Грчка влада: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите


Промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба владата зад себе да го остави иредентизмот, се барањата од официјална Атина за постигнување решение, објаснува портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото Солун 94.5. Ставот на Ѕанакопулос, пренесува дописникот на МИА од Атина, е дека се почнати интензивни преговори со соседите, а дека грчката позиција е јасна. -Нашата позиција е едно име, ерга омнес, што ќе се користи за сите, а нашите соседи ќе го користат во внатрешноста, односно ќе постои и промена на уставното име за да можеме да се најдеме во полето за решение, вели Ѕанакопулос за радиото и додава дека Грција не може да ја прифати иредентистичката реторика од минатото. -Владата гарантира дека ќе постои решение само доколку постои јасна заложба од страна на нашите соседи дека ќе ги остават зад себе сите иредентистички и ултранационалистички ставови, што во минатото беа искористени од нивна страна и во рамки на преговорите и во рамки на градењето на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Верувам дека помеѓу две земји, кои што се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји. Ова го изјави претседателот на Владата, Зоран Заев како одговор на новинарско прашање околу преговорите за спорот со Грција. „За суштината на предлозите, на разговорите, на рамката која што е испорачана, не би требало јавно да зборуваме, да не ги уништиме шансите на преговорите. Гледате дека се води транспарентен процес, знаете дека сакаме со национален консензус да го изградиме решението на ова прашање и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат. Јас сум убеден дека ако бидеме внимателни, ако водиме грижа дури и за грчката страна, а грчката страна да води грижа за нашата страна, верувам дека ќе се изнајде решение за ова прашање кое што еве 25 години не измачува пред се нас, граѓаните на Република Македонија“, рече Заев. Запрашан како ја коментира изјавата на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сè што ќе предложиме ќе биде предмет на референдум. И ние и Демократската унија за интеграција и ВМРО-ДПМНЕ и другите партии имаат исти или приближни позиции, рече македонскиот премиер Зоран Заев. Премиерот вчера беше во Струга по повод црковниот празник Водици. Тој оттаму изрази уверување дека ќе се најде решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија. „Јас сум оптимист, мислам дека меѓу две земји кои се пријатели и имаат намера да бидат уште поблиски, ќе се најде решение кое ќе ги задржи достигнувањата на двете земји и ќе им користи на своите граѓани“, рече Заев во одговор на новинарско прашање. Премиерот истакна дека за суштината на преговорите, предлозите, обезбедената рамка не треба да се зборува јавно, со цел да не се нарушат можностите за успех во преговорите. „Гледате дека процесот е транспарентен, сакаме национален консензус за донесување на одлука и на крајот тоа ќе биде потврдено од граѓаните на референдум. Убеден сум дека ако сме внимателни, што важи и за грчката ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Премиерот Заев е оптимист, верува дека ќе се изнајде решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Македонија. Вели дека со тоа ќе се сочува достоинството и на двете страни, што ќе биде придобивка за граѓаните на двете земји. „Верувам дека помеѓу две земји кои се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји“, изјави премиерот Заев. Претседателот на Владата не сакаше да ја коментира суштината на понудената рамка на медијаторот Метју Нимиц, за како што рече, да не се наруши процесот на разговори. Сите одлуки кои ќе се донесат ќе бидат проверени на референдум. И ние, и ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии имаме или исти, или прближни ставови по тоа прашање, рече Заев. Тврди дека се води грижа за нашиот идентитет, за достоинството на нашиот народ, но мораме, како што рече, да водиме грижа и за сегашните и за идните генерации. „За ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денес присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струга. Поздравувајќи ги присутните граѓани и претставницитена медиумите рече: Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Дозволете ми да ја споделам радоста и честа да бидам денеска тука, во Струга, на денот кога водите на Охридското Езеро и на реката Црн Дрим се преобразуваат во свети води за да не потсетат на денот кога Исус Христос се крштеваше во светите води на реката Јордан. Овој ден, празникот Богојавление Водици не потсетува и на тоа дека сѐ може одново да се измие, очисти, обнови и повторно да се роди. Благородната порака на овој празник исполнува и со оптимизам, дека надежта и жедта за доброто, совршеното и убавото никогаш не згаснува. Со овие пораки, и со искрената верба во нив, да си посакаме подобра иднина, здравје и посилна добра волја да се соочуваме со сите предизвици што ни претстојат на личен и на заеднички план. Честитки ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи на новинарски прашања, за време на одбележувањето на празникот Водици во Струга, премиерот Зоран Заев изјави дека законот за јазици нема недостатоци. Коментирајќи ја одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов да стави вето на законот, Заев вели дека треба да имаме доверба во системот и нагласи дека дека решенијата во Законот апсолутно не се фалични, како што ги нарече претседателот Иванов. Инаку, во средата претседателот Иванов одлучи да не го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците и го нарече репресивен и противуставен. „Се надевам дека ако нешто не е буквално во согласност со Уставот, постои Уставен суд, Венецијанската комисија ќе го каже своето мислење, но и да внимаваме сите со пораките, поради тоа што навистина треба и ова политичко прашање конечно да спласне, да се посветиме на подобар живот и подобри перспективи за сите граѓани“, вели Заев.
| | веќе видена | слични

Заев и Ципрас ќе се сретнат на 24 јануари во Девос, потврди денеска македонскиот премиер. Средбата доаѓа само по неколку дена од последниот состанок на преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис во Њујорк на кој медијаторот Метју Нимиц даде и предлози за решение во спорот за името. Тој е оптимист дека може да се постигне решение при што ќе биде сочувано достоинството на двете страни. За коментарот на Наумовски дека предлозите биле недостоинствени за македонската страна Заев вели дека се работи за личен став и дека секој може да коментира слободно. Сепак, македонскиот премиер вели дека не е добро да се откриваат детали од процесот кој очекува да се заврши со национален консензус. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хртистијан Мицкоски, пак, вели дека дури и по последната рунда на преговори со Нимиц, се уште најголемата опозициска партија нема детали за преговорите поради што и не може да се изјасни дали за нив нешто е прифатливо или не. - Владата го држи процесот нетранспарентен, а ние не сакаме да се доведеме ...
| | веќе видена | слични

Вратите на НАТО се отворени, но вие решавате, вака професорот Нано Ружин ја коментира изјавата на генералниот секретар на НАТО Столтенберг дека нема план Б за Македонија – решавање на името па евроинтеграција. Според Ружин, оваа порака се однесува на сите инволвирани страни власта, опозицијата и соседите. „Она што е битно е дека упати порака дека Макеоднија ги трча последните 100 метри маратон и дека тоа е можност која мора да се искористи дотолку повеќе што истовремено се случуваат и преговорите со Атина каде што исто така постојат позитивни рефлексии дека проблемот набргу ќе биде надминат со онаа формула на компромис каде што нема да има победник и секогаш ќе има по малку незадоволство, но тоа е политиката“, вели Нано Ружин - универзитетски професор Дали и двете страни ќе бидат незадоволни премиерот Заев не потенцира, но уверува дека ќе биде изнајдено решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија. „Јас сум оптимист, верувам дека помеѓу две земји, кои се пријатели и имаат ...
| | веќе видена | слични

Се работи за личен став. Слобода. Луѓето може да коментираат слободно. Јас сум оптимист, или како ме нарекоа, непоправлив оптимист, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за негов коментар за изјавата на амбасадорот Васко Наумовски за предлогот за името на посредникот Метју Нимиц.„Верувам дека помеѓу две земји, кои што се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји“, одговори Заев кој денеска беше во Струга на прославата на празникот Водици.„Верувајте за суштината на предлозите, на разговорите, на рамката која што е испорачана, не би требало јавно да зборуваме, да не ги уништиме шансите на преговорите. Гледате дека се води транспарентен процес, знаете дека сакаме со национален консензус да го изградиме решението на ова прашање и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат. Јас сум убеден дека ако бидеме внимателни, ако водиме грижа ...
| | веќе видена | слични

Наумовски, кој го оцени решението на Нимиц како недостоинствено, не смеел да дава коментари, се вели во вчерашното соопштение од Владата. За неа не е спорен предлогот иако значи промена на идентитетот не само на името. Владата го критикува настапот на македонскиот преговарач Васко Наумовски по последната рунда во Њујорк, а за ставеното решение од посредникот Метју Нимиц е воздржана. Наумовски, кој го оцени решението на Нимиц како недостоинствено, не смеел да дава коментари, се вели во вчерашното соопштение од Владата. За неа не е спорен предлогот иако значи промена на идентитетот не само на името. Неговиот колега во преговарачкиот процес, министерот Никола Димитров, во интервју за една од телевизиите синоќа рече дека не сака „брзоплето да реагира во врска со настапот на Наумовски“. Можеби затоа што, додека беше во неговата улога назначен од екс-претседателот Црвенковски во 2008 година, во изјава за британскиот Би Би Си дава слична оценка за тогаш понудените решенија од Нимиц. - Иако Македонија сака да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 184 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчка влада: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: