Заев: Имаме закон што гарантира целосна автономија


4 копии

Јас сум повеќе од задоволен, имаме закон што гарантира целосна автономија на специјалниот обвинител, вели во изјава за Радио Слободна Европа претседателот на СДСМ Зоран Заев. - Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и во број и како кандидати обвинителите, има целосно отворен буџет на располагање, секако со логично правдање без какви било лимити и за кадровски и за технички персонал, но и за анализи, странски експертизи, односно, се што е потребно. Меѓу другото, специјалниот обвинител има мандат од 4 години со право на реизбор - вели Заев. Тој е задоволен и од договорот обинителката од Гевгелија Катица Јанева да биде специјален обвинител.
| | веќе видена | слични

Ненад Мирчевски Среде еуфоричната прослава во СДСМ на која недостигаше само огномет, особено отскокна изјавата на Заев, кој рече дека бил „повеќе од задоволен“ од изборот на специјален обвинител. На оваа негова изјава сигурно ќе се потсетиме повторно, најдоцна до април (а може и многу побрзо) за да видиме дали, навистина, направил добра „зделка“ со изборот на Катица Јанева и со Законот за специјален обвинител или, пак, како по обичај, неосновано ги преувеличува очекувања обидувајќи се да наметне некаков притисок врз обвинителката уште од самиот почеток. Во меѓувреме, можеме да очекуваме од Соросовите перјаници постепено да ги зголемуваат нападите кон неа, сѐ со цел Јанева да ги затвори политичките противници на СДСМ за да може опозицијата, конечно, да победи во избори без противник. Но, што ако сценариото не се реализира според планираното? Тогаш алибито за поразот ќе биде без покритие токму поради еуфоријата која сега вештачки ја креираат на Павел Шатев признавајќи дека добиле и повеќе од што барале. Од ...
| | веќе видена | слични

Во врвот на владините партнери, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, велат дека не се плашат од специјалната обвинителка, Катица Јанева. Премиерот Никола Груевски, како и лидерот на ДУИ, Али Ахмети велат дека обвинителката треба слободно да си ја работи нејзината работа. И Ахмети вели дека не се плаши од обвинителката. Тој дури и побара Јанева целосно да го спроведе законот. Ахмети зборуваше и за аферата “Маџар Телеком“, за која рече дека не е ништо друго освен низок обид за негирање на политиките на ДУИ, но и него како лидер. „Апсолутно не се плашам. Тоа е нешто со кое се занимава американскиот Управен суд. Добро би било тоа да се расветли до крај и сите тие што го користат ова за негирање на политиките на ДУИ и на мене лично, ќе се соочат со суд за клеветите што ги прават во најважните и одлучувачки моменти за политиките со кои ќе се раководи Македонија“, рече Али Ахмети, претседател на ДУИ. Ахмети исто така рече дека има голема доверба во новата специјална обвинителка, бидејќи таа, според постигнатиот договор, има задача ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на аферата „Прислушување“, Груевски не ни помислуваше да прифати избор на специјален обвинител туку бараше лидерот на опозицијата Зоран Заев да одговара затоа што соработувал со странски служби на штета на државата. Но, потоа следеше константно ретерирање и прифаќање на барањата на опозицијата и препораките на меѓународната заедница. Странските служби исчезнаа од вокабуларот на премиерот и странците станаа посредници и директни гаранти на она што се договара за излез од политичката криза. Прашањето за специјалниот обвинител власта бараше да се регулира со правилник, а не со закон како што на крај беше решено. Власта исто така инсистираше специјалниот обвинител да биде еден човек кој би функционирал во склоп на актуелното обвинителство, за потоа да прифати тој да има и администрација, но не и заменици обвинители. Владејачката партија продолжи да го проблематизира делот за избор на заменици на специјалниот обвинител, по што следуваше и директна опомена од посредникот Питер Ванхауте. На ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење, вели во разговор за Сител премиерот и лидер на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски. Задоволен е и од персоналното решение и од законските одредби кои ја регулираат работата на специјалниот обвинител. – Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обукии која според искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата, вели премиерот. Премиерот смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија. – Мислам дека со изборот успеавме да спречиме било какви тензии и на некој начин ги демантиравме сите шпекулации дека сме сакале да нема договор. Не, навреме по преговорите се избра и личност и се договори закон. Од наша страна сме целосно коректни, вели Груевски за ...
| | веќе видена | слични

„Збогум Устав“ е главниот наслов на денешната насловна страница на провладиниот дневен весник „Дневник“. Ова е проследено со констатацијата „Скандал – аматерски закон за посебниот јавен обвинител“. „Самото носење закон за посебно јавно обвинителство, кое ќе ги гони делата ‘поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите’, значи создавање посебен орган, посебна институција паралелно со постојното Јавно обвинителство, а такво нешто во Уставот не постои“, пишува во текстот потпишан од главниот уредник Дарко Јаневски, каде стои констатацијата дека законот го урива Уставот. „Дневник“ за ова обвинува, цитираме – „најмалку двајца амбасадори, некаков си странец од Белгија, кој очигледно нема поим за што станува збор и долгогодишни пратеници и политичари во РМ“. Интересно е дека од провладините медиуми, „Дневник“ е првиот кој искажува проблеми со изборот на законот за специјалниот обвинител. Претходно, во текот на вчерашниот ден, сите провладини медиуми известуваа за изготвениот ...
| | веќе видена | слични

Собранието со 111 гласови ЗА и без ниту еден глас против, го донесе по скратена постапка Законот за јавно обвинителство кое ќе ги истражува случаите со незаконското прислушување. Договорот за законот и за изборот на специјалниот обвинител, Катица Јанева, 4-те големи политички партии го постигнаа по неколку часовни преговори. Од изборот сите сите задоволни. Премиерот Никола Груевски смета дека е добро за државата што е избран специјален обвинител навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владеачката партија. „Се надевам дека и другите обврски ќе бидат навреме реализирани и дека ќе можеме да бараме и од Европската унија да го исполни она што го ветува“, коментар на претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор. Законот и изборот на специјален обвинител се добар почеток за професионално извршување на работите, рекоа од СДСМ. Во ВМРО- ДПМНЕ, пак велат конечно ќе се врати интересот на државата наместо личниот. Во одредбите на Законот за јавното обвинителство пропишано е дека обвинителот ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозицијата го поздрави договорот за специјален обвинител. Зоран Заев вели дека е презадоволен од законското решение кое, според него, му обезбедува целосна автономија на обвинителот. „Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и во број и како кандидати обвинителите, има целосно отворен буџет на располагање, секако со логично правдање без какви било лимити и за кадровски и за технички персонал, но и за анализи, странски експертизи, односно, се што е потребно. Меѓу другото, специјалниот обвинител има мандат од 4 години со право на реизбор“, вели Заев.
| | веќе видена | слични

Таа е личност со кредибилитет која поминала меѓународни обуки и има искуство. Навремениот избор го поздрави и меѓународната заедница, изјави попладнево премиерот Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски задоволен од изборот на специјален јавен обвинител . Тој смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија. Специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење. Ова во разговор за Сител го посочи премиерот и лидер на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски, кој изрази задоволство и од персоналното решение и од законските одредби кои ја регулираат работата на специјалниот обвинител. Груевски задоволен од изборот на специјален јавен обвинител Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обуки и која според искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата, вели премиерот. Премиерот смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја посети Македонска Каменица, при што одржа средба со членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор пред ...
сите 379 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Имаме закон што гарантира целосна автономија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: