Комесарот знае нешто што владата молчи: ЕУ е многу убедена дека спорот со Грција ќе се реши до јули


Европската унија е “многу убедена” дека Македонија ќе го реши тековниот долг спор со Грција за своето име пред јули, рече еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Атина одамна се спротивставува на името на Македонија, тврдејќи дека тоа значи оти Скопје ќе бара територија и наследство на историскиот северен дел од Грција со исто име. Спорот, кој се разви од осамостојувањето на Македонија од распадот на Југославија во 1991 година, ги попречи плановите на Скопје за влез во НАТО и во Европската унија. Запрашан дали овој спор може да се реши до крајот на бугарското претседателство на блокот, кој завршува во јуни, комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, рекол дека е “многу убеден”. Хан е во Софија на разговори меѓу министрите за надворешни работи на ЕУ и нивните колеги во земјите кандидати за влез во блокот.
| | веќе видена | слични

Бугарија ја повика Германија и уште четири европски земји да ги кренат внатрешните гранични контроли внатре во ЕУ, воведени во текот на бегалската криза. Би било „многу корисно“, ако Германија, Австрија, Данска, Шведска и Норвешка која не е членка на ЕУ да донесат одлука да не го продолжуваат дејството на граничната контрола и по мај оваа година, кога истекува рокот на привремената мерка, изјави бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева пред германскиот „Ди Велт“. „Граничниот контрола внатре во ЕУ спротивна на европските вредности за слободно движење“ вели бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи и додава дека границите во Шенген зоната треба да останат отворени за да не страда економијата. Во исто време Захариева повика земјите од ЕУ до крајот на 2018 година да дадат зелено светло за влезот на Бугарија во Шенген. „Ги исполнуваме сите критериуми и правиме многу, за да ги чуваме надворешните граници на ЕУ“ вели Захариева и уверува дека Бугарија, но и Романија ...
| | веќе видена | слични

Високата преставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини и министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, која е актуелен претседавач со Советот на ЕУ, се оптимисти дека во јуни Македонија и Албанија ќе добијат датум за почетокот на преговорите за членство во Европската Унија. – Она што е многу важно за Стратегијата на ЕК за Западен Балкан е што дава шанса за сите држави од регионот. Се надевам дека во јуни на Советот ќе биде донесена одлука почеток на преговори со Скопје и Тирана. Сметам дека е голема веројантоста тоа да се случи. Она што го чув на вчерашната дебата меѓу колегите за Страгијата има големи шанси тоа да се случи. Државите треба да работат интензивно за да ги исполнат реформите и ние навистина би сакале тоа да се случи – рече Захариева на денешната прес-конференција по работната сесија на Неформалниот состанок на Министрите за надворешни работи од земјите – кандидати за членство во ЕУ – Гимних (Gymnich), кој оваа година се одржува во Софија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската Унија е „сосема сигурна“ дека Македонија ќе го реши долгогодишниот спор за името со Грција пред јули, изјави во Софија еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. Прашан дали спорот ќе биде решен до крајот на бугарското претседателство, што истекува во јуни, Хан одговори дека е „сосема сигурен во тоа“. Тој денеска во Софија учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати.
| | веќе видена | слични

МИА) – Македонија очекува до крајот на бугарското претседателство со Европската унија да добие датум за почеток на преговорите за членство, изјави шефот на макдонската дипломатија Никола Димитров, пред почетокот на денешната сесија на вториот дел од неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, Гимних, што се одржува во Софија. – Правиме се што можеме во јуни да има политичка одлука и правиме се што можеме да ја убедиме Грција да биде дел од тој консензус за Македонија. Тоа ќе биде добра работа за Македонија, за Бугарија, за сите наши соседи, за Балканот, но и за Европа, рече Димитров во изјавата за новинарите пред денешната сесија на која учествуваа министрите за надворешни работи од ЕУ и на петте земји кандидатки од Западен Балкан. Во врска со изјавата на македонмскиот премиер Зоран Заев дека се решени три од седумте спорни прашања во преговорите со Грција, Димитров не прецизираше за што станува збор, но наведе дека задачата на премиерите е да го водат процесот, а на министрите за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, во Софија изјави дека дијалогот меѓу Скопје и Атина за прашањето за името е охрабрувачки и оти се надева оти наскоро ќе даде позитивни резултати. „Сметам дека билатералните прашања како што е тоа за името се многу деликатни, а јавното мислење во двете земји е важно. Тоа значи дека е потребно политичко лидерство, голема храброст, решителност и јасна визија за тоа што е добро за сопствените граѓани. Многу сум импресионирана од тековниот дијалог меѓу Атина и Скопје и подготвена сум да го поддржам на каков било начин. Се надевам дека наскоро ќе се дојде до позитивен резултат“, рече Могерини по состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати.
| | веќе видена | слични

Дијалогот меѓу Скопје и Атина е доста охрабрувачки и чекорите кои се преземаат се многу позитивни за натамошниот развој на настаните. Високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини од Софија испрати оптимистичка порака дека во јуни постои можност Македонија да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. „Ние му посветуваме внимание и го поддржуваме, овој дијалог. Чекорите што се преземаат се многу позитивни за натамошниот развој на настаните. Потребно е политичко лидерство и храброст, но, она што мислам дека е најважно е имањето на јасна визија за тоа што е потребно за сопствените граѓаните“, порача Могерини. Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева е на иста линија со Могерини и вели дека голема е веројатноста да се остварат прогнозите кон средината на оваа година Македонија да добие датум за почеток на преговори. Таа позитивно го поздрави потегот на Димитров и Коѕијас неформалните разговори за спорот да продолжат во Софија. „Се радувам што двајцата министри и во Софија ги ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија е убедена дека македонија ќе го реши долгогодишниот спор за името со Грција пред јули. Ваква порака од Софија упати еврокомесарот Јоханес Хан, каде учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати. Македонскиот и бугарскиот министер за надворешни работи, Димитров и Захариева го официјализираа и договорот за добрососедство.
| | веќе видена | слични

Македонија не е загрижена од недостатокот на заеднички став во рамките на ЕУ. Димитров денеска втор ден беше на Министерскиот состанок, а министерот Димитров истакна дека Македонија е дел од ЕУ и дека ќе направи се да го фати отворениот прозорец. Билатерална средба помеѓу двајцата министери за надворешни работи не се случила меѓу Димитров и Коѕијас. На прашањето на дали може да се очекува таква средба, Димитров вели веројатно нема да се случи, бидејќи често се гледале во последниот период. Захариева смета дека со Јуни Македонија може да добие и датум за старт на преговорите. Хан вели дека е сигурен дека до крајот на бугарското претседателство може да се реши спорот, а Могерини е подготвена да помогне и го поздрави напредокот.
| | веќе видена | слични

- Сметам дека билатералните прашања како што е тоа за името се многу деликатни, а јавното мислење во двете земји е важно. Тоа значи дека е потребно политичко лидерство, голема храброст, решителност и јасна визија за тоа што е добро за сопствените граѓани. Многу сум ипресионирана од тековниот дијалог меѓу Атина и Скопје и подготвена сум да го поддржам на каков било начин. Се надевам дека наскоро ќе се дојде до позитвен резултат, рече Могерини по денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати. Претходно, и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, изјави дека Европската унија е „сосема сигурна“ дека Македонија ќе го реши долгогодишниот спор за името со Грција пред јули. Запрашан дали спорот ќе биде решен до крајот на бугарското претседателство, што истекува во јуни, Хан одговори дека е „сосема сигурен во тоа“. Очекување дека спорот за името ќе биде решен и Македонија за време на бугарското претседавање ќе добие датум за почеток на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комесарот знае нешто што владата молчи: ЕУ е многу убедена дека спорот со Грција ќе се реши до јули

Од:
До кого (е-маил):
Порака: