Руското МНР соопшти дека ќе преземе соодветни мерки откако Грција ќе протера двајца руски дипломати


Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе преземе соодветни мерки откако Грција најави дека ќе протера двајца руски дипломати. Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе преземе соодветни мерки откако Грција најави дека ќе протера двајца руски дипломати. Претходно грчкиот весник „Катимерини" соопшти, дека владата на Грција донела одлука за протерување на двајца руски дипломати и забрана на влез во Грција на уште двајца. Како што тврди весникот, грчките власти ги обвинуваат дипломатите за мешање во внатрешните работи на државата и за активности против националната безбедност. Според високи грчки дипломатски извори, Атина повикува на итно протерување на двајца руски дипломати, меѓу кои и Виктор Јаковлев од руската амбасада, и протерување на уште двајца. Истите извори забележуваат дека тоа се случува по многубројните координирани напори за проширување на руското влијание во Грција, вклучително и преку активности на Императорското православно палестинско ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Москва разбира дека Атина била под „силен притисок" за да ги протера руските дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. - Ние многу добро разбираме дека притисокот врз кој била изложена Грција, бил много силен. Со сигурност можам да кажам дека се потпирам на факти, изјави Захарова. Таа додаде дека Атина успеала да се спротистави на „првите бранови на притисок", и поконкретно во ситуација, во која солидарноста се користеше како аргумент за вовлекување на државите во „провокативна активност на Велика Британија". - Во тој случај тоа беше игра, во која, се разбира, Грција беше вовлечена. Играта беше многу етапна, ние едноставно го знаеме тоа, вели портпаролката на министерството. Таа подвлече дека во случајот за притисок врз Атина биле вмешани не само британските претставници, туку и нивните американски партнери. Захарова изрази жалење за одлуката на Атина да протера руски дипломати, истакнувајќи дека таквите инциденти не се без последици и ги нарушуваат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека протерувањето двајца руски дипломати од Грција ќе предизвика последици. Атина во минатата недела соошти дека протерала двајца руски дипломати и им забранила на други двајца влез во државата обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи со поттикнување демонстрации против договорот за името меѓу Атина и Скопје. Дипломатите беа обвинети и дека се обиделе да поткупат грчки официјални претставници.
| | веќе видена | слични

Русија ќе преземе мерки против Грција. Руското Министерство за надворешни работи денеска информираше дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција ќе иницира последици. Дипломатите се обвинети и дека се обиделе да поткупат грчки официјални претставници. Минатата недела Атина соопшти дека протерала двајца руски дипломати и им забранила на други двајца влез во земјата, обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи со поттикнување демонстрации против договорот за името меѓу Атина и Скопје. Се верува дека „рускиот фактор“ имал дејства во северна Грција, во Света Гора, меѓу бизнис групи и митрополити на Грчката православна црква, кои биле под руска контрола. Изјавите на македонскиот премиер, Зоран Заев дека бизнисмени кои имаат симпатии кон Русија ги финансираат протестите во Македонија се неосновани, изјави денеска во Москва портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.
| | веќе видена | слични

[freetext] Вашата држава го избра патот на евроатланската интеграција и во тоа ја поддржуваме македонската Влада.Во надворешната политика Владата презеде одлучувачки чекори за да ги релаксира и подобри односите кон соседните држави, како на пример со потпишувањето на договорот за пријателство со Бугарија и повторното воспоставување на добрососедските односи со Грција. Договорот за името во рамките на оваа надворешна политика која е ориентирана кон иднината е храбар и историски чекор за двете држави кој беше неопходен веќе подолго време. До финализирањето секако дека претстојат уште дополнителни формални, се до промена на Уставот. Овие чекори и понатаму бараат храброст, истрајност и политичка далековидност на сите страни и внатре во државата исто така. Се надевам дека и опозицијата за ова ќе има конструктивен став и во интерес на државата и иднината на своите граѓани како и во интерес на мировна соработка во рамките на целиот регион, на крајот ќе го поддржи спроведувањето на договорот. [/freetext] Г–не ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Мартин Наунов „Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што ,,цело време се меша таму кај што не му е местото“. Настојувањата на Русија да предизвика конфузија и разочараност од Западот со поттикнување на ултранационалистички и нативистички чувства веројатно ќе се зголемат како што ќе се приближуваме до референдумот за името“. На самитот во Брисел, НАТО официјално ја покани Македонија да стане 30-тата членка на Алијансата. Но, поканата зависи од промена на името. На 17 јуни дознавме дека за македонската влада, придружувањето кон Западот го оправдува додавањето на префиксот Северна на името Македонија. Меѓутоа, преименувањето на државата ќе зависи и од нас, македонските граѓани, бидејќи е условено со референдум. Дали уставното име ни е поважно од бенефитите од членството во НАТО и ЕУ? Невозможно е со сигурност да се каже каков ќе биде исходот од референдумот. Но, ако нешто е јасно, тоа е дека ...
| | веќе видена | слични

Договорот со Грција ја носи Македонија на прагот на полноправно членство во НАТО Алијансата, а според последните информации од Грција и премиерот Зоран Заев, руски дипломати пробувале да го нарушат процесот и истиот да не успее. Сепак, интересот на Русија не може да предизвика црногорско сценарио во Македонија, бидејќи двете земји се во различна положба во однос на интересите на Москва на Балканот, велат за 1ТВ, директорката на Институтот за европска политика, Симонида Кацарска и долгогодишниот новинар Мирче Адамчевски. -Значењето на Црна Гора во однос на Русија е многу поголемо, поради капиталот, контактите што ги имаат и поради традиционалната наклонетост на дел од населението којшто се идентификува повеќе со Србија, кон Русија. Во Македонија таква тенденција немаме. Поддршката којашто на терен би ја нашла Русија во Македонија е компаративно помала, вели Кацарска. Адамчевски пак, смета дека токму тоа што поддршката на македонскиот народ е ориентирана кон НАТО и ЕУ е цврста причина за да нема опасност од ...
| | веќе видена | слични

Русија вчера објави дека го повикала грчкиот амбасадор во Москва да изрази протест против планот на Атина за протерување двајца руски дипломати. Руското Министерство за надворешни работи во изјавата го повика амбасадорот Андреас Фриганас и изрази „силен протест во врска со протерувањето на двајца руски дипломати и забраната на уште две други лица од влезот во Грција“. Грчката влада во средата соопшти дека презела одредени „неопходни мерки за заштита на својот национален интерес“ по „мешањето“ на руските власти во спорот за името со поранешната југословенска република Македонија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Руското Министерство за надворешни работи сооптши дека ресорниот министер Сергеј Лавров засега не планриа да ја откаже есенската посета на Грција и покрај одлуката на Атина да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез на уште двајца. Грција ги обвини руските дипломати дека се мешале во внатрешните грчки политички прашања, а според грчките медиуми, тие поттикнувале протести против договорот меѓу премиерите на Маједонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за името. Портпаролката на руското Министерство, Марија Захарова изјави дека поканата за средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас била добиена пред неколку месеци и засега се уште се планира за наесен. - Но, во моментов не се вршат подготовки за средбата. Ако се земе предвид актуелната состојба, не е јасно како иницијално би можело да се реализира таа посета, изјави Захарова. САД го поздравија грчкиот потег и ја повикаа Русија да не се меша во грчките внатрешни работи. Русија грчкиот потег го оцени како апсолутно неоснова и ...
| | веќе видена | слични

НАТО ја покани Република Македонија да се приклучи кон редовите на алијансата, со цел да се прошири подлабоко во деловите на Југоисточна Европа и покрај негодувањата и незадоволството од страна на Русија, како и критиките од страна на американскиот претседател Доналд , кои ја разнишаа сплотеноста на групата, пишува Блумберг . Со оглед на тоа што се соочува со напади од Трамп на Твитер дека поголемиот дел од нејзините членови не го одработуваат својот дел, воената алијанса се обидува да внесе повеќе членки во нејзиниот ред, земји од Балканот, местото на најкрвавите конфликти во Европа по Втората светска војна. Добива и притисок од Русија и нејзиниот претседател, Владимир Путин, кој го осуди мислењето на западните организации за неговата земја како лошо влијание и закана. Поканата од средата, и овозможува на малата земја, од 2 милиони жители, да започне со преговори за приклучување кон Северноатлантската алијанса. Отворањето на вратата беше овозможено минатиот месец, преку постигнатиот договор помеѓу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новите аудио разговори кои денеска беа објавени на „Јутуб“ на кои се слуша како глас кој наликува на бизнисменот Орце Камчев не се во доказите за ...
сите 683 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 174 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 489 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 242 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 140 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе биде ревидиран, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Лео Меси три пати стрелаше против Мајорка во убедливата победа на Барселона од 5-2, Аргентинецот го надмина постигнувањето на Кристијано Роналдо и сега има 35 ...
сите 232 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руското МНР соопшти дека ќе преземе соодветни мерки откако Грција ќе протера двајца руски дипломати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: