„Еурокомпозит“ ќе издаде 218.819 обични акции во износ од 1,1 милион евра

4 копии

Друштвото за производство на производи со посебна намена „11 Октомври - Еурокомпозит” АД Прилеп ќе издаде 218.819 обични акции во износ од 1.118.821,547 евра, одлучи Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија. Акциите од третата емисија се обични и се издаваат по продажна цена од 5,113 евра по акција, што е еднаква на нивната номинална вредност. Емисијата по пат на приватна понуда се врши на тој начин што Република Македонија ги презема акциите од новата емисија, а побарувањата по основ на јавни давачки што државата ги има кон „11 Октомври- Еурокомпозит” ги претвора во трајни влогови. Според КХВ, на овој начин ќе се намали долгот кој компанијата го има кон државата по основ на јавни давачки. Постапката се спроведува согласно Законот за претворање на побарувањата на Република Македонија по основ на јавни давачки во траен влог во друштвата АД Органско хемиска индустрија „Наум Наумовски-Борче” Скопје, ”Тутунски Комбинат” АД Прилеп и Друштво за производство на производи со посебна намена ”11 ...
| | веќе видена | слични

Уште една операција за чистење на долговите во државните загубари. Комисијата за хартии од вредност дозволи издавње акции на Прилепски” 11 Октомври – Еурокомпозити „ во износ од 1,1 милион евра. Во исто време нова емисија на акции се издаде и за охридски ЕМО – вредна 4,4 милиони евра. Токму за овие суми во двата загубари Владата го намали долгот со тоа што го претвори во траен влог. По овој модел Владата го чисти и скопки Охис. Во меѓу време, фирмите се ослободуваа од стари, но генерираат нови долгови. ЕМО Охрид, за лани пријави загуба од 4,6 милиони евра и Тутунскиот Комбинат од Прилеп само мината година оствари нето загуба од 20,6 милиони евра. Охис за мината година пријави загуби од 13,4 милиони евра. За два дена ќе се знае тендерската разврска за Охис. По деветти пат се бара купиувач, вработените со недели проетстираат барајќи од Владата да им ги исплати заостанатите плати. Допрва се очекува и постапка за продажба на останатите државни загубари.
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 677 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски денеска имаше средби со жителите на Дебрца, Вевчани и Лабуништа. – Мојот концепт е за ...
сите 163 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 744 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Еурокомпозит“ ќе издаде 218.819 обични акции во износ од 1,1 милион евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: