Пијан нападнал полицајци со нож, ќе лежи една година и седум месеци затвор

Битолчанецот Н.Д. е осуден на една година и седум месеци затвор и задолжително лекување во психијатриска болница оти со нож ги нападнал родителите, како и полицајците што дошле да интервенираат. Пресудата му е изречена во Основен суд Битола, каде што бил прогласен за виновен за кривичното дело напад на службено лице во вршење работи од безбедноста. Освен затворската казна, судот му изрекол мерка задолжително лекување на зависници од алкохоли дрога во психијатриската болница во Демир Хисар. Според обвинението, инцидентот се случил лани, на 13 декември, околу 21 часот, во стан на улицата Васко Kарангелески во Битола. Тогаш Н.Д. мртов пијан почнал да се расправа со својот брат, а потоа и со родителите. Тој во еден момент од расправијата го зел кујнскиот нож и почнал да им се заканува на сите дека ќе ги убие. Исплашени од сериозната закана, неговиот татко повикал полиција. За кусо време во станот пристигнале двајцата полициски службеници, кои биле пречекани од таткото на Н.Д. и неговиот брат. Тие ги упатиле ...
| | веќе видена | слични

Охриѓанец со нож им се заканувал на вработени во пекарница во Охрид и барал јадење без да плати. Полицијата против А.Д. (25) поднела кривична пријава за загрозување со опасно орудие при караница или тепачка. Според пријавата, во вторникот околу еден часот, пријавениот дошол во пекарницата „Лихнидос“ во трговскиот центар „Амам“ и од продавачките побарал да му дадат да јаде без да плати. Тогаш еден од вработените се јавил на својот татко Д.Ф. (42) и го известил за случајот. Kога Д.Ф. дошол пред пекарницата, го затекнал пријавениот, кој во раката држел нож, по што вооружениот почнал гласно да вика и му се заканувал дека ќе го повреди. Д.Ф. се обидел да го смири по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето по што побегнал. По нападот, Д.Ф. се упатил во охридската болница, каде што побарал лекарска помош, а за случајот ја известил полицијата.
| | веќе видена | слични
5 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 25-годишен охриѓанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “загрозување со опасно орудие при караница или тепачка”. На 6-ти мај, околу 1.20 часот, пријавениот дошол во пекара лоцирана во трговскиот центар Амам и барал од продавачките нешто за јадење без да плати. Еден од вработените кој што работел внатре во пекарата, откако тоа го видел му се јавил на својот татко кој веднаш тргнал кон пекарата, но бил пресретнат од пријавениот кој во раката држел нож. Почнал да вика на висок тон и да му упатува закани и навреди, затоа што наводно продавачките во пекарата не му давале јадење. Лицето се обидело да го смири 25-годишниот охриѓанец по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето и побегнал. Нападнатиот се упатил во охридската Општа болница заради укажување на лекарска помош по што настанот го пријавил во полција.
| | веќе видена | слични

25 годишен охриѓанец извадил нож во пекара во Охрид и побарал пециво одбивајќи да плати. Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид соопшти дека СВР Охрид поднесе кривична пријава против A.Д. (25) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “загрозување со опасно орудие при караница или тепачка”. Димоски кажа дека настанот се случил на 06-ти мај годинава околу 01 часот и 20 минути,откако пријавениот дошол во пекарата Лихнидос лоцирана во ТЦ Амам и барал од продавачките нешто за јадење без да плати. Еден од вработените кој што работел внатре во пекарата откако тоа го видел тоа се јавил на својот татко Д.Ф. (42) по што Д.Ф. веднаш тргнал кон пекарата, но бил пресретнат од пријавениот кој во раката држел нож почнал да вика на висок тон и да му упатува закани и навреди, затоа што наводно продавачките во пекарата не му давале јадење. Д.Ф се обидел да го смири по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето по што побегнал. Д.Ф. се упатил во Општата болница ...
| | веќе видена | слични

Жител од мавровското село Леуново вперил пиштол во сопственик на бензинска пумпа и му се заканил дека ќе го убие. СВР Тетово против Н.Р. (48) од Леуново поднесе кривична пријава за насилство. Истрагата утврдила дека инцидентот се случил на 16 април годинава кога пријавениот со автомобил пристигнал на бензинска пумпа во селото Жеровјане сопственост на Р.Р. (64) од селото Пирок. Тогаш меѓу нив дошло до расправија за долг за гориво што пријавениот му го должел на сопственикот. Пријавениот го вратил долгот и си заминал, но за кратко време повторно се вратил, го отворил прозорецот од возачката врата и со пиштол му се заканил дека ќе го убие. Сопственикот за случајот ја известил полицијата, поради што насилникот бил повикан во полициска станица.
| | веќе видена | слични

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против Н.Р. (48) од с. Леуново поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство.На 16 април околу 13.40 часот, додека Р.Р. (64) од с.Пирок работел во неговата приватна бензиска пумпа лоцирана во село Жеровјане, дошол пријавениот со патничко возило по што настанала вербална расправија околу долг за гориво што пријавениот не му го вратил на Р.Р..Откако пријавениот го вратил долгот се оддалечил од местото на настанот, но за кратко време повторно се вратил, го отворил прозорот од возачката врата и со пиштол му упатил закани по животот на Р.Р., по што го напуштил местото на настанот.
| | веќе видена | слични

Жител на тетовска Голема Речица со пиштол му се заканувал на роднина и му ја раскопувал нивата, информира МВР. Станува збор за Ш.Б.(56) против кого се поднесени кривични пријави за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, како и за загрозување со опасно орудие при тепачка или караница. Според полицијата, инцидентот се случил на 24 март годинава околу 13.40 часот. Тогаш Ш.Б. со својот трактор дошол во атарот на селото Долно Седларце каде што неговиот братучед и уште тројца пријатели работеле на приватна нива. Поради претходно нарушени фамилијарни односи, осомничениот со тракторот намерно влегол во нивата. Откако бил предупреден да не го прави тоа, Ш.Б. извадил пиштол, го репетирал кон братучедот и му се заканил дека ќе го убие.
| | веќе видена | слични

Тетовец бил тешко повреден од насилник што го претепал удирајќи го со пиштол по главата, завчера во Тетово. Полицајците што случајно се нашле на местото го оттргнале насилникот, а потоа двајцата биле приведени во полициска станица. Според полицијата, станува збор за И.Л. (70) од селото Порој, од кого биле одземени пиштол „гап“ и еден нож, и за А.И.(66) од Тетово, кој поради повредите со возилото на брзата помош бил префрлен во Kлиничка болница - Тетово. Тепачката се случила околу 16 часот во населба Дреновец. Двајцата полицајци кои не биле на работна задача забележале кога И.Л. со пиштол го удирал по главата А.И. Во тој момент полицајците интервенирале и ги разделиле. Пиштолот бил одземен, а била повикана и екипа од ПС Тетово. Полицијата го расчистува случајот.
| | веќе видена | слични

Полициски службеници што не биле на должност вчера попладне забележале тепачка меѓу две лица на регионалниот пат Тетово-Јажинце, во населба Дреновец.Едното лице имало пиштол и со него го удирало другото во пределот на главата. Полициските службеници, кои биле во цивилна облека, интервенирале и ги разделиле двете лица. Го одзеле пиштолот и ја известиле дежурната служба за да ги преземе и лицата и пиштолот.Дежурните полицајци утврдиле дека станува збор за 70-годишниот И.Л. од село Порој, од кој бил одземен пиштолот марка „ГАП“ и еден нож и 66-годишниот А.И. од Тетово, кој поради повредите со возило од брза помош бил префрлен во Клиничка болница во Тетово.Двајцата биле приведени и по разговорот се пуштени. МВР презема мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Во понеделникот, околу 16.00 часот полициски службеници од СВР Тетово, на регионалниот пат Тетово-Јажинце, во населба Дреновец, забележале нарушување на Јавниот ред и мир, односно тепачка помеѓу две лица. Едното од нив во рацете имало пиштол и со него го удирал другото лице во пределот на главата. Во тој момент полициските службеници, кои биле во цивилна облека и не биле на работа, интервенирале и ги разделиле двете лица. Од едното лице бил одземен пиштолот, по што била известена и дежурната служба за да испрати екипа за преземање на лицата и пиштолот. По пристигнување на полициските службеници од ПС Тетово бил утврден идентитетот на лицата. Се работи за И.Л. (70) од село Порој од кого со Потврда за привремено одземени предмети, бил одземен пиштол марка „ГАП“ калибар и еден нож и А.И.(66) од Тетово, кој поради повредите со возило од брза помош бил префрлен во Клиничка болница Тетово. Лицата се лишени од слобода и по извршениот разговор истите се пуштени. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пијан нападнал полицајци со нож, ќе лежи една година и седум месеци затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: