Од мали сипаници во Бугарија почина бебе


3 копии

Десетмесечно бебе од Пловдив починало од мали сипаници, откако на 29 март било примено со симптоми на болеста. Бебето не било вакцинирано, бидејќи не ја достигнало возраста од 13 месеци за имунизација и живеело во средина, каде имунизацијата била на пониско од потребното ниво на покриеност. Во такви случаи болеста се одвива тешко, соопшти бугарското министерство за здравство. Светската здравствена организација предупреди дека недоволната вакцинација на децата во повеќе земји од Европската унија е причина за голем број заболени од морбили.
| | веќе видена | слични

Поради намалениот степен на иминузација, нередовното вакцинирање и општиот страв кој владее кај радителите против вакцините постои голема закана од ширење на мали сипаници, морбили и епидемија од овие болести може да се случи и во Македонија, предупредуваат здравствените работници и епидемиолозите. Кај нас засега нема случаи на заразени, но болеста се шири во наша близина, а многу лесно се пренесува. Во Македонија е опаднат бројот на деца кои ја добиваат вакцината против морбили, рубеола и паротит-МРП. Светската здравствена организација предупреди да се зголеми опфатот за вакцинирање за да се создаде колективен имунитет. Во Македонија, објаснуваат од Министерство за здравство, повеќе нема колективен имунитет. Извор:OhridPress
| | веќе видена | слични
3 копии

Ширење на мали сипаници, морбили и епидемија од нив може да се случи и во Македонија, предупредуваат здравствените работници и епидемиолозите. Кај нас засега нема случаи на заразени, но болеста се шири во наша близина, а многу лесно се пренесува. Во Македонија е опаднат бројот на деца кои ја добиваат вакцината против морбили, рубеола и паротит-МРП. Светската здравствена организација предупреди да се зголеми опфатот за вакцинирање за да се создаде колективен имунитет. Во Македонија, објаснуваат од Министерство за здравство, повеќе нема колективен имунитет. Извор:OhridPress
| | веќе видена | слични

Уште две лица починаа од морбили во Романија во последните седум дена, со што бројот на жртвите достигна 21 лице, изјави претседателот на Романското здружение за микробиологија, Александру Рафила. Тој потврди дека починало 17-годишно девојче, кое не било вакцинирано и имало и други заболувања, како и дете на една и пол годишна возраст, кое исто така не било вакцинирано. Според Националниот институт за јавно здравје, до 7 април биле потврдени 4.090 случаи на морбили, од кои 19 смртни во различни романски области.
| | веќе видена | слични

Тој потврди дека починало 17-годишно девојче, кое не било вакцинирано и имало и други заболувања, како и дете на една и пол годишна возраст, кое исто така не било вакцинирано. Уште две лица починаа од морбили во Романија во последните седум дена, со што бројот на жртвите достигна 21 лице, изјави претседателот на Романското здружение за микробиологија, Александру Рафила. Тој потврди дека починало 17-годишно девојче, кое не било вакцинирано и имало и други заболувања, како и дете на една и пол годишна возраст, кое исто така не било вакцинирано. Според Националниот институт за јавно здравје, до 7 април биле потврдени 4.090 случаи на морбили, од кои 19 смртни во различни романски области.
| | веќе видена | слични

Индустријата за вакцини е единствена во фактите, што поголем неуспех имаат нејзините производи, тоа е поголема нивната побарувачка за нивно производство. Едноставно кажано, кога вакцините “случајно“ се дистрибутираат со живи вируси, наместо со ослабени вируси, тие предизвикуваат епидемија на болеста за кои тврдат дека ја спречуваат, пишува Мајк Адамс. Кога ќе се случи епидемија, мејнстрим медиуми (финансирани од страна на фармацевската индусртија) катапултираат хистерија за болеста во свеста на народот, повикувајќи го да прима што повеќе вакцини како би ја “спречиле епидемијата“. Тогаш се појавува хаос на терен... се обвинуваат оние кои не примиле вакцина и виновни за секоја епидемија, па дури и кога се работи за епидемија помеѓу деца кои веќе се вакцинирани. Значи... уште еден жив вирус “случајно“ произведен во вакцина. Сите знаеме дека произведувачите на вакцини понекогаш увезуваат живи вируси во производствените лаборатотии, предизвикувајќи живите вируси да се користат во вакцините кои подоцна ќе се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 403 | | | веќе видена

Професорот д-р Јове Кекеновски од „ВМРО-ДПМНЕ Демократска фракција“ би прифатил да биде претседателски кандидат ако опозицијата одлучи на претстојните ...
сите 143 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 185 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 226 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од мали сипаници во Бугарија почина бебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: