Заев не открива што ако нема услови за кристално чисти избори


Избори ќе има, само ако се кристално чисти, сигурна победа на СДСМ и коалицијата, вистината е таа која го разголи владеењето на Никола Гриуевски, специјалното обвинителство има неколку чисти случаи од кои може да формира обвинија, за „Пуч“ и „Поткуп“,зборува лидерот на СДСМ, во интервју за „Капитал“. За тоа дека некои критикуваат дека опозицијата ја изгубила ударната сила од објавувањето на „бомбите“, Заев вели дека „Вистината за Македонија е таа која го разоткри суровото, расипничко, криминално и корупциско владеење на Никола Груевски со којшто одзеде 10 години живот на граѓаните на Македонија“. „Но, Вистината за Македонија го соголи Груевски од сите негови маски, тоа беше најголемиот удар што можеше да му се нанесе на виртуелниот добротвор и патриот Груевски, за кого пропагандата и медиумите под негова контрола ја лажеа и ја лажат јавноста... Не е важно што е во интерес на СДСМ, важно е што е во интерес на граѓаните на Македонија. Тоа се кристално чисти предизборен и изборен процес и од оваа цел отстапки ...
| | веќе видена | слични

Материјалите ќе се чуваат на безбедно, во нови сефови на Специјалното јавно обвинителство Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и ги предаде денеска „бомбите“ на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Материјалите од прислушуваните разговори, што со денови ги бараа провладините медиуми, тој ги донесе спакувани во шест кутии и и ги предаде на Јанева на средба што траеше десетина минути. На излегување Заев порача дека со овој гест СДСМ ги исполнил сите свои обврски од договорот во Пржино и дека сега останува своите да ги исполнат владејачките партии. Тој оцени дека сега на Јанева и претстои огромна работа бидејќи граѓаните се надеваат дека ќе се врати правдата. Запрашан дали меѓу нив се и снимките околу случајот „Монструм“, Заев потврди, додавајќи дека се што добиле од прислушувањето заедно со овој случај сега е предадено, и тоа на сигурно. Според него, материјалите ги предале бидејќи добил информација дека се обезбедени услови за нивно безбедно чување, во што се уверил и лично разгледувајќи ги новопоставените ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик претседателата на партијата Радмила Шекеринска и Дамјан Манчевски во среда ги предаде материјалите со незаконски прислушуваните разговори на Специјалното јавно обвинителство. Меѓу материјалите спакувани во шест кутии, кои Заев ги предаде на специјалната обвинителка Катица Јанева, е и случајот „Монструм“. До сега, Заев го одлагаше предавањето на снимките, затоа што сметаше дека Специјалното јавно обвинителство нема соодветни услови за чување на снимките. Заев рече дека причината поради која дури сега ги предава е што добил информација оти во обвинителство конечно се создадени услови за безбедно чување на материјалите. „Го завршивме нашиот дел од обврската од Договорот од Пржино и материјалите од прислушуваните разговори се предадени. Претстои обемна работа на Специјалното јавно обвинителство, посакувајќи им среќна Нова година и многу успех во работата, оставивме материјал кој дефинитивно гарантира многу работа на Специјалното обвинителство“, рече Заев. Тој додаде ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера ги предаде материјалите од незаконското следење на комуникациите на специјалното јавно обвинителство со што ја исполнил обврската од договорот од Пржино. Претходно, социјалдемократите тврдеа дека во новото обвинителство нема соодветни услови за нивно чување, иако Заев уште на 4 септември изјави дека доколку се формира специјално обвинителство, материјалите ќе бидат предадени. Заев изјави дека лично се уверил оти материјалите ќе се чуваат во сефови со технолошки стандарди и порача дека илјадници разговори на граѓаните се предадени во независна институција. - Оставивме материјал кој дефинитивно му гарантира многу работа на специјалното обвинителство. Граѓаните преку обвинителство очекуваат и се надеваат дека правдата во земјава повторно ќе се врати за секој граѓанин без разлика дали има своја каква било определба. Овој дел е исполнет и нема нешто што виси како обврска на страна на опозицијата како дел од договорот од Пржино, кој треба да биде исполнет. Очекуваме дека сите ...
| | веќе видена | слични

„Треба да се заврши теренската проверка на избирачкиот список за да опстои обврската на сите политички чинители, како одговорни пред граѓаните дека се обезбедени фер, регуларни и демократски услови за одржување на наредните парламентарни избори“, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за медиумите, откако ги однесе снимките од „бомбите“ во Специјалното обвинителство. – Не може Република Македонија повторно да оди на избори со 1 милион и 780 илјади гласачи, кога знаеме сите дека сме најверојатно помалку од 1 милион и 650 илјади жители во државата – рече Заев.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев попладнево ги предаде материјалите од прислушуваните разговори во Специјалното јавно обвинителство. – Денеска опозицијата го заврши својот дел од обврската од договорот во Пржино и материјалите од прислушуваните разговори кои ги поседувавме се дадени на Специјаното јавно обвинителство. Претстои обемна работа за СЈО. Посакувајќи им среќна нова година и многу успех во работата, оставивме материјал што дефинтивно гарантира многу работа. Граѓаните од СЈО кое е формирано со договор на четирите партии очекуваат и се надеваат дека правдата во РМ повторно ќе се врати за секој граѓанин без оглед на нивната определба, изјави Заев. Тој истакна дека очекуваат сите точки од Договорот од Пржино да бидат исполнети од сите учесници кои се вклучени во него, вклучувајќи ја работата на Анкетната комисија, донесување на законот за медиуми и прочистување на Избирачкиот список со цел, како што нагласи, создавање амбиент за кристално чисти избори. – Истовремено очекуваме да бидат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќемесечните преговори за решавањето на политичката криза, "политички бомби" кои ги објавуваше Заев, вооружениот судир меѓу полицијата и вооружената група во Куманово, кој резултира со десетици убиени и бегалската криза се дел од настаните кои ја одбележаа 2015 г. Со желби за подобра 2016 и на домашен и на меѓународен план, исправени пред нови предизвици, ја испраќаме 2015 и и посакуваме добредојде на Новата ЈАНУАРИ Седум грешки во текот на летот направил екипажот кој управувал со авионот во кој бил македонскиот претседател Борис Трајковски со соработниците. Во почетокот на оваа година, Комисијата која ја истражуваше авионската несреќа потврди дека последната грешка била кобна за кингерот, а пилотот извикал само "Еј!" пред да се урне авионот. Набрзо по објавувањето на извештајот светски познатата "Национална географија" пројави интерес да снима емисија за падот на владиниот кингер. Во првиот месец од годината и престижниот "Њујорк тајмс" ја препорача Македонија како една од десетте врвни дестинации кои ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев на неколку наврати одбиваше да ги предаде материјалите од нелегално прислушкуваните разговори со изговори дека СЈО нема адекватни услови за да ги чува, но откако сфати дека предизвикува политичка штета со кочење на овој процес конечно се одважи и го испочитува договореното од Пржино. „Верувам во независноста на Специјалното јавно обвинителство. И јас сум обвинет во еден од предметите и сум еден од граѓаните што бара правда. Се надевам дека по судски пат вистината ќе излезе на виделина, и за „Пуч“, и за другите случаи“, рече Заев. Лидерот на СДСМ појасни дека лично се уверил дека специјалното обвинителство ги има создадено сите услови за чување на материјалите каде има многу сензитивни и приватни разговори, покрај разговорите на функционерите за наводни нерегуларности.
| | веќе видена | слични

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска во Специјалното јавно обвинителство ги предаде материјалите кои ги поседува, а кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Меѓу материјалите спакувани во шест кутии кои Заев и ги предаде на специјалната обвинителка Катица Јанева, е и случајот „Монструм“. Тој изјави дека причината поради која дури сега ги предава е што добил информација оти во обвинителство конечно се создадени услови за безбедно чување на материјалите. Заев додаде дека очекува Специјалното обвинителство да ги процесуира сите случаи кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Почитувани, Денеска, пред очите на јавноста, преку вас новинарите и камерманите, го завршивме нашиот дел од обврската од договорот од Пржино и материјалите од прислушуваните разговори коишто ги поседувавме како опозиција, се предадени на Специјалното јано обвинителство. Претстои обемна работа за Специјалното јавно обвинителство. Посакувајќи им среќна Нова година и многу успех во работата, оставивме материјал којшто, ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска ги предаде незаконски прислушуваните разговори на Специјалното јавно обвинителство. Заев неколкупати го одлагаше предавањето на снимките велејќи дека СЈО се уште нема услови за чување на снимките. – Снимките ги предадов на целосно независна институција и очекувам правилна истрага, рече Заев. Тој додаде дека ги предал снимките во целост и дека ги добил снимките од вистински патриоти кои и мислат добро на Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Комисијата за политички систем ќе организира јавна расправа по предложениот текст на законот за јавно обвинителство во вторник. Најаевено е дека на расправата ...
сите 423 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 248 | | | веќе видена

Ѓорче Петров се претвори во Див Запад. Жителите стравуваат за својот мир и безбедност, додека општината се повеќе изгледа како сцена од холивудските вестерн ...
сите 54 | | | веќе видена

Италијанскиот весник „Ла Верита“ кој на македонската јавност и стана познат по објавувањето на аудио и видео снимки за случајот “Рекет“, денеска тврди дека ...
сите 38 | | | веќе видена

Четворица мигранти од Авганистан се откриени на граничниот премин Табановце во вагон на товарен воз кој сообраќал кон Унгарија. МВР соопшти дека на полноќ на ...
сите 116 | | | веќе видена

ОВЕНРаботa: Во себе носите цврсто уверување дека на работа ќе бидете успешни и дека следниот период ќе ви биде добар.Љубов: Не сте подгоотвени за драстични ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев не открива што ако нема услови за кристално чисти избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: