Загина еден од редарите на трката во Канада

Еден од редарите на трката во Канада го загуби својот живот при помош додека се остранувал еден од болидите кои биле застанати на патеката. Асистирајќи на возилото кое го носело болидот во боксот по завршувањето на трката, на редарот му паднало радиото, и притоа обидувајќи се да го земе, бил удрен и прегазен од истото возило. Редарот веднаш ил пренесен во болницата во Монтреал, каде што поради сериозноста на повредите не успеал да преживее. Оваа трка во Монтреал била јубилејна десетта за редарот, кој воедно били член на автомобилскиот клуб на Нотр Дам во Монтреал. ФИА и воедно Ф1 возачите преку соопштенија и изјави изразија сочуство за загубениот живот. Поради околностите, идентитетот на починатиот редар не е објавен. Ф1 Алманах исто така изразува сочуство за загубениот живот на редарот, со надеж дека во иднина нема повторно да бидеме сведоци на вакви ситуации.
| | веќе видена | слични

Минатата година на 8 мај, се навршија точно 3 децении од смртта на еден од најпопуларните пилоти во Формула 1, Жил Вилнев кој не го преживеа катастрофалниот удар на квалификациите во Белгија во 1982 година. По 12 години или поточно на 1 мај 1994 година светот се збогуваше со еден од најдобрите возачи, Аиртон Сена кој го загуби животот на 34 години на трката во Сан Марино. И додека во Формула 1 со напредокот на технологијата се зголеми и сигурноста на возачите, оние кои се грижат за пистата се на удар и се соочуваат со ризична работа. Па така ако во минатиот милениум светот го потресе смртта на двајца великани од овој спорт, во изминативе 13 години гинат редарите. Во септември 2000 година во Монца, животот го загуби 33 годишниот Паоло Џислимберти кој беше жртва на судирот на неколку болиди од кои деловите завршија во неговото тело. Редарот беше веднаш пренесен во болница, но им потклекна на повредите. По една година во Мелбурн каде се одржуваше трката за големата награда на Австралија на сличен начин загина ...
| | веќе видена | слични

Триумфот на Германецот Себастијан Фетел (Ред бул) на трката за Големата награда на Канада, што се возеше во Монтреал, падна во сенка на смртта на еден од судиите, што е прв трагичен инцидент во Формула 1 по повеќе од една деценија ФОРМУЛА 1 - трка во КАНАДА Несреќата се случи во 63. круг при отстранувањето на болидот на Заубер, што го возеше Естебан Гутиерез. На судијата, чиј идентитет не беше соопштен, му паднало радиото и кога се наведнал да го земе возачот на дигалката не го видел и го прегазил, нанесувајќи му сериозни повреди. Ова е прв загинат судија на Ф1-трка, по трката во Мелбурн во 2001 година. Тогаш судијата Греам Бевериџ беше удрен од гума, која излета од патеката по судирот меѓу Жак Вилнев и Ралф Шумахер.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загина еден од редарите на трката во Канада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: