Грчка влада: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите


Промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба владата зад себе да го остави иредентизмот, се барањата од официјална Атина за постигнување решение, објаснува портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото Солун 94.5. Ставот на Ѕанакопулос, пренесува дописникот на МИА од Атина, е дека се почнати интензивни преговори со соседите, а дека грчката позиција е јасна. -Нашата позиција е едно име, ерга омнес, што ќе се користи за сите, а нашите соседи ќе го користат во внатрешноста, односно ќе постои и промена на уставното име за да можеме да се најдеме во полето за решение, вели Ѕанакопулос за радиото и додава дека Грција не може да ја прифати иредентистичката реторика од минатото. -Владата гарантира дека ќе постои решение само доколку постои јасна заложба од страна на нашите соседи дека ќе ги остават зад себе сите иредентистички и ултранационалистички ставови, што во минатото беа искористени од нивна страна и во рамки на преговорите и во рамки на градењето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Заев е оптимист, верува дека ќе се изнајде решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Македонија. Вели дека со тоа ќе се сочува достоинството и на двете страни, што ќе биде придобивка за граѓаните на двете земји. „Верувам дека помеѓу две земји кои се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји“, изјави премиерот Заев. Претседателот на Владата не сакаше да ја коментира суштината на понудената рамка на медијаторот Метју Нимиц, за како што рече, да не се наруши процесот на разговори. Сите одлуки кои ќе се донесат ќе бидат проверени на референдум. И ние, и ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии имаме или исти, или прближни ставови по тоа прашање, рече Заев. Тврди дека се води грижа за нашиот идентитет, за достоинството на нашиот народ, но мораме, како што рече, да водиме грижа и за сегашните и за идните генерации. „За ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга. Поздравувајќи ги присутните граѓани и претставницитена медиумите рече: Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Дозволете ми да ја споделам радоста и честа да бидам денеска тука, во Струга, на денот кога водите на Охридското Езеро и на реката Црн Дрим се преобразуваат во свети води за да не потсетат на денот кога Исус Христос се крштеваше во светите води на реката Јордан. Овој ден, празникот Богојавление Водици не потсетува и на тоа дека сѐ може одново да се измие, очисти, обнови и повторно да се роди. Благородната порака на овој празник исполнува и со оптимизам, дека надежта и жедта за доброто, совршеното и убавото никогаш не згаснува. Со овие пораки, и со искрената верба во нив, да си посакаме подобра иднина, здравје и посилна добра волја да се соочуваме со сите предизвици што ни претстојат на личен и на заеднички план. Честитки ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи на новинарски прашања, за време на одбележувањето на празникот Водици во Струга, премиерот Зоран Заев изјави дека законот за јазици нема недостатоци. Коментирајќи ја одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов да стави вето на законот, Заев вели дека треба да имаме доверба во системот и нагласи дека дека решенијата во Законот апсолутно не се фалични, како што ги нарече претседателот Иванов. Инаку, во средата претседателот Иванов одлучи да не го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците и го нарече репресивен и противуставен. „Се надевам дека ако нешто не е буквално во согласност со Уставот, постои Уставен суд, Венецијанската комисија ќе го каже своето мислење, но и да внимаваме сите со пораките, поради тоа што навистина треба и ова политичко прашање конечно да спласне, да се посветиме на подобар живот и подобри перспективи за сите граѓани“, вели Заев.
| | веќе видена | слични

Заев и Ципрас ќе се сретнат на 24 јануари во Девос, потврди денеска македонскиот премиер. Средбата доаѓа само по неколку дена од последниот состанок на преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис во Њујорк на кој медијаторот Метју Нимиц даде и предлози за решение во спорот за името. Тој е оптимист дека може да се постигне решение при што ќе биде сочувано достоинството на двете страни. За коментарот на Наумовски дека предлозите биле недостоинствени за македонската страна Заев вели дека се работи за личен став и дека секој може да коментира слободно. Сепак, македонскиот премиер вели дека не е добро да се откриваат детали од процесот кој очекува да се заврши со национален консензус. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хртистијан Мицкоски, пак, вели дека дури и по последната рунда на преговори со Нимиц, се уште најголемата опозициска партија нема детали за преговорите поради што и не може да се изјасни дали за нив нешто е прифатливо или не. - Владата го држи процесот нетранспарентен, а ние не сакаме да се доведеме ...
| | веќе видена | слични

Вратите на НАТО се отворени, но вие решавате, вака професорот Нано Ружин ја коментира изјавата на генералниот секретар на НАТО Столтенберг дека нема план Б за Македонија – решавање на името па евроинтеграција. Според Ружин, оваа порака се однесува на сите инволвирани страни власта, опозицијата и соседите. „Она што е битно е дека упати порака дека Макеоднија ги трча последните 100 метри маратон и дека тоа е можност која мора да се искористи дотолку повеќе што истовремено се случуваат и преговорите со Атина каде што исто така постојат позитивни рефлексии дека проблемот набргу ќе биде надминат со онаа формула на компромис каде што нема да има победник и секогаш ќе има по малку незадоволство, но тоа е политиката“, вели Нано Ружин - универзитетски професор Дали и двете страни ќе бидат незадоволни премиерот Заев не потенцира, но уверува дека ќе биде изнајдено решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија. „Јас сум оптимист, верувам дека помеѓу две земји, кои се пријатели и имаат ...
| | веќе видена | слични

Се работи за личен став. Слобода. Луѓето може да коментираат слободно. Јас сум оптимист, или како ме нарекоа, непоправлив оптимист, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за негов коментар за изјавата на амбасадорот Васко Наумовски за предлогот за името на посредникот Метју Нимиц.„Верувам дека помеѓу две земји, кои што се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји“, одговори Заев кој денеска беше во Струга на прославата на празникот Водици.„Верувајте за суштината на предлозите, на разговорите, на рамката која што е испорачана, не би требало јавно да зборуваме, да не ги уништиме шансите на преговорите. Гледате дека се води транспарентен процес, знаете дека сакаме со национален консензус да го изградиме решението на ова прашање и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат. Јас сум убеден дека ако бидеме внимателни, ако водиме грижа ...
| | веќе видена | слични

Наумовски, кој го оцени решението на Нимиц како недостоинствено, не смеел да дава коментари, се вели во вчерашното соопштение од Владата. За неа не е спорен предлогот иако значи промена на идентитетот не само на името. Владата го критикува настапот на македонскиот преговарач Васко Наумовски по последната рунда во Њујорк, а за ставеното решение од посредникот Метју Нимиц е воздржана. Наумовски, кој го оцени решението на Нимиц како недостоинствено, не смеел да дава коментари, се вели во вчерашното соопштение од Владата. За неа не е спорен предлогот иако значи промена на идентитетот не само на името. Неговиот колега во преговарачкиот процес, министерот Никола Димитров, во интервју за една од телевизиите синоќа рече дека не сака „брзоплето да реагира во врска со настапот на Наумовски“. Можеби затоа што, додека беше во неговата улога назначен од екс-претседателот Црвенковски во 2008 година, во изјава за британскиот Би Би Си дава слична оценка за тогаш понудените решенија од Нимиц. - Иако Македонија сака да ...
| | веќе видена | слични

Личен став е изјавата на Васко Наумовски за тоа дека Нимиц не дава достоинствени решенија – смета премиерот Зоран Заев, кој вели дека тој е оптимист.„Верувам дека помеѓу две земји, кои што се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји“, изјави денеска Заев одговарајќи на новинарски прашања во Струга, каде присуствуваше на фрлањето на крстот.Коментирајќи го фактот дека претседателот Ѓорѓе Иванов стави вето на Законот за употреба на јазиците, Заев истакна дека се’ што донесено во рамките на овој Закон е согласно амандманот 5 од Уставот на Република Македонија:„Јас уште еднаш ја испраќам пораката дека е вредно да се заложиме за едно општество за сите. Ова е наша мајка Македонија, на сите граѓани, без разлика на нашата етничка, религиска, па дури и политичка определба. Треба да подадеме рака, да имаме доверба во институциите на системот. Се надевам дека ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, одговараше на Струга, каде присустуваше на чествувањето на празникот Богојавление-Водици.Премиере како ја коментирате изјавата на Васко Наумоски околу тоа дека Нимиц не дава достоинствени решенија? – Се работи за личен став. Слобода. Луѓето може да коментираат слободно. Јас сум оптимист, или како ме нарекоа, непоправлив оптимист. Верувам дека помеѓу две земји, кои што се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји.Премиере, Дескоски кажа дека Република Македонија (Скопје), тој предлог во 90-тите години го прифатиле и двете земји. Дали навистина повторно се преговара околу тој предлог?– Верувајте за суштината на предлозите, на разговорите, на рамката која што е испорачана, не би требало јавно да зборуваме, да не ги уништиме шансите на преговорите. Гледате дека се води транспарентен процес, знаете дека сакаме со национален ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 238 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 203 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 352 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 233 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 36 | | | веќе видена

„Владимир Ѓорчев е првиот кандидат кој јавно обелодени дека сака да застане рамо до рамо со Христијан Мицкоски, против ЕУ и НАТО, да тргне по антизападните ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчка влада: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: