Денеска промоција на книгата „Евроатланските интеграции безбедносен клуч-меѓународната безбедност и економскиот развој„

Денеска (25.12.2017 год.) во 18.00 часот во малата сала на Македонската филхармонија ќе се одржи промоција на книгата „Евроатланските интеграции безбедносен клуч-меѓународната безбедност и економскиот развој„ од авторите универзитетските професори Трајан Гоцевски и Марјан Ѓуровски. Промотор на монографијата за евроатланските интеграции чиј издавач е Факултетот за безбедност-Скопје е националниот координатор на Република Македонија за НАТО проф. д-р Стево Пендаровски. Се покануваат претставниците на медиумите да присуствувата и известуваат од промоцијата на ова значајно дело. Монографијата „Евроатланските интеграции безбедносен клуч-Економскиот развој и меѓународната безбедност“ преставува прв конкретен приказ на научно истражувањето во Република Македонија каде главна цел има да се истражи влијанието на евроатланските интеграции врз економијата на Република Македонија. Досега оваа тема, скоро како и да не е третирана во научно-стручната заедница во земјата. Научниот придонес на оваа монографија се гледа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

НАТО значи безбедност и стабилност, но НАТО, пред сè, значи економски раст, економски инвестиции, повисоки плати и перспективи, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање за време на презентацијата на финалниот план за економски раст во Владата. „Видовме пример од најблиското соседство. Бугарија до своето членство во НАТО имаше инвестиции во просек од 450 милиони евра, а по членството, инвестициите пораснаа повеќе од 6 милијарди во првата година, а потоа следуваше инвестирање со импакти во следните години“, рече Заев. Додаде дека во Албанија инвестициите се зголемиле 5 пати – една година по членството, а внимателно ја следат и ситуацијата во Црна Гора. Според Заев, Македонија не може да ги гледа своите перспективи само на домашниот пазар, па затоа како еден од клучните столбови го посочи извозот.
| | веќе видена | слични
7 копии

- Постојат повеќе причини зошто Македонија со приближно 75,80 отсто определени граѓаните е за НАТО и ЕУ, а со тоа и оваа Влада и сите политички субјекти во државава се во тој правец, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес - конференција одговарајќи на прашање. Посочи дека една од најважните причини е економијата и економските придобивки за граѓаните. - НАТО да, значи безбедност и стабилност, НАТО пред се значи економски раст, економски инвестиции, работни места, поголеми плати и перспективи пред се економски, истакна Заев. Како пример од најблиското соседство ја посочи Бугарија, каде по параметрите коишто ги имаме изучувано до своето членство во НАТО има странски инвестиции во просек од околу 450 милиони евра. Во контекст на тоа, додаде дека кога станува земја членка на НАТО инвестициите растат повеќе од шест милијарди. Во Албанија пак, како што истакна, инвестициите се пет пати зголемени во наредната година откако таа стана членка на НАТО. - Ова го кажувам заради важноста од многу аспекти. Пред се од ...
| | веќе видена | слични

- НАТО да, значи безбедност и стабилност, НАТО пред се значи економски раст, економски инвестиции, работни места, поголеми плати и перспективи пред се економски, истакна Заев.- Постојат повеќе причини зошто Македонија со приближно 75,80 отсто определени граѓаните е за НАТО и ЕУ, а со тоа и оваа Влада и сите политички субјекти во државава се во тој правец, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес - конференција одговарајќи на прашање.Посочи дека една од најважните причини е економијата и економските придобивки за граѓаните.- НАТО да, значи безбедност и стабилност, НАТО пред се значи економски раст, економски инвестиции, работни места, поголеми плати и перспективи пред се економски, истакна Заев.Како пример од најблиското соседство ја посочи Бугарија, каде по параметрите коишто ги имаме изучувано до своето членство во НАТО има странски инвестиции во просек од околу 450 милиони евра. Во контекст на тоа, додаде дека кога станува земја членка на НАТО инвестициите растат повеќе од шест милијарди.Во Албанија ...
| | веќе видена | слични

Доколку Македонија влезе во НАТО, странските директни инвестиции во земјава во првите години би пораснале за 30 до 40 отсто, покажуваат компаративните анализи на универзитетски професори. Безбедносните ризици пред кои би се нашла земјава во следниве 5 до 10 години би можеле да го нарушат економскиот развој, но членството во НАТО нив ќе ги превенира, а тоа е пресудно за инвеститорите. „За прв пат храбро влегуваме, врз основа на научна методологија, членството на било која земја во НАТО ја прави мерлива, земјите како Чешка, Словачка, Романија, во нив во првите две до три години директните приливи на СДИ пораснале од 30 до 40 отсто, и тоа непосредно влијае врз економскиот развој на земјите и воопшто врз градење на демократските и модерните вредности на земјата“, вели Ѓуровски. „Ајде да ја споредиме Албанија, во периодот од 2008 година досега во таа земја влегле СДИ од 8,1 милијарди евра, што е зголемување за повеќе од 40 отсто, без разлика во какво државно уредување претходно живеела Албанија“, вели Дујовски. ...
| | веќе видена | слични

На 21 декември 2017 година во Ректоратот на УКЛО одржана е промоција на книгата „Патеките на транзицијата – емпириска анализа на македонската и на бугарската економија: растот, инвестициите и економската соработка“ од авторите, академик Гоце Петрески, д-р Оливера Костоска и д-р Дарко Лазаров. Промоторот, академик Таки Фити, претседател на МАНУ, изнесе високи оценки за стручниот опфат на анализата и вредните сознанија од студијата како влијателни во актуелниот економски миг. Академик Гоце Петрески, еден од авторите на научната монографија, подвлече дека станува збор пред се за економска компаративна анализа на две траектории на растот, во временска отсечка од современата транзиција, два различни модели, две различни стратни позиции и две различни искуства во растот на двете економии. Студијата клучно е базирана на неколку економетриски техники како најсовремени пристапи во анализата на овие феномени, кај две економии, едната на држава-членка на Европската Унија, а другата на држава чиишто аспирации се ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска промоција на книгата „Евроатланските интеграции безбедносен клуч-меѓународната безбедност и економскиот развој„

Од:
До кого (е-маил):
Порака: