ОМД ТВРДИ: Нимиц на грчка конгресменка и има донирано 25.000 долари


Од 1995 година до 2017 година, конфликтниот медијатор на Обединетите Нации Матју Нимиц има донирано вкупно 25,000 долари во кампањата на Конгресменката Каролин Малони, демократ од Њу Јорк, која е основач, воедно и ко-претседавач на Конгресната Група за пријателство со Грција., тврди „Обединетата Македонска Дијаспора“ на својата интернет-страница. Исто така, Нимиц има донирано финансиски средства и во кампањата на поранешниот Сенатор Сарбејнз кој е со Грчко потекло. Овие информации можат да се најдат на официјалната вебстраница на Федералната Изборна Комисија на САД. Конгресменката Малони ја основа оваа Конгресната група за пријателтво со Грција во 1996 и всушност е претставник на една од најголемите Грчки заедници надвор од Грција и Кипар. Оваа група на Малони има 5 цели, од кои една е и за односите на САД со “поранешната Југословенска Република Македонија” како што пишува на нејзината вебстраница. Малони редовно поднесува анти-Македонски резолуции во Конгресот на САД против Македонија и декларативно е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Очекувам неколку средби за името што побргу. Времето е кратко, треба брзгу да дејствуваме. Јас се надевам уште идната недела, под раководство на Метју Нимиц, дека ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорен, изјави премиерот Зоран Заев по прес-конференцијата со спортските работници одговарајќи на новинарски прашања дали се очекува месецов да се оствари нова средба со Грција на министерско ниво. Според Заев, средбите продолжуваат, а според најавите на грчкиот министер Никос Коѕијас, можно е да има нацрт-верзија на некој меѓународен договор. „Ние рековме дека ќе ги искористиме сите алатки. Процесот се одвива преку Обединетите нации и преку Метју Нимиц. Но, кога ќе се сретнат двајцата министри, кога ќе се сретнат двајцата премиери, зошто да не го искористиме тоа како можност? Зошто ако некој инвентивен елемент постои, да не биде како можност? Ако се дојде до некоја нацрт-верзија на меѓународен договор, каде што е штиклирано тоа што апсолутно не е спорно, ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев не открива детали од преговарачкиот процес. Не кажува ниту кои се позициите на Македонија во спорот со името, единствено знаеме дека се различни од ставовите на Грција. Премиерот Заев не открива детали од преговарачкиот процес. Не кажува ниту кои се позициите на Македонија во спорот со името, единствено знаеме дека се различни од ставовите на Грција. На прашање на Алфа дали е точна изјавата на грчкиот шеф на дипломатијата дека на средбата на премиерите во Давос бил договорен пакет под надлежност на Коѕијас, а во кој се вклучени идентитетот, јазикот, уставните промени и употреба на името – ерга омнес, тој вели дека во Давос само се кажале позициите на двете земји. Премиер Зоран Заев – На средбата во Давос јас ги слушнав позициите на грчката страна преку премиерот Ципрас, тој ги слушна позициите на македонската страна. И тоа беше средбата во Давос, се запознавме, во суштина навлеговме да ги објасниме деталите на нашите позиции. Преговарачкиот процес ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев изјави дека на средбата во Давос, ги слушнал позициите на грчката страна преку премиерот Алексис Ципрас. „Тој, исто така, внимателно колку и јас ги слушна позициите на нашата, македонската страна. И тоа беше средбата во Давос. Се запознавме, во суштина, навлеговме да ги објасниме деталите за самите вакви позиции. Но, преговарачкиот процес продолжува со посредништво на Нимиц. И ќе ја користиме во иднина секоја можност на билатерална средба, да изнајдеме инвентивно решение, начин што ќе не спои и ќе не доближи, за да дојдеме до решение кое што е прифатливо за двете страни. Решението мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни. И тука нема дилеми, заради тоа што, тоа е нешто, кое што минимум се очекува. Јас реков, сериозно зборувам за прашањата и вчера реков: Став на Владата, или за Владата е прифатливо име со географска одредница. Тоа го темелам на основа на моите очекувања во внатрешната дебата која што ја имаме во Македонија. На чекорите кои што ќе ги правиме, на ...
| | веќе видена | слични

Владата нема намера да преговара за уставни промени но останува на ставот за име со географска одредница, потврди денеска премиерот Зоран Заев . Вели грчката страна има свои позиции и меѓу другото бара отворање на уставот но Македонија има своја страна во која тоа не е тема на преговорите. Со промените на уставот од 1993 година но и чекорите кои земјава ги превзема веќе покажа дека не се стреми кон иредентизам и нема потреба од дополнителни чекори освен преговорите да продолжат. „Секако, знаете, дека дел од ставовите на Ергоомнес во Грција е и промена на уставот во Македонија и тоа се ставови на Грција, ние имаме наши. Значи зборуваме за уставот. Македонија го промени својот устав 1993 година да ги допрецизира членовите 49 од уставот вградувајќи амандман 2 и ние направивме голем чекор како земја таа година за да го отклониме иредентизмот. Во моментов се што правиме е да докажеме дека Македонија нема никаква аспирации територијални или било какви. Македонија нема иредентистички побуди, Македонија сака да ...
| | веќе видена | слични

Нема никаква потреба од промена на Уставот во членовите 3 и 49, вели поранешниот претседател на Собранието Стојан Андов. Тој во изјава за НОВА, вели дека македонското Собрание уште на 6 јануари, 92 та изгласа амандмани за овие членови на Уставот. Членот 3 од Уставот на Република Македонија гласи: „Територијата на Република Македонија е неделлива и неотуѓива. Постојната граница на Република Македонија е неповредлива. Границата на Република Македонија може да се менува само во согласност со Уставот“ . Членот 49 од Уставот гласи: „Републиката се грижи за положбата и правата на припадниците на македонскиот народ во соседните земји и за иселениците од Македонија, го помага нивниот културен развој и ги унапредува врските со нив. Републиката се грижи за културните, економските и социјалните права на граѓаните на Републиката во странство“ . Андов вели дека амандманите на Уставот биле усогласени со францускиот експерт Бадентер, по барање на Грција која и тогаш тврдела дека Македонија има територијални претензии. ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Не гледам потреба за промена на Уставот, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање дали во процесот на решавање на прашањето за името се разговара и за евенуални уставни измени. - Барањето за промената на Уставот во разговорите за името се грчки став, но ние имаме наш. Македонија го промени својот Устав во 1993 година да го допрецизира членот 49 вградувајќи го амандманот 2. Ние направивме голем чекор за да го отстраните иредентизмот. Во моментов се што правиме е да докажеме дека Македонија нема никакви аспирации, територијални или какви било, дека Македонија нема иредентистички побуди. Македонија сака да гради пријателство, и од тој аспект, не гледам потреба за тоа, рече Заев. Тој повтори дека решението за името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни и тука нема дилеми. - Вчера реков став на Владата, односно за Владата прифатливо е име со географска одредница. Тоа го темелам на основа на моите очекувања во внатрешната дебата која што ја имаме во ...
| | веќе видена | слични

Ќе направиме сѐ за да изнајдеме решение на овој горлив 25-годишен проблем, но не по секоја цена, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција во Владата. Според него, решението на спорот со името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни. „Став на Владата е дека е прифатливо име со географска одредница. Тоа го темелам на внатрешната дебата која што ја имаме во Македонија. Достоинството и идентитетот се важни, јас сум убеден дека Македонија може со консензус по ова прашање да најде решение во интерес на иднината“ – вели Заев. За тоа дали решението вклучува промена на Уставот на Македонија, премиерот кажа дека тоа се ставови на Грците, но дека ние во Македонија имаме други ставови и услови. „Македонија го промени својот Устав во 1993 година и тоа е голем чекор. Во моментот се што правиме е да докажеме дека Македонија нема никакви аспирации, иредентистички побуди. Многу е важно да успееме, мило ми е што имаме пријателски односи. Секако ...
| | веќе видена | слични

Ќе направиме сѐ за да изнајдеме решение на овој горлив 25-годишен проблем, но не по секоја цена. Решението на спорот со името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање на конференцијата за медиуми во Владата.„Став на Владата е дека е прифатливо име со географска одредница. Тоа го темелам на внатрешната дебата што ја имаме во Македонија. Достоинството и идентитетот се важни, јас сум убеден дека Македонија може со консензус по ова прашање да најде решение во интерес на иднината“, рече Заев.Во однос на можната промена на Уставот Заев потсети дека тоа е еднаш направено до 1993 година.„Во моментот сѐ што правиме е да докажеме дека Македонија нема никакви аспирации, иредентистички побуди. Многу е важно да успееме, мило ми е што имаме пријателски односи. Секако постојат радикални структури и тука и во Грција, но треба да направиме сѐ да се изнајде решение“, изјави Заев.Заев за информациите дека во Давос на средбата со ...
| | веќе видена | слични

Нова средба во рамките на процесот за преговори под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на министерско ниво ќе се одржи следната недела, потврди на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев. – Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорено, рече Заев на прес-конференцијата посветена на средбата на Владата и Агенцијата за млади и спорт со спортски работници. Одговорајќи на новинарско прашање дали во процесот на решавање на прашањето за името се разговара и за евенуални уставни измени, Заев рече дека не гледа потреба за промена на Уставот. – Барањето за промената на Уставот во разговорите за името се грчки став, но ние имаме наш. Македонија го промени својот Устав во 1993 година да го допрецизира членот 49 вградувајќи го амандманот 2. Ние направивме голем чекор за да го отстраните иредентизмот. Во моментов се што правиме е да докажеме дека Македонија нема никакви ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОМД ТВРДИ: Нимиц на грчка конгресменка и има донирано 25.000 долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: