Груевски: Земјоделски субвенции од најмалку 150 милиони евра годишно


8 копии

Ново повеќенаменско игралиште во Канатларци, 161 апарат за прилепската болница во вредност од 1,2 милиони евра, доградба на експресниот пат од Градско до Прилеп, реконструкција на патните правци Прилеп – Кадино Село – Боротино и Прилеп – Битола, две нови градинки во Прилеп и реконструкција на повеќе спортски објекти, вети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со жителите на прилепско Канатларци. Носителот на изборната листа во четвртата Изборна единица нагласи дека и во иднина ќе продолжи субвенцијата од 60 денари за откупен тутун и посочи дека годинава тутунот има добра просечна цена од 180 денари. – Субвенциите ќе продолжат и во наредните четири години. И во иднина можете да сметате на полна поддршка на земјоделците со најмалку 150 милиони евра годишно, рече Груевски. Потсети дека во минатото воопшто немаше субвенции за земјоделците, а по доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт субвенциите почнаа постепено да се зголемуваат од првичните неколку милиони евра на 45 милиони евра во 2008, 75 ...
| | веќе видена | слични

Субвенции за тутунот до 60, 70 и 80 денари , четвртата класа ќе биде укинета најави Заев. Тој истакна дека најважната мерка во новата Влада би била да обезбеди пласман и државата да гарантира за откупните центри. Субвенции за тутунот до 60, 70 и 80 денари , четвртата класа ќе биде укинета најави Заев. Тој истакна дека најважната мерка во новата Влада би била да обезбеди пласман и државата да гарантира за откупните центри. Државата во име на земјоделците ќе застанела во разговори со откупувачите се со цел покачување на цените и обезбедување на достоинствен пласман. - Во делот на производството на тутунот којшто исто така е застапен еден дел од овој крај, ветуваме субвенции зголемени од 80 денари за првата класа, 70 денари за втората класа, и 60 денари за третата класа, четврата класа ќе ја укинеме. Во разговорите со земјоделците и откупувачите, а тоа е возможно решение се со конечна цел да не губат земјоделските производители, а на долг рок преку тоа губат и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изјава за медиуми на Зоран Заев, претседател на СДСМ и носител на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 4. Денеска сме во Могила во еден од најголемите земјоделски краишта во Македонија, срцето на Пелагонија, каде што има многу работлив народ, трудољубив народ, но навистина и овде тешко се живее. Овие лажни политики во земјоделијето ни го запустија и земјоделството и ги оставија на дното на сиромаштијата нашите земјоделци. Во овој крај сакам да испратам порака дека состојбите во земјоделството ќе се променат. Најважната мерка во новата Влада ќе биде да обезбеди пласман и државата да гарантира за откупните центри. Стратешките производи како житото, тутунот, јаболкото, дел од градинарските производи и други производи којшто се важни за Република Македонија ќе бидат приоритет на идната влада и Владата ќе биде таа којашто ќе посредува помеѓу земјоделските производители и откупувачите. Работата на земјоделците ќе биде да произведат квалитетно земјоделско производство и колку што е можно по обем повеќе, ...
| | веќе видена | слични

Денеска сме во Могила во еден од најголемите земјоделски краишта во Македонија, срцето на Пелагонија, каде што има многу работлив народ, трудољубив народ, но навистина и овде тешко се живее. Овие лажни политики во земјоделијето ни го запустија и земјоделството и ги оставија на дното на сиромаштијата нашите земјоделци. Во овој крај сакам да испратам порака дека состојбите во земјоделството ќе се променат. Најважната мерка во новата Влада ќе биде да обезбеди пласман и државата да гарантира за откупните центри. Стратешките производи како житото, тутунот, јаболкото, дел од градинарските производи и други производи којшто се важни за Република Македонија ќе бидат приоритет на идната влада и Владата ќе биде таа којашто ќе посредува помеѓу земјоделските производители и откупувачите. Работата на земјоделците ќе биде да произведат квалитетно земјоделско производство и колку што е можно по обем повеќе, а државата ќе биде таа којашто во нивно име ќе застане во разговори со откупувачите се со цел да ги покачиме цените и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почна пријавувањето за корисење на субвенциите за земјоделските камати за проектите поддржани од европската ИПАРД програма. Половина од каматата треба да ја плаќа државата. Пријавувањето е до 25-ти декември годинава. Земјоделците и правните лица на кои им се одобрени нови инвестиции со средствата од европските предпристапни ИПАРД фондови, можат да побараат субвенционирање на банкарските камати. Субвенцијата се однесува за половина од каматната стапка која не може да биде поголема од осум проценти и за кредити не се поголеми од 500.000 илјади евра. Субвенционирање на каматните стапки има за цел поголемо искористување на парите од европската ИПАРД програма и ќе важи за кредити за земјоделствотo земени од сите деловни банки. Пријавувањето е електронски и ќе трае до 25-ти декември 2016-та година.
| | веќе видена | слични

Земјоделците и правните лица на кои им се одобрени нови инвестиции со средствата од европските предпристапни ИПАРД фондови, можат да побараат субвенционирање на банкарските камати. Субвенцијата се однесува за половина од каматната стапка која не може да биде поголема од осум проценти и за кредити не се поголеми од 500.000 илјади евра. Субвенционирање на каматните стапки има за цел поголемо искористување на парите од европската ИПАРД програма и ќе важи за кредити за земјоделствотo земени од сите деловни банки. Пријавувањето е електронски и ќе трае до 25-ти декември 2016-та година. Методија Трајков
| | веќе видена | слични

Носителот на изборната листа во четвртата Изборна единица нагласи дека и во иднина ќе продолжи субвенцијата од 60 денари за откупен тутун и посочи дека годинава тутунот има добра просечна цена од 180 денари. – Субвенциите ќе продолжат и во наредните четири години. И во иднина можете да сметате на полна поддршка на земјоделците со најмалку 150 милиони евра годишно, рече Груевски. Потсети дека во минатото воопшто немаше субвенции за земјоделците, а по доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт субвенциите почнаа постепено да се зголемуваат од првичните неколку милиони евра на 45 милиони евра во 2008, 75 милиони во 2009, 110 до 2011…. – Со нас сте на сигурно, има други што доаѓаат и ќе ви ветуваат се и сешто. Сетете се дека кога беа на власт не ви даваа ништо. Горе долу и сега се истите луѓе и ви нудат ветувања од ракав, рече Груевски. Со нас, нагласи, сигурно ќе имате поддршка и во наредните четири години и потсети дека во последните пет години во општините Прилеп, Долнени и Кривогаштани вкупно се доделени 55 милиони ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Земјоделски субвенции од најмалку 150 милиони евра годишно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: