Заев: По патот на мудроста на Глигоров, режимот заедно ќе го истераме (Видео)


Го пренесуваме во целост обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во чест на 8 септември, Денот на независноста на Македонија. „Татковина, колку убаво и гордо звучи овој збор ! Го слушнавме пред малку... Почитувани граѓани, другари и другарки, почитувани жители на месноста Три Круши, на Кисела Вода, на другите краишта на Скопје, од другите краишта на Македонија, Нека ни е Среќен и вековит 8-ми септември, Денот на независноста на Република Македонија! Изминатите месеци поминавме многу специфичен, тежок, но горд период заедно сите, рамо до рамо. И по протести и по кампови и во главниот град и во внатрешноста на Македонија, отворивме еден значаен проект којшто го нарековме Вистината за Македонија, за да ја соопштиме горката вистина за нашата земја, којашто овој режим ја наметна повеќе од девет и пол години над нашата татковина. И ред е денеска и на празници да бидеме заедно, оти борбата и битката за враќање на слободата, демократијата, правдата и европските вредности во нашата земја продолжува, ...
| | веќе видена | слични

Изминатите месеци поминавме многу специфичен, тежок, но горд период  отворивме еден значаен проект којшто го нарековме „Вистината за Македонија“, за да ја соопштиме горката вистина за нашата земја, истакна Заев.
| | веќе видена | слични

„Изминатите месеци поминавме многу специфичен, тежок, но горд период заедно сите, рамо до рамо. И по протести и по кампови и во главниот град и во внатрешноста на Македонија, отворивме еден значаен проект којшто го нарековме Вистината за Македонија, за да ја соопштиме горката вистина за нашата земја, којашто овој режим ја наметна повеќе од девет и пол години над нашата татковина“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на одбележувањето на Денот на независноста во месноста Три круши. Тој ги цитираше зборови на претседателот Киро Глигоров после референдумот, кога беше извојувана независноста. Заев порача делото на Глигоров никогаш да не се заборави. Тој вчера заедно со потпретседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски положи цвеќе на неговиот гроб. „Потсетувајќи се на тој ден, пред 24 години, еве и денеска, ние го одбележуваме денот на нашата независност. Но во 24-те години, девет и пол години, како не можеме отворено да зборуваме дека има слобода, дека има демократија. Повторно ...
| | веќе видена | слични

Останато

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 184 | | | веќе видена

„Градиме фер и социјално праведно општество на еднакви граѓани. Со реформите на системот на социјална заштита и мерките во Буџетот за 2019 обезбедуваме ...
сите 200 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ со панел дискусија го прослави Светскиот ден на студентите. На панел дискусијата присуствува претседателот на ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: По патот на мудроста на Глигоров, режимот заедно ќе го истераме (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: