Загина амерокански маринец во судар на воени авиони- по уште петмина се трага


Еден од спасените маринци по сударот е во лоша состојба , а вториот е прогласен за мртов по сударот на два воени авиони , кои паднаа во морето во близина на јапонскиот брег по случајниот судар. Во водите во близина на јапонскиот брег и натаму се трага по уште петмина маринци, по несреќата која се случила под засега неразјаснети околности. Се претпоставува дека авионите се судриле за време на вежбата за полнење гориво од авионот- цистерна Херкулес во борбениот Ф-18 Хорнет.
| | веќе видена | слични
7 копии
5 копии
9 копии

Маринскиот корпус на САД денеска ја потврди смртта на петмина војници кои исчезнаа откако два американски воени авиони се судрија кај брегот на Јапонија, со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку еден маринец загина, а петмина уште се водат за исчезнати во инцидентот во кој два американски авиони се удрија еден во друг и паднаа во морето во близина на јапонското крајбрежје. Американската војска соопшти дека причината за падот на авионите е меѓусебен судар во лет. Еден од двајцата маринци кои беа најдени во близина на несреќата е мртов, а другиот е во добра состојба. Инцидентот се случил откако авионите полетале од базата Ивакуни во близина на Фукушима, Јапонија, за да учествуваат во претходно закажаните вежби. Авионот-цистерна и „ловецот“ на американската војска паднале во околу 2 часот утрото по локално време. Авионите McDonnell Douglas F/A-18 Hornet и KC-130 биле дел од рутинска обука за полнење горво во воздух. Морнарицата уште води истрага да се дознае како дошло до сударот. Американскиот претседател Доналд Трамп на Twitter напиша дека неговите мисли и молитви се со маринците кои учествувале во инцидентот. Трамп исто така им се заблагодари на американските сили во Јапонија за брзото ...
| | веќе видена | слични

Израелската ТВ канал 10 јави дека владата на претседателот Доналд Трамп е лута бидејќи Израел додал зајакнати електронски системи од израелско производство на авионите „F-16s“, само со цел да ја убеди Хрватска да ги купи. Сад, кои се производители на авионите, сметаат дека Израел на овој начин профитирал на нефер начин, бидејќи не било предвидено да бидат продадени на трета страна без нивно одобрение. На почетокот на годинава беше објавено дека Израел продава 12 авиони на хрватска за 500 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го блокира договорот за продажба на Израел на 12 американски борбени авиони од типот „F-16“ на Хрватска, пишува во петокот интернет изданието Axios повикувајќи се на израелски функционери. Хрватската влада во март годинава донесе одлука за купување 12 борбени авион од типот „F-16 Barak“, стари треисетина години. Претходно во летото минатата 2017 година Загреб испрати барање за набавка на авионите во пет држави, и тоа САД, Шведска, Грција, Јужна Кореја и Израел. Во октомври минатата година беа отворени понудите и израелската беше избрана како најповолна. Во март годинава, исто така, израелскиот премеир Бенјамин Нетанјаху ја потврди зделката во вредност од 500 милиони американски долари. Според договорот, Хрватска од Израел ќе ги купи борбените авион, произведени во САД но модерницирани во европски држави. Од договорот, според написот, незадоволни се САД, бидејќи и тие учествувале на тендерот. Американските власти тврдат дека Израел не може да ги ...
| | веќе видена | слични

Американската администрација на претседателот Доналд Трамп е против продажбата на 12 израелски воени авиони Ф-16 „барак“ на Хрватска, пишува порталот Аксиос кој тврди дека информацијата ја добиле од израелски извори, пренесуваат хрватските медиуми. Трамповата администрација е наводно „гневна“ бидејќи Израелците ги унапредиле старите американски авиони со модерна израелска технологија за да ги убедат Хрватите да ги купат нивните авиони. Американците сметаат дека Израел не смее да продава авиони без нивна согласност, а особено не на конкурс на кој и тие се пријавиле. Така сега продажбата вредна 500 милиони долари е доведена во прашање, бидејќи американските функционери сметаат дека Израел „игра“ нечесно и се обидува да заработи на сметка на САД. „Ова е ретко отстапување по две години исклучително блиски односи на Израел и администрацијата на Трамп, особено кога станува збор за војската и одбраната“, пишува новинарот Барак Равис. Стејт департментот и Пентагон сѐ уште немаат коментар за целиот случај, наведува ...
| | веќе видена | слични

Администрација на американскиот претседател Доналд Трамп ја блокира продажбата на 12 израелски воени авиони од типот Ф-16 на Хрватска, пишува „Јутарњи лист“. Како што е наведува весникот Администрација на Трамп наводно е „бесна“, бидејќи Израелците ги модернизирале старите авиони со современа израелска технологија, за да ја убедат Хрватска да ги купи нивните летала. Американците тврдат дека Израел не смее да продава авиони без нивна согласност, особено не на тендер каде што и тие се пријавиле, наведува „Јутарњи лист“. На тој начин, според весникот, продажбата вредна 500 милиони долари е доведена во прашање, бидејќи американски официјални претставници тврдат дека Израел бил неискрен и се обидел да заработи на сметка на САД.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете им внимание на приоритетните обврски и дозволете си малку одмор. Во љубовниот живот лесно го губите интересот за партнерот. ...
сите 147 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загина амерокански маринец во судар на воени авиони- по уште петмина се трага

Од:
До кого (е-маил):
Порака: