Могерини: Се вративте на вистинскиот пат кон ЕУ


Емотивно и оптимистички, шефицата на европската дипломатија Фредерика Могерини заклучи дека Македонија се вратила на вистинскиот пат. За разлика од состојбата во земјата од пред една година кога била во Скопје и денеска, таа гледа голем напредок, но смета дека сега треба препораката да се прославува половина ден, а другата половина повторно на работа, споредувајќи го реформскиот процес со видео игра. „Кога ќе завршите едно ниво добивате ново ниво, а на крајот од денот добивате екстра поени. Вистинската цел не се институциите, туку подобрување на стадардот на граѓаните и подобар квалитет на живот. Сето ова започна и ова се придобивки кои членството во ЕУ ги носи со себе. Следно ниво е спроведувањето на реформите. Во препораката има два магични збора – подобрување и продлабочување“, кажа Фредерика Могерини, висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕК Колку нивоа има играта не се знае, но за Могерини најважно е овој процес да продолжи во дух на соработка на власта со опозицијата. Тие треба ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев пред Комисијата за европски прашања во Собранието на која се расправаше за извештајот на ЕК за напредокот на Македонија денеска изјави ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на Комисијата за европски прашања во Собранието на Република Македонија, денеска се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот, Зоран Заев, преку седницата на Комисијата за европски прашања вели дека по одлуката за отпочнување преговори за членство во Европската унија, веднаш ...
| | веќе видена | слични

Да, се израдувавме на чистата препорака, но истовремено ги примивме пораките од Извештајот на Европската комисија за Република Македонија во 2017 година. Ја ...
| | веќе видена | слични

Реформската динамика ни донесе чиста препорака, заедно да сработиме и за датум за преговори! Ова го истакнав на денешното обраќање пред Комисијата за европски ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, денеска попладне се сретна со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и заменик претседателка на ЕК, Федерика Могерини, придужувана од амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар. Високата претставничка на ЕУ, Могерини, на средбата рече дека главната порака што ја носи се честитки, до премиерот Заев лично, до Владата, до опозицијата, до Парламентот и до граѓаните, за добиената чиста препораката за почеток на преговори на Македонија за членство во ЕУ. Тоа, како што рече високата претставничка Могерини, е резултат на добро завршената работа во надминувањето на политичката криза, постигнатото во реформскиот процес, конструктивните политики со сите ...
| | веќе видена | слични

Извештајот за напредокот кон ЕУ, посетата на Могерини и Хан и нивните пораки, како и Дигиталниот самит се темите за кои пишуваат медиумите. Веста на денот, веројатно и на неделата, зазеде прво место во речиси сите онлајн изданија на дневниот печат. Нова Македонија наслови: „Зелено светло за Македонија од Брисел – ЕК препорача почнување на преговорите за членство во Унијата. Одлучувачки ќе бидат задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски чекори за итните реформски приоритети“. Исто така, речиси сите електронски изданија на весниците ги објавија и зборовите на Могерини: „ Можете да славите, и потоа да се вратите на работа “, ја цитира Нова Македонија високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини од заедничката прес-конференција со премиерот Заев. Вечер ја објави реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ: „ Позитивен извештај од ЕК не е новина “, а во друг наслов го цитира потпретседателот на партијата, Александар Николовски: „Петките со кои Заев сака да се пофали во јавноста, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 253 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 233 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Могерини: Се вративте на вистинскиот пат кон ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: