Груевски: Обвинителката е висок професионалец, ќе има целосна поддршка


4 копии

Премиерот Никола Груевски вели дека специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење. Во изјава за Сител Груевски вели: - Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обуки и која спроед искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата. Мислам дека со изборот успеавме да спречиме било какви тензии и на некој начин ги демантиравме сите шпекулации дека сме сакале да нема договор. Од наша страна сме целосно коректни. Според него, добро за државата е што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија.
| | веќе видена | слични

Ненад Мирчевски Среде еуфоричната прослава во СДСМ на која недостигаше само огномет, особено отскокна изјавата на Заев, кој рече дека бил „повеќе од задоволен“ од изборот на специјален обвинител. На оваа негова изјава сигурно ќе се потсетиме повторно, најдоцна до април (а може и многу побрзо) за да видиме дали, навистина, направил добра „зделка“ со изборот на Катица Јанева и со Законот за специјален обвинител или, пак, како по обичај, неосновано ги преувеличува очекувања обидувајќи се да наметне некаков притисок врз обвинителката уште од самиот почеток. Во меѓувреме, можеме да очекуваме од Соросовите перјаници постепено да ги зголемуваат нападите кон неа, сѐ со цел Јанева да ги затвори политичките противници на СДСМ за да може опозицијата, конечно, да победи во избори без противник. Но, што ако сценариото не се реализира според планираното? Тогаш алибито за поразот ќе биде без покритие токму поради еуфоријата која сега вештачки ја креираат на Павел Шатев признавајќи дека добиле и повеќе од што барале. Од ...
| | веќе видена | слични

Во врвот на владините партнери, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, велат дека не се плашат од специјалната обвинителка, Катица Јанева. Премиерот Никола Груевски, како и лидерот на ДУИ, Али Ахмети велат дека обвинителката треба слободно да си ја работи нејзината работа. И Ахмети вели дека не се плаши од обвинителката. Тој дури и побара Јанева целосно да го спроведе законот. Ахмети зборуваше и за аферата “Маџар Телеком“, за која рече дека не е ништо друго освен низок обид за негирање на политиките на ДУИ, но и него како лидер. „Апсолутно не се плашам. Тоа е нешто со кое се занимава американскиот Управен суд. Добро би било тоа да се расветли до крај и сите тие што го користат ова за негирање на политиките на ДУИ и на мене лично, ќе се соочат со суд за клеветите што ги прават во најважните и одлучувачки моменти за политиките со кои ќе се раководи Македонија“, рече Али Ахмети, претседател на ДУИ. Ахмети исто така рече дека има голема доверба во новата специјална обвинителка, бидејќи таа, според постигнатиот договор, има задача ...
| | веќе видена | слични

Добро е што конечно се изгласа специјалниот обвинител, а уште поважно е што по подолго време за нејзиниот избор се сложија двете најголеми партии. Станува збор за професионалец и нема сомневања дека чесно ќе си ја заврши својата работа. Експертите се задоволни од изборот на Катица Јанева и нагласуваат дека ја чека многу работа, ако се знае тежината на случаите што ќе треба да се истражуваат. Бајрам Положани, професор по уставно право, смета дека новиот закон што се донесе, стои некако изолиран и дека се потребни измени во Законот за јавно обвинителство како и во Законот за судови и дека не треба да се очекуваат некакви спектакуларни резултати, барем не за скоро време. - Законот во голема мера е направен онака како што се договориле политичките играчи. Сепак, специјалниот обвинител многу тешко ќе успее да избега од политичките влијанија и притисоци. Сметам дека законот во голема мера е донесен за да се смират духовите дома, а да се добие некој политички поен во Брисел - смета Положани. Познавачите се ...
| | веќе видена | слични

Собранието со 111 гласови ЗА и без ниту еден глас против, го донесе по скратена постапка Законот за јавно обвинителство кое ќе ги истражува случаите со незаконското прислушување. Договорот за законот и за изборот на специјалниот обвинител, Катица Јанева, 4-те големи политички партии го постигнаа по неколку часовни преговори. Од изборот сите сите задоволни. Премиерот Никола Груевски смета дека е добро за државата што е избран специјален обвинител навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владеачката партија. „Се надевам дека и другите обврски ќе бидат навреме реализирани и дека ќе можеме да бараме и од Европската унија да го исполни она што го ветува“, коментар на претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор. Законот и изборот на специјален обвинител се добар почеток за професионално извршување на работите, рекоа од СДСМ. Во ВМРО- ДПМНЕ, пак велат конечно ќе се врати интересот на државата наместо личниот. Во одредбите на Законот за јавното обвинителство пропишано е дека обвинителот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Обвинителката е висок професионалец, ќе има целосна поддршка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: