Сега е најдобриот момент од 1995 година за решение за името


2 копии

Се наоѓаме во најдобриот момент од 1995, а еден чесен и функционален договор може само корист да им донесе на народите на двете земји, вели во интервју за МИА, Никос Ксидакис, пратеник и портпарол на пратеничката група на владејачката Сириза. Како поранешен алтернативен министер за надворешни работи Ксидакис добро го знае проблемот меѓу двете земји и коментира дека прозорецот на можност за решение и понатаму е отворен и треба да остане така се додека не се постигне заемно прифатлив договор. Ксидакис вели дека е пооптимист во споредба со она што бил пред 15 или 20 години, и изразува убеденост дека евентуалниот договор ќе помине во грчкиот парламент и покрај несогласувањето на коалициониот партнер во владата, Панос Каменос. На 25 април пак во Виена ќе се одржи нова средба меѓу шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц.
| | веќе видена | слични

Можеби конечното решение ќе биде врзано со гласањето на Македонија, како граѓани, со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ, во која сакаме да бидеме членка и тогаш се отвара и Уставот, можеби и тука е решението, поради тоа што знаете дека Грција бара и промена на Уставот, заради промената на уставното име, вели Заев.Мораме да водиме грижа и да бидеме креативни во изнаоѓање на решение за името. Многу е важна временска рамка за носење на одлуките, вели премиерот Зоран Заев во неделното интервју на Радио Слободна Европа.– Можеби конечното решение ќе биде врзано со гласањето на Македонија, како граѓани, со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ, во која сакаме да бидеме членка и тогаш се отвара и Уставот, можеби и тука е решението, поради тоа што знаете дека Грција бара и промена на Уставот, заради промената на уставното име. Јас сум убеден дека креативноста ќе ги изнајде овие решенија, истакнува премиерот во интервјуто.На прашањето дали сè уште е оптимист дека проблемот што го имаме со Грција околу името ќе биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека осум странски компании имаат донесено одлука за инвестирање во Македонија и се чека потврдата од матичните компании за да се потпишат договорите. „За 10 месеци потпишавме 10 договори со странски инвеститори, а дополнителни осум компании донесоа одлука преговарачките тимови за инвестирање во Македонија и ја чекаат потврдата од матичните компании да ги овластат за да ги потпишеме. Преговараме со 200 компании. И веројатно тоа не е само наш успех, тоа е нешто што почнала и претходната Влада, но ние тоа го надоградивме и тоа расте“- вели Заев во интервјуто. Премиерот се надева дека проектираниот раст од 3,2 проценти е достижен доколку се реализираат 65 до 70 проценти од најавените капитални инвестиции.
| | веќе видена | слични
12 копии

Мораме да водиме грижа и да бидеме креативни во изнаоѓање на решение за името. Многу е важна временска рамка за носење на одлуките, вели премиерот Зоран Заев во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Премиерот истакнува дека е оптимист дека спорот што го има Македонија со Грција околу името ќе биде решен до самитот на Европската Унија во јуни.
| | веќе видена | слични

Ова го најави премиерот Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа. - За 10 месеци потпишавме 10 договори со странски инвеститори, а дополнителни осум компании донесоа одлука преговарачките тимови за инвестирање во Македонија и ја чекаат потврдата од матичните компании  да ги овластат за да ги потпишеме. Преговараме со 200 компании. И веројатно тоа не е само наш успех, тоа е нешто што почнала и претходната Влада, но ние тоа го надоградивме и тоа расте, истакнува Заев во интервјуто. Во него изразува надеж дека проектираниот раст од 3,2 проценти е достижен доколку се реализираат 65 до 70 проценти од најавените капитални инвестиции. /МИА
| | веќе видена | слични

Конечното решение за името на Македонија можно е да се поврзе со моментот кога земјата ќе треба да влезе во Европска унија, за што ќе треба да се отвори и Уставот, навести премиерот Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа . „Можеби конечното решение ќе биде врзано со гласањето на Македонија, како граѓани, со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ, во која сакаме да бидеме членка и тогаш се отвора и Уставот. Можеби и тука е решението, поради тоа што знаете дека Грција бара и промена на Уставот заради промената на уставното име. Јас сум убеден дека креативноста ќе ги изнајде овие решенија“, изјави тој. „На крајот Зоран Заев и Алексис Ципрас можат да подадат рака, да постигнат договор, Никос Коѕијас и Никола Димитров исто така, но институциите се тие коишто го носат конечниот став и одлуките, така и граѓаните на двете земји. Затоа, мораме да водиме грижа и да бидеме креативни во изнаоѓање на решение, кое ќе ги задоволи барем минималните потреби на двете земји, а тоа е да има достоинствено решение и да се ...
| | веќе видена | слични

„Јас сум оптимист. Оптимизмот ме води и верувам дека е од огромна помош за да гледаме храбро, внимателно, суштествено на овој сериозен процес. Сериозен, оти еве 27 години постои, а не се решил, вели премиерот Зоран Заев во денешното интервју за Радио слободна ЕВропа одговарајќи на прашањето дали е се уште оптимист дека проблемот со Грција околу името ќе биде решен до самитот на ЕУ во јуни Околу грчкото барање за изнаоѓање име кое ќе биде за севкупна употреба, што значи Македонија да биде прекрстена дома согласно грчкото барање за ерга омнес, премиерот вели: „Сега ерга омнес се појави дополнително и за внатрешна употреба, но се работи за политичко прашање. Зошто политичко? Затоа што двете страни мора да изнајдат решение коешто е взаемно прифатливо, за да помине низ институциите на двете земји. На крајот Зоран Заев и Алексис Ципрас можат да подадат рака, да постигнат договор, Никос Коѕијас и Никола Димитров исто така, но институциите се тие коишто го носат конечниот став и одлуките, така и граѓаните на двете ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа дава одговор на прашањето што е различно со сегашната безусловна препорака за почеток на преговори со Европска унија во однос на истата таква од 2014 година. „Македонија сега блеска. И тоа е субјективно јас да го кажам. Буквално, со зборовите, со вордингот во извештајот, тоа се гледа. Европа тоа го презентира. Имавме посети, навистина, од највисоките нивоа на Европската унија. Различни се европските манири, европскиот однос на земјата спрема сите останати и на земјата дома. Зошто? Градиме дијалогот со опозицијата. Тоа не е само поради нас, тоа е поради опозицијата. И затоа велиме: ‘Успехот е заеднички’“, изјави Заев.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев смета дека е можно конечното решение на спорот со Грција околу нашето име да биде врзано влезот на Македонија во ЕУ, кога со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ се отвара и Уставот. -Можеби конечното решение ќе биде врзано со гласањето на Македонија, како граѓани, со давањето на нашиот суверенитет на ЕУ, во која сакаме да бидеме членка и тогаш се отвара и Уставот, можеби и тука е решението, поради тоа што знаете дека Грција бара и промена на Уставот, заради промената на уставното име. Јас сум убеден дека креативноста ќе ги изнајде овие решенија, вели Заев, во интервју за Радио Слободна Европа. Тој не сака да прецизира што останува како нерешено прашање во преговорите, поради, како што вели сензитивноста на прашањето, но истакнува дека за се што се преговара, е всушност условено и дека ако нема конечно решение, ништо од досега договореното нема да важи. Во однос на информациите дека всушност опсегот на употребата на новото име е она на што сега се фокусирани преговорите, Заев објаснува ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа, вели дека се чека првата правосилна пресуда против осомничени поранешни функционери за злоупотреби за да биде поставен бројчаникот на Порта Македонија, кој ќе ги пресметува вратените средства одземени од државата. Како што вели Заев во интервју за „Радио Слободна Европа“, за да можат да се вратат украдените пари по закон мора да има правосилна судска пресуда. „Кога ќе падне ваква одлука тогаш приватно ќе го платам бројчаникот од 5-6 илјади евра. Како што гледате проверив колку кошта. Не затоа што мојата суета работи туку и да остане за спомен на следните генерации, како не треба, дека секој кој ќе украде треба да е свесен дека потоа ќе биде фатен“, вели Заев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 156 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сега е најдобриот момент од 1995 година за решение за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: