Недонесените закони или амнестијата е услов за ДИК?


Амнестијата за инволвираните во насилството во Собранието не е услов за формирањето на ДИК , туку недонесувањето на законите кои биле договорени во пакетот закони кои треба да се носат со двотретинско мнозинство. Ова денеска го соопшти пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и претседател на Комисијата за избори и именувања која е надлежна за изборот на членовите на ДИК. Но, во тоа се сомневаат од СДСМ коишто сметаат дека во позадина е токму амнестијата, бидејќи за законите веќе имало постигнат договор. ВМРО-ДПМНЕ бара пред да се расправа за прашањето да бидат донесени Законот за финансирање на партиите и Законот за Влада со кој ќе се воспоставува техничка Влада на 100 дена пред избори. Според Димовски, од непознати причини законите на кои инсистира ВМРО-ДПМНЕ досега не биле ставени во собраниска процедура. „ Според она што го знам станува збор за веќе усогласени работи заедно со пакетот на двотретински закони коишто пред два месеци се донесоа во насока на исполнување на критериумите за наше приближување кон ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен. – Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата референдум. Тоа значи да го определиме датумот за одржување на референдумот, да го дефинираме референдумското прашање, карактерот на референдумот, Државната изборна комисија и сето она што е поврзано со референдумот. Очекувам да се одважиме и да покажеме дека навистина сите сме за Европската унија и НАТО и дека сме за обезбедување на иднина на Македонија и на сите наши граѓани – рече Заев одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Штип. Тој испрати и порака да се испочитува тоа што граѓаните го очекуваат од партиите, а како што кажа, им е обврска и по Уставот и по законот и да се реализира она што како партии претходно се договориле. – Испразнетиот ДИК по оставките да го пополниме. На последната лидерска средба заедно објавивме дека е ...
| | веќе видена | слични

Смее ли власта, поради деструктивноста на опозицијата која ги користи сите средства за уцена и блокада, на јуриш да го менува Изборниот законик и под европско знаменце да ги заобиколува демократската процедура и правната држава? „ВМРО-ДПМНЕ свесно и намерно го блокира изборот на Државната изборна комисија, со што во прашање го доведува одржувањето референдум за иднината на државата. Со тоа, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи спротивно на интересите на граѓаните и државата. Лицемерното ВМРО-ДПМНЕ, десет години во секој јавен настап и во секоја изборна програма тврдеше дека граѓаните ќе го имаат последниот збор за решението за спорот со името. Денес, кога постои конечен договор, кога реферндумот е извесен, ВМРО-ДПМНЕ на секаков начин бега од обврската за референдум“, се вели во денешното соопштение на СДСМ. И на денешната лидерска средба, главна тема ќе биде изборот на новиот состав на ДИК, по вчерашната, изненадувачка одлука на Владата за измени во Изборниот законик по скратена постапка со кои, новите членови ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со опозицијата околу подготовките на референдумот за Договорот со Грција што треба да се одржи наесен. Како што објави телевизија , лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го потврдил своето присуство на лидерската средба. Освен Мицскоски, своето присуство го потврдија и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, Петковски од НСДП кој на средбата ќе учествува со Горан Мисовски, потпретседател и пратеник од оваа партија, дел од коалицијата на СДСМ, Поповска од ДОМ која ќе дојде со пратеничката Маја Морачанин. Премиерот Заев ја закажа лидерската средба откако, како што беше посочено, опозициската ВМРО-ДПМНЕ го блокираше процесот за избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), која треба да го организира референдумот за договорот за името со Грција. Владата вчера предложи, а ...
| | веќе видена | слични

Македонските пратеници се крстат во европската агенда само во присуство на европските политичари поготово од рангот на еврокомесарот Јоханес Хан, кој откако вчера си замина од земјава и им остави куп работа на народните избраници, тие денеска не успеаја да обезбедат ни кворум за измените на Изборниот законик. Станува збор за измени што ги предложи Владата вчера за избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), кои, како што е најавено треба да се носат по скратена постапка. Предогот на Владата, кој наиде на критики и на стручната јавност предвидува ДИК да се бира со 61 пратеник, наместо со двотретинско мнозинство. Овој предог, дојде откако опозициската ВМРО – ДПМНЕ почна да го блокира изборот на привремениот состав на новата ДИК, потег кој исто така е мета на критики како и тој на власта која планира, како што велат експертите, насилно менување на Изборниот законик. Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седницата за во 15 часот и повика до тогаш да се обезбеди кворум. Сепак е неизвесно дали ...
| | веќе видена | слични

Прeмиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, за 18 часот попладне закажа лидерска средба во Клубот на пратениците. Според најавите, на неа ќе се разговара за деталите за референдумот. „Поради исклучителниот политички момент кој наложува проширување на институционалната рамка на лидерските состаноци, на оваа средба во формат 1+1 (лидер на партија плус уште еден претставник) се поканети партиите со повеќе од еден пратеник во Собранието на Република Македонија“, се наведува во соопштението од Владата. Преговорите меѓу работните групи ги запреа прашањата за изборот на ДИК, Законот за финансирање и политичките партии и барањето на опозицијата за техничка влада по теркот на пржинскиот договор. Овие теми се издигнаа на лидерско ниво, па политичките лидери ќе треба да ги усогласат позициите, особено во делот на изборот на нов состав на ДИК, што ќе треба да го спроведе референдумот, кој, според најавите, се очекува да се одржи во септември или во октомври наесен.
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на денешната лидерска средба која премиерот Заев ја закажа за попладнево во 18 часот, потврдуваат за „Република“ од партијата. Се очекува на средбата да се разговара за деталите за референдумот, особено во делот на изборот на нов состав на ДИК. Оваа тема вчера предизвика жестока расправа во Собранието. Владата достави предлог-закон за измени на Изборниот законик со кој е предвидено членовите на ДИК да се избираат со апсолутно, наместо со двотретинско мнозинство. ВМРО-ДПМНЕ е против овој предлог. Оттаму обвинуваат дека со ваквиот потег владејачката партија сака да ги заобиколи демократската процедура и воспоставената демократска пракса овие измени да се носат во консултација и согласност со опозицијата.
| | веќе видена | слични

Вчерашната посета на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Скопје не само што го означи стартот на скрининг-процесот на Македонија пред почетокот на преговорите за членство, туку значеше и почеток на подготовките за претстојниот референдум за името преку надминување на блокадата што на тој пат ја постави опозицијата. Само половина час откако Хан го заврши пригодниот говор во Националниот совет за евроинтеграции, од каде што ги повика сите политички и општествени субјекти да учествуваат на референдумот, во Собранието стигна веста дека Владата пуштила во процедура измени на Изборниот законик. Со предложените измени се олеснува изборот на новиот состав на ДИК – процес што ВМРО-ДПМНЕ го одолговлекуваше во изминатите седмици, условувајќи го со измени во Законот за финансирање на политичките партии и со формирање техничка влада пред парламентарни избори. Измените во Изборниот законик биле усвоени на владината седница што се одржа вчера рано изутрината, а на која присуствуваше и еврокомесарот Хан. Доцна ...
| | веќе видена | слични

Изборот на ДИК и други важни прашања за кои сѐ уште не постигнат договор со опозицијата, ќе се пеглаат на вечерашната лидерска средба. Според извори во власта и опозицијата, низ разговор разликите може да се надминат, пишува Дојче веле . Нови антагонизми владеат на македонската политичка сцена. Откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ со недели го блокира процесот за избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), Владата вчера предложи, а Собранието ја изгласа потребата за измени во Изборниот законик по скратена постапка, според кои составот на ДИК наместо со двотретинско мнозинство (80) ќе се избира со 61 глас. Обидот на ваков начин да се избегне опозициската блокада за избор на ДИК, ги вжешти обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ до власта. Разликите за ова, но и други прашања за кои се уште не постигнат договор со опозицијата, ќе се пеглаат на лидерска средба која премиерот Заев ја закажа за вечерва (18.7) во 18:00 часот во Клубот на пратениците во Скопје. Поделени „лекции“ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, неколку минути го убедуваше собранискиот спикер Талат Џафери да добие збор процедурално на седницата на која на дневен ред е предлог-законот на Владата за измени во Изборниот законик. Но, Џафери одби да му даде збор со образложение дека тој повеќе не е координатор на пратеничката група. По ова, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ почнаа да довикуваат и да тропаат на масите. Собранискиот спикер продолжи со работа кога Собранието ја изгласа потребата од носење на измените на Изборниот законик по скратена постапка. Претходно, заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, ја образложи потребата за измена на Изборниот законик образложувајќи пред пратениците дека се работи за измена на членот 27 со цел да се деблокира процесот за избор на ДИК. „Определени закони бараат двотретинско мнозинство, како изборот на ДИК. Сепак, ваквото решение не смее да се претвори во спротивност, опозицијата да блокира. Венециската комисија го опфаќа и овој проблем. Владата предлага измени да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недонесените закони или амнестијата е услов за ДИК?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: