Бехџет Пацоли со 340 милиони евра е најбогатиот косовски политичар


Бехџет Пацоли со 340 милиони евра е најбогатиот косовски политичар Косовската агенција за борба против корупцијата соопшти дека најбогатиот политичар на Косово е Бехџет Пацоли, претседател на Алијансата за ново Косово и поранешен вицепремиер, чие богатство се проценува на 340 милиони евра. Најсиромашен меѓу косовските политичари е Албин Курти, лидер на движењето "Самоопределување", кој откако продал станот наследен од родителите, за време на предизборната кампања за парламентарните избори, сега живее во изнајмен стан. Тој пријавил годишни приходи во износ од само 19 000 евра, исти како минатата година. Пацоли, кој се смета и за еден од најбогатите Албанци во светот, пријавил дека годинава го зголемил богатството за 35 милиони евра во споредба со минатата година. Во вашата даночна пријава за 2014 година, тој навел дека поседува акции надвор од Косово во износ од 140 милиони евра, акции за 80 милиони евра во компанијата "Мабетекс холдинг", акции за 20 милиони евра во осигурителната компанија "Сигуриа" и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонските политичари живеат на многу повисока нога од најголемиот дел граѓани во земјава. Чуваат пари во банка, поседуваат куќи, станови, земјишта, возат луксузни возила, имаат страст кон уметнички слики. Чуваат пари во банка, зајмуваат, поседуваат куќи, станови, земјишта, деловни простории, возат луксузни возила, имаат страст кон уметнички слики. Македонските политичари живеат на многу повисока нога од најголемиот дел граѓани во земјава. Тие со стапувањето на јавна функција имаат обврска да го пријават својот имот до Државната комисија за спречување корупција, но пријавеното често пати е далеку помалку отколку што се обвинувањата од политичките противници и лицитирањето на јавноста. Исто така, дел од јавните личности своето богатство го стекнале и пред влегувањето во политиката, благодарејќи на своите професионални и бизнис- ангажмани, но од друга страна, кај некои од нив е забележливо зголемувањето на богатството со влезот во политиката. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со неизвесност ќе го чека ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Според изјавите доствени до косовската антикорупциска агенција најбогат политичар е лидерот на Алијансата за Ново Косово и екс потпретседател на владата, Беџет Пацоли,чие богатство тежи 340 милиони евра.„Најсиромашен“ е Албин Курти, лидер на Движењето„Самоопределување“,кој откако си го продаде станот наследен од родителите за изборната кампања за претходните парламентарни избори сега живее во стан под кирија. Тој пријавил само годишен приход од 19 илјади евра. Истите приходи го пријавил и лани.Пацоли, кој се смета за еден од најбогатите Албанци во светот, споредено со претходната година, лани, богатството го зголемил за 35 милиони евра.Во изјавата за 2014 година Пацоли пријавил акции надвор од Косово вредни 140 милиони евра, 80 милиони акции во неговата компанија „Мабетекс холдинг“, 20 милиони евра акции во осигурителната компанија „Сигуриа“, 42 милиони евра го проценил хотелот „Свис Дајмонд“ во Приштина. Тој има куќа надвор од Косово вредна 17,7 милиони евра и 7,3 милиони евра земјиште надвор од Косово.Во ...
| | веќе видена | слични

Најбогатиот косовски политичар е Беџет Пацоли, кој поседува богатство од 340 милиони евра, објавија косовските медиуми, пренесува Дневник. Тој е лидер на Алијансата за Ново Kосово и експотпретседател на владата. Најсиромашен е Албин Kурти, лидер на Движењето „Самоопределување“, кој откако си го продаде станот наследен од родителите за изборната кампања за претходните парламентарни избори, сега живее во стан под кирија. Тој пријавил само годишен приход од 19 илјади евра. Истите приходи ги пријавил и лани. Пацоли, кој се смета за еден од најбогатите Албанци во светот, споредено со претходната година, лани, богатството го зголемил за 35 милиони евра. Во изјавата доставена до Антикорупциската комисија за 2014 година Пацоли пријавил акции надвор од Kосово вредни 140 милиони евра, 80 милиони акции во неговата компанија „Мабетекс холдинг“, 20 милиони евра акции во осигурителната компанија „Сигурија“, 42 милиона евра го проценил хотелот„ Свисс Дијамонд“ во Приштина. Пацоли има куќа надвор од Kосово вредна 17,7 ...
| | веќе видена | слични

Не сите пратеници го пријавиле имотот до Државната комисија за спречување на корупцијата, иако пред десетина дена истече рокот во кој требаше да се поднесат анкетните листови. Мандатот на пратениците беше верифициран на 10 мај, што значи дека имотот требаше да го пријават заклучно со 10 јуни. Анкетните листови со поголем интензитет стигнуваат последниве денови. - Според податоците со кои располагаме, најголем број од новоизбраните пратеници во Собранието, од околу 98 отсто, навреме доставиле анкетни листови и изјави за интереси. За неисполнувањето на посочените обврски ДКСК ќе преземе законски мерки за прекршочна одговорност и за испитување на имотот и на имотната состојба - рекоа од Комисијата. Државна комисија за спречување на корупцијата (Фото: Утрински весник/Петр Стојановски) Имотот треба да го пријават новоизбраните пратеници и министри, како и оние на кои им престана мандатот. Според законот, должни се да го направат тоа во рок од 30 дена од денот на изборот, односно од денот кога им престанала ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот министер за одбрана, Зоран Јолевски е најбогатиот од сите министри во владата на Груевски и Ахмети, објави Алсат-М. Сепак, прегледувајќи ги имотите и сумите со кои располагаат министрите, станува јасно дека Јолевски не е сам на врвот, а конкуренција му прави вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски. Доколку ги соберете вредностите на недвижниот и подвижниот имот, хартиите од вредност и банкарските депозити на новиот министер за одбрана, ќе дојдете до сума од над 1 милион и 100 илјади евра. Сепак, Јолевски пријавил дека има и долгови во вид на кредити од скоро 280 илјади евра. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски пријавил имот, хартии од вредност и депозити во вредност од 1 милион и 60 илјади евра, но има и скоро 70 илјади евра како побарувања. Доколку на сумата на Пешевски ги додадеме побарувањата, а кај Јолевски ги одземеме долговите, крајниот исход ќе бидат 1 милион и 130 илјади евра за Пешевски а 820 илјади евра за Јолевски. „Зоран Јолевски во земјава има недвижен имот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Новиот министер за одбрана, Зоран Јолевски е најбогатиот од сите министри во владата на Груевски и Ахмети. Од кадарот на ДУИ пак, иако нема ништо на свое име, сепак најбогат е Аднан Јашари. Но, неговото богатство е неспоредливо со богатството на Јолевски, анализира Алсат. Зоран Јолевски во земјава има недвижен имот од 660 илјади евра. Но, има и стан од 359 илјади долари во Америка. Во накит, акции и обрзници има околу 140 илјади евра. Во банките има уште 10 илјади евра и 15 илјади долари. Но, тој има и кредити од 140 илјади евра и 180 илјади долари. Иако, Миле Јанакиески досега важеше за најбогат, сепак во новиот состав, е на второ место. Во Скопје и Прилеп има недвижен имот од близу 440 илјади евра. Има 20 илјади евра, пари во кеш, но и во банките, како и акции и накит од 6 илјади евра. Не знае колку му вредат 10-те уметнички слики и двата часовника. Лани се подновил со нисан кашкаи од 20 илајди евра, а ја има и тојотата од 9 илјади евра. Недвижниот имот на министерот за финансии Зоран Ставрески, во ...
| | веќе видена | слични

Лидерскиот двоец на Социјалдемократите, Заев и Шеќеринска говорат за враќање на средната класа и сиромаштијата додека тие возат луксузни автомобили и живеат во раскошни куќи и станови. Заев и неговото семејство, според анкетниот лист, поседуваат мала империја во Струмица и околината вредна милиони евра. Земјоделскот земјиште, куќа од 400 квадрати, стан, деловен простор се само дел од имотите во посед на Заев. Покрај тоа, Заев се вози со автомобил „ауди а8“ вреден околу 80 илјади евра. Неодамна Заев прашам колку „тежи“ неговото и богатството на неговото семејство одговори шест до седум милиони евра. Неговата заменичка исто така може да се пофали со огромен имот, вредните уметнички предмети, и високи месечни приходи. Шеќеринска и нејзиниот сопруг поседуваат четири стана, од кои само еден со површина од 178 метри квадратни. Тоа е станот за кој што Шеќеринска и сопругот добиваат 5.000 евра кирија месечно или годишно четири милиони денари. Шеќеринска поседува и повеќе уметнички колекционерски предмети и уметнички ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бехџет Пацоли со 340 милиони евра е најбогатиот косовски политичар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: