Тешките прашања остануваат, преговорите за името продолжуваат


По повеќечасовната средба на шефовите на македонската и грчката дипломатија Димитров и Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, Нимиц оцени дека има ...
| | веќе видена | слични

Кратки рокови, потврдени и непотврдени средби, условен напредок и подготвеност за “големиот чекор”. Дали брзо решение е реално или само желба, ќе се знае веќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

По брифингот со Коѕијас интензивирана е нашата загриженост, вели одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, по ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Информативните портали In и Eurotoday објавија дека во кабинетот на Ципрас постои дебата за тоа договорот да пристигне во Парламентот, но да биде усвоен од 180 ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Заев, како докажан оптимист во преговорите за името, во интервјуто за МИА нагласува дека нема да има дипломатски булдожери меѓу Македонија и Грција, ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Најблиските соработници на грчкиот премиер Алексис Ципрас размислуваат евентуалниот договор за името во грчкиот Парламент да се гласа со зголемено мнозинство ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

„Да, јас реков дека сум позитивен, повеќе после Виена, поради тоа што ја отворија министрите душата и фала му на бога ги кажаа отприлика ставовите.“ – изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 119 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тешките прашања остануваат, преговорите за името продолжуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: