Заканата од ВИ – Microsoft мисли дека знае како да ја поништи

Фото: TechRadar Синтетичката интелигенција (СИ) агресивно напредува, а нејзиниот вовед во општествата се заканува да воведе и тектонски промени во начинот на функционирање на луѓето. Веќе пишувавме за заканата по работните места која неминовно ќе следува поради фактот што СИ полека, но сигурно станува поефикасна и поспособна во споредба со луѓето по широк спектар на домени. Тоа значи дека повеќето луѓе би се претвориле во потрошувачи место произведувачи на производи и услуги. Дополнително, луѓето ќе почнат сè повеќе да се ослонуваат на технологијата за да решаваат разни проблеми и така ќе го тренираат мозокот да биде збир на референци, а не на податоци. На пример, снаоѓање низ просторот ќе биде операција која ќе изискува знаење за ракување со мобилен телефон, а не познавање на просторот во кој се наоѓа човекот; преведување текст ќе биде две-три команди оддалечено од апликацијата Google Translate; и така натаму. Последиците можат да бидат катастрофални – но од Microsoft тргнуваат да го решат овој потенцијално ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заканата од ВИ – Microsoft мисли дека знае како да ја поништи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: