Бесплатен превоз во автобусите во Скопје


2 копии

Поради големата загаденост на воздухот, Град Скопје донесе одлука за бесплатен јавен превоз во автобусите на ЈСП и во автобусите на приватните превозници. Ова е една од мерките што ги донесе Градот Скопје и стапуваат на сила веднаш. Бесплатниот превоз ќе биде овозможен се до моментот на намалување на загадувањето, за што јавноста дополнително ќе биде известена. Градоначалникот Петре Шилегов ги повика сите градоначалници од Скопскиот плански регион да помогнат во субвенционирањето на јавниот транспорт, за полесно да се поднесе новонастанатата ситуација. Меѓу мерките е и прекин на сите градежни активности на градилиштата под надлежност на градот. Воедно, се задолжува „Комунална хигиена“ да го продолжи интензивното чистење и миење на градските улици и булевари што се во надлежност на Градот, и се препорачува на скопските општини да го направат тоа на улиците што се во нивна надлежност. До граѓаните се апелира да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Ветерот што синоќа почна да дува во Скопско го расчисти загадениот воздух. По 22 часот синоќа според мерењата, концентрацијата на ПМ-10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на кубен метар. Moментално во земјава нема град каде воздухот е високо загаден. Високо загадено е во Куманово, а веднаш по него со средно загаден воздух се Битола и Тетово. Ниско загаден е Дебар, а многу ниско загадени се Кочани, Кавадарци, Велес и Кичево. Според апликацијата Мој воздух, Лисиче, Карпош, Гази Баба, се многу ниско загадени денеска, а нешто позагадено е во Центар, Миладиновци и Ректорат.
| | веќе видена | слични

Ветерот денеска го расчисти загадувањето, но само привремено. Граѓаните се жалат на лошите последици кои ги трпат по здрвјето. Според скопјани, надлежните не преземаат доволно мерки за решавање на овој горлив проблем. За да стапат на сила итните мерки велат не треба да се чека граѓаните два дена по ред да се гушат во чад и смог. – Децата ни се најзагрозени, ништо не се презема. Кашламе се гушиме немаат ефект, не гледаме мерки. Треба да се најде решение. Неможе тоа одеднаш да се направи. Ветувањата не се исполнети. НЕка смислат нешто, ветерници, некоја метода што ќе се спроведува преку целата година. Ова не е изненадна состојба, сите знаеја дека следи зима и дека ќе има енормно загадување. Детето во болница ми заврши од загадениот воздух. Не треба да се чекаат два ден Клиниката за пулмологија е преполна и нема место за хоспитализација на нови пациенти. Најзагрозени се хронично болните од астма, но загадувањето прави проблем и кај здравите. Директорот на клиниката предупредува граѓаните да не се изложуваат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Два дена енормна загаденост, а потоа малку чист воздух. Изутрината на сите мерни станици ниско ниво на ПМ-10 честичките. Ветерот што од синоќа почна да дува во скопската котлина го расчисти загадениот воздух. Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен до засилен ветер. Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче - 629 микрограми на метар кубен. Во првите два дена од новата година концентрациите беа над 200 и достигнуваа до 600 микрограми. Мерки за заштита од загадувањето прогласуваат Владата и Градот Скопје кога во два последователни дена ќе се измерат концентрации над 200 микрограми на најмалку две мерни станици. Поради загадувањето минатата недела Владата и Градот Скопје ги активираа итните мерки против загадување кои траат до намалување на загадување
| | веќе видена | слични

Ветерот ги спаси скопјани од загадениот воздух. Благодарение на него граѓаните денес можат слободно да шетаат и да дишат воздух чие загадување е во граници на нормалата. Ветерот ги спаси скопјани од загадениот воздух. Благодарение на него граѓаните денес можат слободно да шетаат и да дишат воздух чие загадување е во граници на нормалата. Иако од град Скопје најавија краткорочни мерки за подобрување на амбиенталниот воздух, засега резултатот е слаб. Од кабинетот на градскиот татко велат дека засега немаат нови мерки кои можат да им ги понудат на скопјани, но дека будно ја следеле ситуацијата. Единствено ново е забраната за дотур на роба од 7.30 до 18 часот во центарот на градот. Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче - 629 микрограми на метар кубен. Во првите два дена од новата година концентрациите беа над 200 и достигнуваа до 600 микрограми. Засега не се ...
| | веќе видена | слични

Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен до засилен ветер. Ветерот што од синоќа почна да дува во скопската котлина го расчисти загадениот воздух. Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен до засилен ветер. Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче - 629 микрограми на метар кубен. Во првите два дена од новата година концентрациите беа над 200 и достигнуваа до 600 микрограми. Мерки за заштита од загадувањето прогласуваат Владата и Градот Скопје кога во два последователни дена ќе се измерат концентрации над 200 микрограми на најмалку две мерни станици. Поради загадувањето минатата недела Владата и Градот Скопје ги активираа итните мерки против загадување кои траат до намалување на загадување
| | веќе видена | слични

Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен  до засилен ветер. Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче - 629 микрограми на метар кубен. Во првите два дена од новата година концентрациите беа над 200 и достигнуваа до 600 микрограми. Мерки за заштита од загадувањето прогласуваат Владата и Градот Скопје кога во два последователни дена ќе се измерат концентрации над 200 микрограми на најмалку две мерни станици. Поради загадувањето минатата недела Владата и Градот Скопје ги активираа итните мерки против загадување кои траат до намалување на загадување.
| | веќе видена | слични
2 копии

И во новата година Скопје е најзагаден град во Европа. Според податоци од европските мерни станици, Скопје и Тетово ја предводат листата најзагадени градови на европскиот континент. Индексот на ПМ 10 честички е 5 до 10 пати повеќе од дозволеното. Во смог и чад се разбудија скопјани на први јануари. Според податоците на мерните станици од Министерството за животна средина, високо загаден е и воздухот во Куманово. Лицемерито од СДСМ и нивните НВО излегува на виделина. Оние кои ветуваа чист воздух сега никаде ги нема. Петре Шилегов, Дамјан Манчевски, Павле Богоевски, Златко Марин и Јани Макрадули добија власт, Скопје и Македонија се гушат, а тие молчат затворени во своите кабинети. Истите оние невладини под контрола на соросовата фондација кои маршираа за чист воздух, сега молчат и никаде ги нема. Македонија и Скопје се гушат: Ништо од ветуваниот чист воздух на СДСМ, за Шилегов граѓаните се криви за загадувањето Град Скопје има итна потреба од нова градска власт која што системски ќе го реши проблемот со ...
| | веќе видена | слични

Новата година ја почнуваме со стари проблеми. И ова утро скопјани дишат енормно загаден воздух. Највисоки вредности на ПМ10 честички повторно во Лисиче,концентрациите се движеле до 629 микрограми на метар кубен. Во Карпош стигнале до 349, а во Центар до 205 мигрограми на метар кубен. Автомобилите и оние кои се грееат на дрва го загадуваат воздухот велат граѓаните. За решение на проблемот, треба сите да ги смениме навиките. Цел  на отровните ПМ10 честички не се само хронично болните, туку и здравите, велат лекарите.  Граѓаните да избегнуваат прошетки на отворено, во периодот кога е најзагадено.   Изминативе неколку дена на сила стапи  една од мерките на Град Скопје- забрана за достава на стоки во центарот на градот од 7:30 до 18 часот. Кон крајот на минатата година, еден ден беше воведен и бесплатен јавен превоз, со цел да се натераат граѓаните да ги остават своите автомобили дома. За повторно активирање на оваа мерка од Град Скопје велат, ги чекаат официјалните податоци од ресорното министерство.
| | веќе видена | слични

Речиси во сите скопски општини е вклучен алармот поради загадениот воздух. Вчера и денеска највисока загаденост на воздухот е забележана во Центар, Лисиче, Карпош и Гази Баба. Исто така високо ниво на загаденост покажуваат и мерните станици во Миладиновци, Куманово, Тетово и Битола. Од град Скопје соопштија дека внимателно ја следат состојбата, но не планираат да ги вратат мерките кои беа воведени ако два дена по ред индексот на загаденост не ја пречекорува црвената линија. Град Скопје: Град Скопје континуирано презема мерки за загадениот воздух. Моментално се уште ги чекаме официјалните бројки од Министерството за животна средина и просторно планирање. На сила ќе стапат најавените мерки веднаш по добивање официјална информација дека се пречекорени црвените линии, односно 200 милиграми на кубен метар два дена по ред“. Анкетираните граѓани од Алсат М велат дека оган на отворено и возилата се најголеми загадувачи на воздухот. “Воздухот навистина е загаден но мене не ми смета моментално. Би препорачал Град ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според последните информации од Шри Ланка, полицијата смета дека татко на двајца од бомбашите самоубијци кои учествувале во терористичките напади, им помогнал ...
сите 503 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 392 | | | веќе видена

Од нив половина милион се во Велика Британија и 2,5 милиони во САД. Повеќе од 21 милион деца годишно не примаат таква вакцина, додава УНИЦЕФ. Во првите три ...
сите 252 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 186 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 355 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесплатен превоз во автобусите во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: