Со трактор намерно му ја раскопувал нивата, па му се заканил со пиштол

Жител на тетовска Голема Речица со пиштол му се заканувал на роднина и му ја раскопувал нивата, информира МВР. Станува збор за Ш.Б.(56) против кого се поднесени кривични пријави за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, како и за загрозување со опасно орудие при тепачка или караница. Според полицијата, инцидентот се случил на 24 март годинава околу 13.40 часот. Тогаш Ш.Б. со својот трактор дошол во атарот на селото Долно Седларце каде што неговиот братучед и уште тројца пријатели работеле на приватна нива. Поради претходно нарушени фамилијарни односи, осомничениот со тракторот намерно влегол во нивата. Откако бил предупреден да не го прави тоа, Ш.Б. извадил пиштол, го репетирал кон братучедот и му се заканил дека ќе го убие.
| | веќе видена | слични

Охриѓанец со нож им се заканувал на вработени во пекарница во Охрид и барал јадење без да плати. Полицијата против А.Д. (25) поднела кривична пријава за загрозување со опасно орудие при караница или тепачка. Според пријавата, во вторникот околу еден часот, пријавениот дошол во пекарницата „Лихнидос“ во трговскиот центар „Амам“ и од продавачките побарал да му дадат да јаде без да плати. Тогаш еден од вработените се јавил на својот татко Д.Ф. (42) и го известил за случајот. Kога Д.Ф. дошол пред пекарницата, го затекнал пријавениот, кој во раката држел нож, по што вооружениот почнал гласно да вика и му се заканувал дека ќе го повреди. Д.Ф. се обидел да го смири по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето по што побегнал. По нападот, Д.Ф. се упатил во охридската болница, каде што побарал лекарска помош, а за случајот ја известил полицијата.
| | веќе видена | слични

25 годишен охриѓанец извадил нож во пекара во Охрид и побарал пециво одбивајќи да плати. Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид соопшти дека СВР Охрид поднесе кривична пријава против A.Д. (25) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “загрозување со опасно орудие при караница или тепачка”. Димоски кажа дека настанот се случил на 06-ти мај годинава околу 01 часот и 20 минути,откако пријавениот дошол во пекарата Лихнидос лоцирана во ТЦ Амам и барал од продавачките нешто за јадење без да плати. Еден од вработените кој што работел внатре во пекарата откако тоа го видел тоа се јавил на својот татко Д.Ф. (42) по што Д.Ф. веднаш тргнал кон пекарата, но бил пресретнат од пријавениот кој во раката држел нож почнал да вика на висок тон и да му упатува закани и навреди, затоа што наводно продавачките во пекарата не му давале јадење. Д.Ф се обидел да го смири по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето по што побегнал. Д.Ф. се упатил во Општата болница ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 25-годишен охриѓанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие при караница или тепачка”. На 6-ти мај, околу 1.20 часот, пријавениот дошол во пекара лоцирана во трговскиот центар „Амам“ и барал од продавачките нешто за јадење без да плати. Еден од вработените кој што работел внатре во пекарата, откако тоа го видел му се јавил на својот татко кој веднаш тргнал кон пекарата, но бил пресретнат од пријавениот кој во раката држел нож. Почнал да вика на висок тон и да му упатува закани и навреди, затоа што наводно продавачките во пекарата не му давале јадење. Лицето се обидело да го смири 25-годишниот охриѓанец по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето и побегнал. Нападнатиот се упатил во охридската Општа болница заради укажување на лекарска помош по што настанот го пријавил во полција.
| | веќе видена | слични

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 25-годишниот A.Д. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “загрозување со опасно орудие при караница или тепачка”. На 06.05.2017 година околу 01,20 часот, пријавениот дошол во пекарата Лихнидос лоцирана во ТЦ Амам и барал од продавачките нешто за јадење без да плати. Еден од вработените кој што работел внатре во пекарата откако тоа го видел тоа се јавил на својот татко, 42-годишниот Д.Ф. по што Д.Ф. веднаш тргнал кон пекарата, но бил пресретнат од пријавениот кој во раката држел нож почнал да вика на висок тон и да му упатува закани и навреди, затоа што наводно продавачките во пекарата не му давале јадење. Д.Ф се обидел да го смири по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето по што побегнал. Д.Ф. се упатил во болница заради укажување на лекарска помош по што настанот го пријавил во полција.
| | веќе видена | слични

Жител од мавровското село Леуново вперил пиштол во сопственик на бензинска пумпа и му се заканил дека ќе го убие. СВР Тетово против Н.Р. (48) од Леуново поднесе кривична пријава за насилство. Истрагата утврдила дека инцидентот се случил на 16 април годинава кога пријавениот со автомобил пристигнал на бензинска пумпа во селото Жеровјане сопственост на Р.Р. (64) од селото Пирок. Тогаш меѓу нив дошло до расправија за долг за гориво што пријавениот му го должел на сопственикот. Пријавениот го вратил долгот и си заминал, но за кратко време повторно се вратил, го отворил прозорецот од возачката врата и со пиштол му се заканил дека ќе го убие. Сопственикот за случајот ја известил полицијата, поради што насилникот бил повикан во полициска станица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против Н.Р. (48) од с. Леуново поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство.На 16 април околу 13.40 часот, додека Р.Р. (64) од с.Пирок работел во неговата приватна бензиска пумпа лоцирана во село Жеровјане, дошол пријавениот со патничко возило по што настанала вербална расправија околу долг за гориво што пријавениот не му го вратил на Р.Р..Откако пријавениот го вратил долгот се оддалечил од местото на настанот, но за кратко време повторно се вратил, го отворил прозорот од возачката врата и со пиштол му упатил закани по животот на Р.Р., по што го напуштил местото на настанот.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со трактор намерно му ја раскопувал нивата, па му се заканил со пиштол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: