Закана од екстремизам од конфликтот во Сирија

Жена реагира за време на митинг во Истанбул поради загинатите цивили во Сирија и во Египет. [AФП] Групи и поединци со екстремистички ставови, најверојатно, ќе го искористат во своја полза хаосот што се создаде со немирите во Сирија, велат експертите. Д-р Нихат Али Озџан, експерт за бунтови, тероризам и Блискиот Исток во анкарската експертска група ТЕПАВ, изјави за SETimes дека карактеристика на граѓанските војни е што ги охрабруваат радикалните крила и создаваат поволна клима за нив. „На крајот на краиштата, клучниот фактор би биле оние кои би го искористиле насилството во екстремна мера“, рече Озџан. „Наводниот напад со гас во Сирија ја зајакна моќта на некои радикални крила за разгорување на нивната екстремистичка ориентација.“ Екстремистичките елементи во сириската граѓанска војна имаат широка мрежа која излегува од националните граници и добива силна поддршка од некои странски држави, рече Озџан. Хаосот создаден со граѓанската војна го користат овие елементи, рече Озџан. „На краток рок, решението е ...
| | веќе видена | слични

Нападите со хемиско оружје, заради кои се обвинува сирискиот режим, отвораат многу прашања. Белата куќа планира воени опции како одговор на нападите со хемиско оружје, кои наводно ги извршил режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад во предградите на Дамаск, кое е под владение на бунтовници. Инспекторите на Обединетите Нации се во Сирија и собираат докази за нападот, кој се случил минатата недела и оставил стотици мртви, додека одделни разузнавачки извештаи во САД за случајот се очекуваат кон крајот на неделава. Претседателот Барак Обама минатата година рече дека употребата на хемиско оружје од режимот на Асад, ќе ја помине „црвената линија“ и тоа може да испровоцира американска воена интервенција. Но што ги прави нападите со хемиско оружје понеприфатливи отколку конвенционалните воени напади, кои дивеат во Сирија од почетокот на граѓанската војна таму пред повеќе од две и пол години? И зошто е толку тешко прецизното идентификување на нападите од минатата недела, меѓу кои и употребеното хемиско оружје? ...
| | веќе видена | слични

Конвој инспектори на ОН го напушта хотелот во Дамаск во средата (28-ми август), за да го испита местото на нападот со хемиско оружје. [AФП] Властите и граѓаните низ цела Европа и Турција изразија лутина и тага поради смртоносниот напад со хемиско оружје минатата недела во Дамаск и го споредуваат истиот со настаните на Балканот пред 20 години. „Има многу сличности во настаните во Сирија со оние од Босна и Херцеговина во текот на 1990-тите, кога на сцената беше чист етнички судир. ... Се разбира, граѓаните се тие што највеќе страдаат бидејќи веќе сега имате стотини илјади бегалци, убиени и ранети. Судирите добија огромни размери и треба итно да се прекинат“, рече за SETimes Асим Мујкиќ, професор на Факултетот за политички науки во Сараево. Турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, рече дека инцидентот претставува злосторство што не смее да помине неказнето. Тој го нарече нападот со хемиско оружје „злосторство против човештвото“. Турција дели со Сирија граница од 900 километри и се грижи за околу ...
| | веќе видена | слични

Турските војници патролираат во пограничниот град Чејланпинар на турско-сириската граница. [AФП] Шокираноста поради смртоносниот напад со хемиско оружје во Дамаск минатата недела, заедно со воинственото ветување на режимот на Асад дека ќе се брани себеси со користење на „сите расположливи средства“, им влеа страв на многу турски граѓани што живеат долж границата со Сирија. Многу луѓе во регионот со месеци се плашат од можна ескалација на непријателството меѓу соседните држави. По нападот на 21-ви август во Гута, во близина на Дамаск, при кој загинаа стотини луѓе, турските политичари им се приклучија на многумина во меѓународната заедница ветувајќи дека извршителите нема да поминат неказнето. Опозициските сили во Сирија го обвинија за нападот режимот на Асад, кој, од своја страна, ги обвини бунтовничките сили за поттикнување на нападот. Инспекторите на ОН требаше да дојдат на местото на нападот во средата (28-ми август), а членови на Советот за безбедност на ОН требаше во средата да се состанат и да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 95 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 231 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 213 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Закана од екстремизам од конфликтот во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: