наместо сегашната Европска комисија, која ја води Јункер, да се создаде помало владино тело од 12-15 луѓе, што би го водело европскиот блок и нагласи дека е потполно лудило секоја членка на ЕУ да има свој комесар во новото тело, посочувајќи ја притоа како пример Македонија. - Мора да ја укинеме Европската комисија за да ја спасиме ЕУ. Постои заблуда дека ЕK е нешто како влада на ЕУ. Нам ни треба мала европска влада составена од 12 до 15 лица. И мора да прекинеме со глупавата идеја дека секоја земја мора да има свој претставник во таква влада. Ако утре Македонија, Црна Гора или Србија станат членки на ЕУ, и ним ли треба да им дадеме да имаат свој комесар? Тоа е невозможно - вели Верховштад. Тој посочи серија промени за кои верува дека може да ...
| | веќе видена | слични

Реализацијата на буџетот во Министерството за одбрана заклучно со 31 мај во дел од трошоците е повисок од очекуваните 42 проценти и го доведува во прашање натамошното работење, но проблемите ќе бидат надминати со ребаланс на буџетот односно пренамена на дел од средствата.Како што информираа високи претставници на Министерството на денешниот брифинг, нема да се дозволи вработените во одбраната да останат без своите законски утврдени права за надомест.Посочуваат дека искористеноста во делот на патните и дневните расходи е 60 проценти. Во делот на субвенции и трансфери околу 71 процент, а во делот на набавка на мебел 73 проценти. Анализата на трошењата заклучно со посочениот датум за првите пет месеци од годинава покажува дека недостигот на средства до крајот на годината ќе изнесува 261 милион денари.Во делот на капиталните расходи, односно за набавка на опрема и оружје реализирани се само пет проценти од предвидените средства поради што за таа ставка во буџетот на одбраната ќе има вишок од 586 милиони денари. ...
| | веќе видена | слични

Службеникот нема идентитет, лице, националност, ранг, воен или цивилен статус, јазик, па дури ни пол. Сѐ мора да се држави во тајност, затоа што такви се правилата. Големи знаци со црвени букви поставени во ходниците на седиштето на НАТО во Брисел служат како предупредување дека не смее да се разговара за строго доверливи активности надвор од ова место. За среќа, ова попладне нема таков ризик, затоа што е петок, а пред викенд ретко кој е на работа.Службеникот од НАТО стана и покажа на големата мапа закачена на ѕидот од канцеларијата. Лево е Западна Европа поделена на мали, разнобојни парчиња, а десно е пространата Русија. За време на Студената војна, тогашната состојба беше таква што НАТО и државите од Варшавскиот пакт, еднакво вооружени до заби, беа директно распоредени по должината на границата помеѓу Западна Германија и Источна Германија/Чехословачка. Ова беше релативно кратка линија и беа потребни само неколку часа да се распоредат сили од Хановер до источната граница на Западна Германија.Денес ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се посветат на Членот 5 од повелбата на НАТО, која предвидува сојузниците воено да и помогнат на секоја членка од Алијансата во случај на надворешна агресија. - САД ќе го почитуваат членот 5. Секако дека сме тука да заштитиме - истакна Трамп на заедничката прес-конференција со романскиот колега Клаус Јоханис во Белата куќа. Американските сојузници беа загрижени минатиот месец кога Трамп не ја потврди лично приврзаноста кон членот 5 за време на самитот на НАТО во Брисел. Тој повторно ги повика останатите членки на НАТО да ги зголемат трошоците за одбрана. - Се разбира дека ние ќе бидеме тука за да заштитиме. Тоа е една од причините поради кои сакам луѓето да се погрижат да имаме многу моќна сила, но треба да платиме колку што е потребно - нагласи американскиот претседател. Трамп и заблагодари на Романија за намерата да ги зголеми трошоците за одбрана на ниво над два отсто од БДП и побара од останатите земји да го следат нејзиниот пример. Романскиот ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп за прв пат изјави дека тој е „апсолутно посветен“ на членот 5 за заедничка одбрана на воено-политичката НАТО Алијанса. После состанокот со романскиот претседател во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп за прв пат изјави дека САД се посветени на членот 5, односно на колективната одбрнаа на НАТО Алијансата и уште еднаш повтори дека членките на НАТО треба да ги зголемат вложувањата во одбраната. „Секако дека овде сме да штитиме и тоа е една од причините зошто сакам да обезбедам да имаме многу, многу силна одбрана, така што ќе вложуваме пари за да ја имаме таа сила. Но, да, апсолутно сум посветен на членот 5“, изјави Доналд Трамп. Оваа изјава секако е добредојдена во европските сојузници на САД, пред се во Балтичките земји каде што е најреална опасноста од руска агресија, слична на онаа во Украина. За време на неговата претседателска кампања, Доналд Трамп во неколку наврати порача дека САД нема да ги брани своите европски сојузици и порача дека НАТО е ...
| | веќе видена | слични

Поради тензиите меѓу Русија и НАТО се поставува прашањето кои се опциите на Северноатлантската алијанса да ѝ се спротивстави на Русија, особено во одбрана на своите „најчувствителни членки“, пишува коментаторот на Нешнал интерест , Крис Озборн. Тој пишува дека Русија денес има високотехнолошки средства за противвоздушна одбрана, иако рбетот на военото воздухопловство се авиони од крајот на 80-тите, работи на ловецот од петтата генерација ПАК ФА Т-50 и го има најновиот тенк Т-14 „армата“. „Во овој момент НАТО не може успешно да ги заштити своите најранливи членки. Во голем број случаи воени игри со учество на експерти од двете страни покажаа дека руската војска може да дојде до предградијата на естонската престолнина Талин и главниот град на Летонија, Рига за 60 часа. Толку молневито напредување на НАТО ќе му остави ограничен број можности“- пишува Озборн. Вели дека НАТО ќе има три опции. Една од нив вклучува трошење многу време за да се мобилизира и спроведе голем контра удар кој најверојатно ќе резултира ...
| | веќе видена | слични

Во позадината на растот на тензиите помеѓу Русија и НАТО Алијансата, се поставува прашањето дали Алијансата може ефикасно да се бори против руската армија. Според Крис Озборн кој што анализира за "National Interest", во овој момент НАТО Алијансата не е во можност успешно да ги заштит своите најранливи земји членки - а тоа се однесува пред се на Балтичките земји кои што се граничат со Русија. Според Озборн, денес руската армија поседува напредни против-авионски системи и напредно против-тенковско оружје, работи на ловците од петта генерација како што е ПАК ФА Т-50 и веќе го поседува најмодерниот тенк Т-14 „Армата“. Тој наведе дека ова прашање станува уште почувствително во позадината на зголемувањето на контигентите на НАТО Алијансата во Европа, но и тука Алијансата се наоѓа во лоша позиција. „Во овој момент НАТО Алијансата не може да ги заштити териториите на своите најранливи земји членки. Во многу случаеви на воени игри со учество на експерти од двете страни, покажаа дека руската војска може да стигне до ...
| | веќе видена | слични

Иако во позадина расте напнатоста помеѓу Русија и НАТО се поставува прашањето можноста на Алијансата ефикасно да се бори против Русија, но во овој момент НАТО неможе успешно да ги заштити териториите на своите “најчуствителни членки“, пишува коментатор на “Нешенел интереста“ Крис Озборн. Како што наведува коментатор, денеска Русија поседува високотехнички сретства ПВО, противсателитско оружје, работи на ловци пета генерација ПАК ФА Т-50 и поседува најнов тенк Т-14 “Армата“. Тој наведува дека ова прашање станува уште повеќе сензибилно во позадина на зголемување на контингенти на НАТО во Источна Европа, но и тука Алијансата се наоѓа во лоша позиција. Во овој момент НАТО неможе успешно да ги заштити териториите на своите членки. Во многу случаи воените игри со учество на експерти од двете страни покажале дека руската војска може да ги зазеде естонската престолнина Талин и/или на летонска Рига за 60 часа. А во таков молскавичен пораз ќе го остави НАТО во ограничена можност“. Озборн како потврда го наведува ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјави дека САД „веќе не се заинтересирани за гарантирање на безбедноста на Европа“ и оти ЕУ мора да врши притисок за поголема соработка во одбраната и безбедноста меѓу своите членки. Зборувајќи на конференцијата за одбрана и безбедност во Прага, Јункер денеска рече дека европската одбрана од НАТО „веќе не може да се користи како уверливо алиби против поголеми европски напори“. Јункер исто така рече дека Европа „нема друг избор“, освен да ги брани своите интереси на Блискиот Исток, во климатските промени и во трговските договори. Забелешките на Јункер следуваат по постојаните критики од американскиот претседател Доналд Трамп за некои европски членки на НАТО дека не трошат доволно за одбрана и по повлекувањето на САД од Парискиот климатски договор од 2015 година. Говорот на Трамп на крајот на мај во седиштето на НАТО во Брисел предизвика загриженост меѓу членките поради тоа што тој не го нагласи конкретно членот 5 од северноатлантската повелба, кој го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

НАТО ја поздравува иницијативата на Европската унија за формирање фонд за европска одбрана, изјави денеска заменичката на генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер на Меѓународната конференција за безбедност во Прага, пренесува Танјуг. - Моментно се трошат премногу ресурси и поради двојниот влог и поради недостиг од координација. Посилна европска одбрана значи и посилна НАТО, а посилна НАТО значи посилна европска одбрана, нагласи Готемелер. Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, пак, изјави дека „САД веќе не се заинтересирани за гарантирање на европската безбедост наместо нас". Јункер натаму додаде и дека ЕУ треба да постигне напредок кон поголема соработка во областа на безбедноста и одбраната. - Нашата почит кон НАТО повеќе не може да биде алиби за поголемите европски напори (околу одбраната и безбедноста)... Немаме друг избор освен сами да ги штитиме своите интереси на Блискиот Исток, во однос на климатските промени и нашите трговски договори, образложи тој. - Проектот за инвестициски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 745 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 223 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 267 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 166 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зарем и Македонија ќе треба да има комесар ако стане членка на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: